18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Brak ochoty na seks - dlaczego rezygnujemy z bliskości?

Brak ochoty na seks to częsty problem, zastanawiasz się jak poprawić sferę intymną? Sprawdź, co sprzyja, a co przeszkadza szczęściu w sypialni.

Brak ochoty na współżycie - co mówią liczby? 

Zgodnie z tym, co mówią statystyki, 70 proc. Polaków uprawia seks raz w tygodniu, tylko 5 proc. uprawia seks codziennie. A 2 proc. rodaków przyznaje, że ostatni stosunek mieli rok wcześniej. Zdecydowana większość mieści się więc w standardowym limicie, który wystarczy do dobrego samopoczucia. Z drugiej strony ilość frustracji i agresji, której doświadczamy codziennie w przestrzeni publicznej, może przeczyć tym statystykom. Jest to oczywiście pewne uproszczenie, ale to właśnie brak seksu odpowiedzialny jest za drażliwość, nerwowość i agresję. Co więcej, niezadowolenie w sypialni może prowadzić do chorób na tle psychosomatycznym i psychicznych. Wiemy już, jak wygląda ogólny obraz doświadczeń łóżkowych Polaków, czas odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie mam ochoty na seks i jakie czynniki mają wpływ na brak ochoty na współżycie. 

Muzyka do seksu - stwórz z nami playlistę do sypialni. Zdjęcie ilustracyjne Muzyka do seksu - stwórz z nami playlistę do sypialni

Dlaczego nie mam ochoty na seks - trzy sfery 

To pytanie zadają sobie zarówno kobiety jak i mężczyźni. Co sprawia, że unikamy bliskości? Sprawdź, gdzie najczęściej leży problem. 

Zobacz wideo Jak się dzisiaj kochamy? Rozmowa Agi Kozak z Anną Marią Szutowicz z Y&Lovers

Spadek libido a stres i samoocena 

Przewlekły stres może powodować spadek libido. W natłoku obowiązków często zamykamy się na partnera. Stres prowadzi do problemów ze snem, którego brak sprawia, że nie mamy siły ani ochoty na bliskość. 

Spadek libido jest też ściśle związany z niską samooceną. To kompleksy sprawiają, że nie chcemy pokazywać własnego ciała, w sypialni czujemy się niekomfortowo, a stąd już prosta droga unikania stosunków. 

Brak libido a poglądy i wychowanie 

Za brak libido może być odpowiedzialne także surowe wychowanie lub poglądy religijne. Seks związany z grzechem wywołuje poczucie winy i brak lekkości oraz luzu, który jest ważnym elementem seksualnej gry partnerów. Odkładanie seksu do ślubu to podstawa patriarchalnego wychowania i odnosi się głównie do kobiet. Tymczasem niedopasowanie na tle seksualnym może mieć kluczowy wpływ na trwałość oraz szczęście w małżeństwie. 

Zobacz też: Demiseksualizm, czyli jak ma się więź emocjonalna do pociągu seksualnego?

Brak ochoty na seks a problemy zdrowotne 

W tym kontekście mężczyźni mogą unikać aktywności płciowej z uwagi na problemy ze wzwodem lub stulejką. Kobietom najczęściej dokuczają bolesne infekcje dróg moczowo-płciowych lub suchość pochwy. Za brak ochoty na seks często opowiada też zaburzona gospodarka hormonalna. 

Zobacz też: Fetysz. Co to jest fetysz? Rodzaje fetyszy

Jak zacząć mieć ochotę na seks: co sprawi, że osiągniemy spełnienie? 

Jak zacząć mieć ochotę na seks? Na stres idealny będzie wysiłek fizyczny, który przełoży się też na lepszy wygląd. Problemy w sypialni można rozwiązać więc na siłowni lub macie do jogi. Nie bez znaczenia jest też pora dnia, która będzie idealna na zbliżenie. 

Książki o seksie - poradniki i relacje seksuologów. Zdjęcie ilustracyjne Książki o seksie, poradniki i relacje seksuologów

Kiedy uprawiać seks? Czy istnieje idealna pora? 

Kiedy uprawiać seks? Najprostsza odpowiedź brzmi: wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Niestety partnerzy często rozmijają się w tym temacie. Szczera rozmowa może tu dużo zmienić. Strona, która preferuje wieczorny seks, powinna zadbać o to, aby w ciągu dnia partner, który wieczorem pada ze zmęczenia, nie czuł się przytłoczony obowiązkami. Z kolei najlepsza pora na zmysłowe poranki to weekend, kiedy nie musimy się nigdzie spieszyć, a problemy dnia codziennego na chwilę odchodzą w zapomnienie. 

Zobacz też: Seks zabawki - pomysły dla par i singli na walentynki i nie tylko

Więcej o: