Sapioseksualizm. Czym jest? Co go charakteryzuje?

Sapioseksualizm jako termin upowszechnił się choćby w mediach społecznościowych. Czy jednak w pełni rozumiemy, co kryje się za takim określeniem: orientacja, czy raczej styl życia?

Sapioseksualizm - definicja

Czym jest sapioseksualizm? Definicja mówi jasno o preferencji seksualnej, nie zaś o orientacji psychoseksualnej. Chodzi o specyficzny dobór partnera na podstawie jego zdolności intelektualnych. Podstawową rolę odgrywa tu inteligencja. Osoba, która określa siebie jako sapioseksualna, nie tyle zwraca uwagę na wygląd lub status społeczny partnera, co na jego zdolności intelektualne. 

Heteroseksualizm. Zdjęcie ilustracyjne Heteroseksualizm. Co oznacza? Sprawdź, co kryje się pod tym terminem

Sapioseksualizm. Co właściwie to znaczy?

Warto zwrócić uwagę na to, że jednym z bardzo chętnie używanych nowych wyrazów jest właśnie sapioseksualizm. Co to znaczy, że ktoś jest ''sapioseksualny''? Sam termin powstał z połączenia łacińskich słów ''sapio'' - ''wiem, rozumiem'' i ''sexus'' - ''płeć''. Eksperci są jednak zgodni co do tego, że sapioseksualizm nie jest kolejną orientacją seksualną, ale odnosi się do preferencji w wyborze partnera. Bliżej mu jest do faworyzowania przy doborze partnerów osób np. o konkretnym kolorze włosów, niż do trzech orientacji seksualnych - heteroseksualnej, homoseksualnej i biseksualnej. Nie znaczy to jednak, że jest zjawiskiem mało ciekawym. Wręcz przeciwnie - warto mu się przyjrzeć choćby po to, by lepiej poznać siebie lub otaczających nas ludzi. 

Zobacz wideo Uchodzisz za osobę kulturalną czy raczej roszczeniową? Prawda może cię zaskoczyć!

Co to jest sapioseksualizm i skąd się wziął?

Zastanawiając się nad tym, co to jest sapioseksualizm, musimy dotrzeć także do genezy zjawiska. Na taki rodzaj preferencji zapanowała pewnego rodzaju moda, ale sięga ona ledwie kilka lat wstecz. Pojęcie po raz pierwszy zostało wykorzystane wtedy, gdy brytyjski portal randkowy Ok Cupid zdecydował się wprowadzić sapioseksualizm jako jedną z preferencji w doborze partnerów.

Pewne znaczenie miały w tym przypadku także popularne kinowe lub telewizyjne postaci, które wprawdzie nie wpisywały się w panujące kanony piękna, ale dzięki intelektowi budziły podziw i stawały się kultowe. Bohaterowie seriali ''Ally McBeal'', ''Breaking Bad'' czy ''Dr. House'' to tylko niektóre przykłady sapioseksualnych idoli.  

Zobacz też: Pięć zachowań, którymi nieświadomie zniechęcasz do siebie mężczyzn

Czym jest sapioseksualizm w praktyce? 

W jaki sposób przejawia się taka postawa w życiu codziennym? Czym jest sapioseksualizm w praktyce? Osoby cechujące się taką postawą:

  • przedkładają rozmowę nad wygląd - prawdopodobnie jednak także osoby sapioseksualne dokonują podświadomie pierwszej selekcji partnerów na podstawie wrażenia fizycznego
  • mają pociąg do osób o wyjątkowo wysokiej inteligencji - ważne mogą być też sposób wysławiania się, wykształcenie lub nawet oczytanie
  • są często zdolne do budowania harmonijnych i długotrwałych relacji - wzajemna więź opiera się tutaj m.in. na zrozumieniu, podobnych zainteresowaniach lub nawet poczuciu humoru, co daje związkom sapioseksualistów większe szanse na długie trwanie
  • są mniej wrażliwe na działanie zmieniających się czynników np. w postaci przemijającej urody
  • mają zdolność do wzajemnego inspirowania się i wspiera
  • nia w rozwoju
  • charakteryzują się pasją do kultury, starannie pielęgnowanymi zainteresowaniami i chęcią samorozwoju

Demiseksualizm, czyli jak ma się więź emocjonalna do pociągu seksualnego? Zdjęcie ilustracyjne Demiseksualizm, czyli jak ma się więź emocjonalna do pociągu seksualnego?

Sapioseksualizm - test

Coraz więcej osób chce sprawdzić, czy one także mogą być określane jako sapioseksualne. Popularny staje się więc test na sapioseksualizm. Choć w Internecie znajdziemy różne, mniej lub bardziej poważne propozycje takich badań, to często wystarczy obiektywna analiza własnych preferencji w doborze partnera. Sygnałem, że możemy być sapioseksualni, jest choćby przywiązywanie dużej wagi do jakości rozmowy na pierwszej randce i poszukiwanie w kimś ''pięknego umysłu'' zamiast skupiania na jego fizyczności. Jednocześnie ważnym symptomem mogą być te sytuacje, gdy rezygnujemy z nawiązania znajomości po tym, gdy druga osoba okazała się nie być dość ciekawa. 

Często zwraca się jednak uwagę na to, że niekiedy kulturowa moda na sapioseksualizm może utrudniać wchodzenie w związki. Jeśli więc na siłę i w przerysowany sposób staramy się kłaść nacisk na kryteria związane z ilorazem inteligencji lub wykształceniem, możemy mieć trudność ze znalezieniem odpowiedniego partnera lub partnerki. Od tego już tylko krok do pogorszenia własnej samooceny i frustracji. Mowa tu jednak o skrajnych przypadkach. Sapioseksualizm sam w sobie nie jest niczym złym i wręcz przeciwnie - może mieć wiele zalet w związkach.

Zobacz też: Co to znaczy FWB? Sprawdź, znaczenie tego skrótu i zdecyduj, czy pasuje Ci taki związek

Więcej o: