Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
Na pytanie, co to jest fetysz, najprościej odpowiedzieć, że jest to określony obiekt (np. stopy, pępek, włosy, element garderoby, gadżet erotyczny), wygląd danej osoby, lub miejsce warunkujące uzyskanie pełnej satysfakcji seksualnej. Fetyszyzm określany jest mianem parafilii, czyli należy do grupy zaburzeń seksualnych. Seksuolodzy źródeł fetyszyzmu upatrują w pierwszych doświadczeniach erotycznych, np. masturbacja w przypadkowej obecności damskich szpilek może w przyszłości wywołać przyjemne skojarzenia z tym rodzajem obuwia. Niekiedy bodźcem wywołującym podniecenie seksualne bywa przedmiot kojarzący się z doświadczeniem przemocy w okresie, w którym kształtowały się nasze upodobania seksualne.
Lista fetyszy jest długa, zaś fetyszem może być praktycznie wszystko. Zazwyczaj bywa nim obiekt, który nie ma bezpośredniego związku z erotyką.
Poniżej lista najpopularniejszych oraz najdziwniejszych rodzajów fetyszy:
Zobacz też: Podobno istnieje idealna liczba partnerów seksualnych. Co na ten temat mówią badania? Będziecie zaskoczeni
Fetysz stóp, czyli podofilia to jeden z najbardziej powszechnych fetyszy. W zdecydowanej większości występuje on u mężczyzn, choć nie brakuje również kobiet wielbiących męskie stopy. Fetyszysta stóp odczuwa satysfakcję seksualną podczas kontaktu ze stopami partnera, może to być: obserwowanie, dotykanie, wąchanie stóp i palców, lizanie, całowanie czy łaskotanie. Niektórzy fetyszyści lubią, gdy partnerka dotyka ich ciała stopami, a nawet po nim chodzi. Z kolei fetysz męskich stóp dotyczy najczęściej palców, są one przez kobiety pieszczone jak penis (ssane, lizane). Podofilia bywa powiązana z konieczną, dodatkową obecnością na stopach butów na wysokim obcasie, najlepiej takich, które odsłaniają palce stóp. Idealna stopa? Co prawda według badań najbardziej pożądana przez większość fetyszystów stóp jest ta, w rozmiarze 38, jednak istnieją również amatorzy stóp pulchnych, kościstych, w większym lub mniejszym od średniego rozmiarze.
Skąd się bierze fetysz stóp? Według Sigmunda Freuda fetyszysta traktuje stopy lub palce jako zastępstwo penisa. Z kolei amerykański neurolog Vilayanur Ramachandran twierdzi, że wynika on z funkcji naszego mózgu. Otóż jego część odpowiedzialna za przetwarzanie wrażeń odbieranych przez ludzi ze stóp znajduje się w pobliżu obszaru dostrzegającego stymulację narządów płciowych, a to może spowodować pojawienie się fetyszu stóp. Istnieje również teoria, według której w trakcie życia poprzez system kar i nagród (pieniądze, wytrysk, fizyczna bliskość) uczymy się być pobudzani przez określone przedmioty lub części ciała.
Kim jest fetyszysta? Jakie jest znaczenie tego słowa? Fetyszysta jest to osoba o nietypowych preferencjach seksualnych. W zdecydowanej większości taki człowiek do osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej, oprócz partnera, potrzebuje również pewnego obiektu - fetyszu. Takim fetyszem najczęściej bywa jakiś przedmiot, określona część ciała lub miejsce. Czy każdy fetyszysta wymaga terapii? Nie, o ile spełnione są następujące warunki:
Rozróżnia się fetyszyzm mały oraz duży. W przypadku małego fetyszyzmu do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, oprócz partnera/partnerki niezbędny jest również określony fetysz. W fetyszyzmie dużym partner staje się zbędny, zaś do osiągnięcia spełnienia seksualnego wystarczy sam obiekt.
Zobacz też: Trzy zmiany w intymnej relacji, które powinny dać do myślenia. To znak, że w związku nie dzieje się dobrze