Demiseksualizm, czyli jak ma się więź emocjonalna do pociągu seksualnego?

Demiseksualizm to określenie orientacji seksualnej osób, u których pojawienie się popędu seksualnego jest ściśle związane z nawiązaniem w pierwszej kolejności silnej więzi emocjonalnej.

Demiseksualizm: co to znaczy?

Demiseksualizm zwany inaczej też demiseksualnością jest typem orientacji seksualnej, który przez specjalistów klasyfikowany jest pomiędzy aseksualnością a seksualizmem. Co to znaczy? Otóż osoby o orientacji demiseksualnej nim poczują pociąg fizyczny do drugiej osoby, najpierw muszą nawiązać z nią relację romantyczną. Więź emocjonalna jest tu kluczem do wzbudzenia pragnień erotycznych, choć nie jest to regułą (w niektórych przypadkach pociąg fizyczny nie pojawia się). Dlatego też naukowcy nie są w stanie jednoznacznie określić jakiego typu jest to orientacja i plasują ją pomiędzy aseksualnością a seksualizmem. Demiseksualizm to stosunkowo nowa kategoria, a badania nad jej rozpoznaniem wciąż trwają. Wiadomo jednak, że nie wpływa ona na to, jakiej płci jest wybranek osoby o tej orientacji psychofizycznej, co oznacza, że demiseksualne mogą być zarówno związki hetero- jak i homoseksualne. 

We współczesnym świecie, gdzie seks traktowany jest w różnych kategoriach, w tym jako czynność mająca przede wszystkim służyć przyjemności, zwykło się nie łączyć go z głębszymi uczuciami. Tymczasem orientacja demiseksualna jest w pewnym sensie zaprzeczeniem trendu oddzielenia sfery uczuciowej i fizycznej. Demiseksualizm nie wyklucza podejmowania kontaktów seksualnych (jak w przypadku aseksualności), ale ich podstawą nie są wygląd i atrakcyjność pod względem fizycznym (jak w większości przypadków tradycyjnej seksualności).

Co to znaczy FBW? Jest to rodzaj związku bez zobowiązań pomiędzy przyjaciółmi. Zdjęcie ilustracyjne Co to znaczy FWB? Sprawdź, znaczenie tego skrótu i zdecyduj, czy pasuje Ci taki związek

Co to jest demiseksualizm? Badania nad aseksualnością i demiseksualnością

Badania przeprowadzane w 2017 roku przez amerykańskich naukowców na grupie ponad 6 tysięcy respondentów o skłonnościach aseksualnych, dowiodły, że niespełna 11% z nich można zakwalifikować jako osoby o orientacji demiseksualnej. Ankiety, jakie wypełniły te osoby, dały naukowcom dodatkowe informacje, a wśród nich m.in. to, że po około 20% z nich miało orientację biseksualną, homoseksualną i heteroseksualną.

Pojęcie demiseksualizmu łączy się nierozerwalnie z demiromantycznością, która oznacza niemożność zakochania się bez nawiązania więzi emocjonalnej. W przypadku takich osób nie ma możliwości powstania tzw. miłości od pierwszego wejrzenia, gdyż uczucie opiera się o stopniowo nawiązywaną relację i pogłębianie więzi. 

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Związek na odległość w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej popularny. Zdjęcie ilustracyjne Związek na odległość. Czy związek na odległość ma sens?

Co to demiseksualizm? Test

Dalej zastanawiasz się, co to jest demiseksualizm i czy dotyczy także ciebie? Demiseksualizm jest ciągle nie do końca zbadanym zjawiskiem. Jeśli podejrzewasz u siebie skłonności demiseksualne wystarczy skonsultować się z seksuologiem, który pomoże ci w określeniu twojej orientacji. W domu także możesz przeprowadzić prosty test, który potwierdzi czy masz skłonności demiseksualne. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań, w tym m.in.:

  • czy wygląd fizyczny jest ważną kwestią dla ciebie?
  • czy zwracasz uwagę na wygląd nowo poznanych osób?
  • czy zdarza ci się zauroczyć w osobach znanych, rozpoznawalnych?
  • czy uznajesz pornografię za ekwiwalent stosunku seksualnego?

Negatywna odpowiedź na wszystkie pytania może wskazywać, że posiadasz skłonności demiseksualne. Niemniej jednak zawsze warto skonsultować się w takiej sytuacji ze specjalistą. 

Więcej o: