18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Brak ochoty na seks - dlaczego rezygnujemy z bliskości?

Brak ochoty na seks to częsty problem, zastanawiasz się jak poprawić sferę intymną? Sprawdź, co sprzyja, a co przeszkadza szczęściu w sypialni.

Brak ochoty na współżycie - co mówią liczby? 

Zgodnie z tym, co mówią statystyki, 70 proc. Polaków uprawia seks raz w tygodniu, tylko 5 proc. uprawia seks codziennie. A 2 proc. rodaków przyznaje, że ostatni stosunek mieli rok wcześniej. Zdecydowana większość mieści się więc w standardowym limicie, który wystarczy do dobrego samopoczucia. Z drugiej strony ilość frustracji i agresji, której doświadczamy codziennie w przestrzeni publicznej, może przeczyć tym statystykom. Jest to oczywiście pewne uproszczenie, ale to właśnie brak seksu odpowiedzialny jest za drażliwość, nerwowość i agresję. Co więcej, niezadowolenie w sypialni może prowadzić do chorób na tle psychosomatycznym i psychicznych. Wiemy już, jak wygląda ogólny obraz doświadczeń łóżkowych Polaków, czas odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie mam ochoty na seks i jakie czynniki mają wpływ na brak ochoty na współżycie. 

Dlaczego nie mam ochoty na seks - trzy sfery 

To pytanie zadają sobie zarówno kobiety jak i mężczyźni. Co sprawia, że unikamy bliskości? Sprawdź, gdzie najczęściej leży problem. 

Zobacz wideo Jak się dzisiaj kochamy? Rozmowa Agi Kozak z Anną Marią Szutowicz z Y&Lovers

Spadek libido a stres i samoocena 

Przewlekły stres może powodować spadek libido. W natłoku obowiązków często zamykamy się na partnera. Stres prowadzi do problemów ze snem, którego brak sprawia, że nie mamy siły ani ochoty na bliskość. 

Spadek libido jest też ściśle związany z niską samooceną. To kompleksy sprawiają, że nie chcemy pokazywać własnego ciała, w sypialni czujemy się niekomfortowo, a stąd już prosta droga unikania stosunków. 

Brak libido a poglądy i wychowanie 

Za brak libido może być odpowiedzialne także surowe wychowanie lub poglądy religijne. Seks związany z grzechem wywołuje poczucie winy i brak lekkości oraz luzu, który jest ważnym elementem seksualnej gry partnerów. Odkładanie seksu do ślubu to podstawa patriarchalnego wychowania i odnosi się głównie do kobiet. Tymczasem niedopasowanie na tle seksualnym może mieć kluczowy wpływ na trwałość oraz szczęście w małżeństwie. 

Zobacz też: Demiseksualizm, czyli jak ma się więź emocjonalna do pociągu seksualnego?

Brak ochoty na seks a problemy zdrowotne 

W tym kontekście mężczyźni mogą unikać aktywności płciowej z uwagi na problemy ze wzwodem lub stulejką. Kobietom najczęściej dokuczają bolesne infekcje dróg moczowo-płciowych lub suchość pochwy. Za brak ochoty na seks często opowiada też zaburzona gospodarka hormonalna. 

Zobacz też: Fetysz. Co to jest fetysz? Rodzaje fetyszy

Jak zacząć mieć ochotę na seks: co sprawi, że osiągniemy spełnienie? 

Jak zacząć mieć ochotę na seks? Na stres idealny będzie wysiłek fizyczny, który przełoży się też na lepszy wygląd. Problemy w sypialni można rozwiązać więc na siłowni lub macie do jogi. Nie bez znaczenia jest też pora dnia, która będzie idealna na zbliżenie. 

Kiedy uprawiać seks? Czy istnieje idealna pora? 

Kiedy uprawiać seks? Najprostsza odpowiedź brzmi: wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Niestety partnerzy często rozmijają się w tym temacie. Szczera rozmowa może tu dużo zmienić. Strona, która preferuje wieczorny seks, powinna zadbać o to, aby w ciągu dnia partner, który wieczorem pada ze zmęczenia, nie czuł się przytłoczony obowiązkami. Z kolei najlepsza pora na zmysłowe poranki to weekend, kiedy nie musimy się nigdzie spieszyć, a problemy dnia codziennego na chwilę odchodzą w zapomnienie. 

Zobacz też: Seks zabawki - pomysły dla par i singli na walentynki i nie tylko

Więcej o: