Czy wiesz już wszystko o pigułkach?

Są skuteczne i wygodne, a jednak wciąż budzą nasz niepokój. Czy słusznie? Odpowiadamy na pytania, które kobiety zadają najczęściej - zarówno na forach internetowych, jak i w gabinetach lekarskich.

Czy można czuć się bezpiecznie już w pierwszym miesiącu stosowania tabletek?

Tak. Pierwszą tabletkę należy zażyć pierwszego dnia cyklu, a więc w dniu, w którym pojawi się miesiączka, i już w tym cyklu można współżyć bez dodatkowych zabezpieczeń.

Czy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych można przytyć?

Pigułki same w sobie nie powodują tycia, mogą jednak nieznacznie zwiększyć apetyt - pod ich wpływem stajemy się bardziej rozluźnione, przestajemy się stresować możliwością zajścia w ciążę. Słowem - zamiast nerwowo obgryzać paznokcie ("Czy nie zaszłam w ciążę?"), odprężone zamawiamy sobie do łóżka pizzę... Trzeba zatem po prostu uważać, co i ile się je.

Lekarze mówią, że miesiączka pojawiająca się w przerwach pomiędzy kolejnym opakowaniem pigułek nie jest typową miesiączką. Jeśli tak, to skąd wiadomo, czy kobieta nie zaszła w ciążę?

Rzeczywiście, cykl sterowany hormonalnie jest inny od naturalnego. W naturalnym, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, przygotowana na przyjęcie zarodka błona śluzowa macicy złuszcza się i dlatego u kobiety następuje krwawienie. Natomiast w cyklu sterowanym sztucznie okres następuje dlatego, że spada poziom stymulacji hormonalnej - na kilka dni w każdym cyklu przestajemy brać tabletki. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę, np. w wyniku błędów w przyjmowaniu tabletek, i nieświadoma tego nadal będzie je przyjmować, może wciąż mieć okresowe krwawienia. Aby uniknąć takiej sytuacji, trzeba łykać tabletki zawsze o tej samej porze, żadnej nie pomijać, przed zastosowaniem jakichkolwiek innych leków pytać lekarza, czy nie osłabiają one działania środków antykoncepcyjnych. W razie wystąpienia biegunek lub wymiotów należy przez resztę cyklu zabezpieczać się dodatkowo. Poza tym kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny być pod stałą kontrolą lekarza.

Czy jeśli mimo wszystko kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania tabletek, mogą one zaszkodzić dziecku?

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że pigułki mogą powodować wady płodu. Z pewnością jednak nie są dla niego obojętne. Dlatego zaleca się, by w przypadku stwierdzenia ciąży, niezwłocznie odstawić tabletki. Na szczęście antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczna, więc takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Kobieta prawidłowo stosująca pigułki właściwie nie ma powodów do obaw.

Czy po odstawieniu tabletek trzeba odczekać jakiś czas, zanim zacznie się starania o dziecko?

Tak. Należy odczekać kilka cykli (zwykle od trzech do sześciu), aby powrócił naturalny rytm przemian hormonalnych - tzw. fizjologiczny stan organizmu. Pamiętajmy, że w cyklach bezowulacyjnych (takie są podczas stosowania tabletek) błona śluzowa macicy nie dorasta do właściwej grubości. Zaraz po odstawieniu pigułek macica może więc nie być jeszcze gotowa na przyjęcie zarodka.

W jakim wieku można rozpocząć stosowanie pigułek?

Nie wcześniej niż trzy lata od pojawienia się regularnych miesiączek. Uwaga - nie pierwszych w ogóle, tylko pierwszych regularnych miesiączek! To bardzo ważne, by organizm "rozkręcił się" nieco i gospodarka hormonalna przebiegała prawidłowo, zanim zaczną nią rządzić pigułki. W przeciwnym razie po odstawieniu antykoncepcji kobiecie grożą zaburzenia hormonalne.

O czym świadczą plamienia i krwawienia pozamiesiączkowe podczas przyjmowania tabletek?

W pierwszych trzech miesiącach stosowania pigułek krwawienia mogą świadczyć o tym, że organizm przystosowuje się do funkcjonowania w nowym rytmie. To naturalny objaw. Po tym czasie sytuacja powinna się ustabilizować. Jeśli tak się nie stanie, tzn. plamienia nie ustąpią, oznacza to, że dawka hormonów zawarta w konkretnych pigułkach nie jest dla tej kobiety odpowiednia. Należy zmienić pigułki.

Czy tabletki wchodzą w reakcję z alkoholem?

Nie. Jedyny problem w związku z alkoholem jest taki, że jego nadmierne spożycie może wywołać wymioty, w wyniku czego skuteczność antykoncepcji spadnie.

Więcej o: