Co najmocniej cementuje związek

Nic nie może przecież wiecznie trwać - śpiewała Anna Jantar. A miłość? Ona także kiedyś się kończy? Niekoniecznie, ale wymaga to trochę wysiłku. Nasze rady pomogą wam wspólnie przejść przez życie. Warto je wziąć do serca.

1. Śmiejcie się razem - śmiech jest oczyszczający, dzięki niemu znikają napięcia. Wspólny śmiech to przyjemne chwile, które sprawiają, że po prostu lubicie swoje towarzystwo. A związki, w których ludzie oprócz miłości darzą się także sympatią, są trwalsze.

2. Ufajcie sobie - to baza związku; kontakt między ufającymi sobie partnerami jest łatwiejszy, głębszy, przychodzi bardziej naturalnie. Zaufanie pozwoli wam też interpretować na korzyść poczynania partnera.

3. Pielęgnujcie przyjaźnie - i te ze wspólnymi znajomymi, i te wyłącznie babskie (lub męskie). Te pierwsze to okazja do fajnego pobycia razem, te drugie pozwolą wam czasem trochę za sobą zatęsknić.

4. Kłóćcie się bez cichych dni - psychologowie radzą, by przed pójściem spać zakończyć i rozwiązać konflikt. To świetna zasada, bo emocje nie "zalegają". Trudno rozwiązać problemy, które się nawarstwiły i zagmatwały.

5. Przepraszajcie, kiedy jest za co - przyznać się do błędu to trudna i ważna sztuka, którą warto posiąść. Więc kiedy twój partner mówi: "Przepraszam, nie miałem racji", nie odpowiadaj: "A nie mówiłam". Powiedz raczej: "Nic nie szkodzi, kochanie".

6. Świętujcie razem swoje sukcesy - pokazujcie sobie, że cieszycie się wzajemnie osiągnięciami. O wiele przyjemniej jest zdobywać świat, kiedy sukcesy cieszą ukochaną osobę.

7. Nie mówcie źle o partnerze - wasze małżeńskie problemy to nie są informacje dla wszystkich, a już na pewno nie dla rodziców czy teściów. Jeśli czasem któreś z was musi się poskarżyć, możecie zwierzyć się jednej, wybranej osobie.

8. Dawajcie sobie dowody miłości - drobiazgi mówiące: "Myślę o tobie także, gdy cię nie ma", pisanie miłosnych liścików, przytulanie i inne czułe gesty to tzw. ryty wiążące, które sprawiają, że bliskość między wami wciąż nabiera barw i znaczeń.

9. Pielęgnujcie wasze wspólne zainteresowania - a jeśli ich nie macie, starajcie się wciągać nawzajem w to, co lubicie. Nic tak nie zbliża ludzi

jak wspólne spędzanie czasu i wspólne działania, zwłaszcza jeśli dają przyjemność i satysfakcję.

10. Dawajcie też sobie wsparcie - czasem słowem, czasem obecnością - np. idąc do lekarza z chorym partnerem. Niech każde z was wie, że może liczyć na drugą stronę zawsze i wszędzie.

11. Szanujcie odmowę partnera - skoro odmawia, to ma swoje powody. Wasze potrzeby nie zawsze się pokrywają i nie zawsze można ustąpić. Ale to naprawdę drobiazgi w porównaniu z tym, co was łączy.

12. Miejcie dla siebie czas - zwłaszcza wtedy, kiedy jedna ze stron potrzebuje pomocy drugiej. Czas i uwaga to najcenniejsze, co możemy dać drugiej, bliskiej osobie.

13. Codziennie rozmawiajcie ze sobą - ale naprawdę: o tym, co czujecie, co was cieszy czy boli - a nie o organizacji codziennego życia.

14. Akceptujcie to, że się różnicie - jest to dowodem mądrości i szacunku. Za żadne skarby świata nie próbujcie zmieniać partnera na swoje podobieństwo, bo poczuje się nieakceptowany.

15. Jadajcie wspólnie posiłki - choć jedno z was lubi pospać, niech wstanie, gdy drugie idzie wcześniej do pracy. Czas wspólnie spędzony przy stole da poczucie, że jest wam "po drodze".

16. Zdobywajcie wspólnie nowe doświadczenia - podróżujcie, poznawajcie nowych ludzi. I zapobiegajcie najgorszemu wrogowi - rutynie.

17. Nie dokuczajcie sobie nawzajem - przecież każde z was chce, by to drugie było szczęśliwe. A kiedy już się tak zdarzy, przeproście. Niech partner wie, że zawsze jesteś po jego stronie.

18. Nie krytykujcie partnera, lecz jego zachowanie - kiedy któreś z was popełni zdaniem drugiej strony błąd, powiedzcie: "Gdybyś zrobił inaczej, byłoby łatwiej i mnie, i nam".

19. Szanujcie swoje słabe strony - jeśli wiecie, że któreś z was nie ma głowy np. do zakupów, niech drugie weźmie na siebie ten obowiązek.

20. Nie rywalizujcie ze sobą - wprawdzie dzięki rywalizacji ludzkość idzie do przodu, ale w związku się nie sprawdza. Jesteście partnerami i gracie w tej samej lidze.

21. Dawajcie i bierzcie na zmianę - niech każde z was ma szanse coś dostać i dać partnerowi - to zbliża! Najzdrowsze związki są "symetryczne": obie strony dają i biorą.

22. Nigdy nie myślcie, "co by było gdyby" - nie wyobrażajcie sobie życia z innym partnerem. Jesteście razem i tak ma być.

23. Bądźcie uważni i otwarci - wtedy będziecie czuli na wysyłane nawzajem sygnały i zauważycie w lot, że to drugie coś gnębi.

24. Razem kształtujcie waszą przestrzeń - razem decydujcie o tym, jak ma wyglądać wasz dom. Wtedy oboje będziecie się tam czuli jak... w domu.

25. Bądźcie razem, gdy jesteście w towarzystwie - podkreślajcie, że jesteście parą: usiądźcie obok siebie, przytulcie się, weźcie za ręce - można dyskretnie, a jednak wymownie zamanifestować, że nic was nie rozdzieli.

Moja recepta na szczęśliwy związek to:
Więcej o: