Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
Jak już wspomniano, seksoholizm jest rodzajem uzależnienia, które wiąże się z przymusem aktywności seksualnej. Objawia się w formie niekontrolowanej potrzeby, która może być realizowana na różne sposoby: przypadkowy seks, masturbacja, korzystanie z płatnych usług seksualnych, cyberseks czy obsesyjne oglądanie pornografii. Przyczyn seksoholizmu często dopatruje się w dzieciństwie. Upokorzenie oraz odrzucenie może prowadzić do zaburzeń w dorosłym życiu. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań związanych z tym tematem:
Seks sprawia, że w organizmie zaczynają wydzielać się konkretne hormony takie jak: oksytocyna, serotonina i dopamina. Wraz z upływem czasu doznania mają być coraz częstsze i silniejsze. Po czym poznać seksoholika? Problem dotyczy przede wszystkim mężczyzn (80 proc.) i z uwagi na płeć może dochodzić do pewnego przekłamania ze względu na stereotypy. Seksoholik często postrzegany jest jako niestały w uczuciach ten, który skacze z przysłowiowego kwiatka na kwiatek. Tymczasem u podstaw wiązania się z kilkoma osobami jednocześnie i poszukiwania cyberseksu w internecie stoi biologia. Brak zaspokojenia potrzeb seksualnych prowadzi do rozdrażnienia i dekoncentracji. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka z ostrzeżeniem, że być może dzielimy życie z osobą uzależnioną od seksu?
Seksoholik - co to za osoba? Lista zachowań
W 2018 r. Światowa Organizacja Zdrowia włączyła seksoholizm do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Psychicznych (ICD-11). I to właśnie w gabinecie psychiatry można uzyskać pomoc. Psychoterapia pomoże rozwiązać problemy z przeszłości i naprawi teraźniejszość. Na terapii seksoholik nauczy się na nowo budować relacje i radzić sobie w trudnych stresowych sytuacjach, które są często impulsem dla niekontrolowanych zachowań. W niektórych przypadkach przydatnym wsparciem może okazać się farmakologia, każdy przypadek i metody leczenia analizowane są indywidualnie. Kiedy seksoholik przestaje nim być? Dokładnie tak jak w przypadku innych uzależnień seksoholikiem jest się już zawsze, nawrót choroby może nastąpić w każdym momencie, dlatego należy unikać problematycznego środowiska i miejsc, które ożywią wspomnienia.
Zobacz też: Nimfomania: co kryje się za pojęciem hiperseksualności u kobiet?