Zioła na doła

Dziurawiec, żeń-szeń i tran poprawią nam humor jesienią

Zaczyna się jesień i najchętniej zapadlibyśmy w sen zimowy. Pojawiają się melancholia, przygnębienie, kłopoty z koncentracją, brak motywacji i apatia. Przyczyn naukowcy upatrują w braku światła, krótszych dniach i pochmurnej pogodzie. Na poprawę nastroju nie musimy czekać aż do wiosny. Większość objawów tej sezonowej depresji ustępuje dzięki fototerapii. Polega ona na naświetlaniu bardzo jasnym, białym światłem (pozbawionym promieni UV), wielokrotnie silniejszym od sztucznego oświetlenia w naszych domach czy pracy. Można się im poddać w ośrodkach medycyny naturalnej, salonach odnowy biologicznej czy gabinetach kosmetycznych. Istnieją też specjalne lampy do użytku domowego (kosztują od 650 zł). Nie wymagają używania kremów z filtrem i nie psują wzroku. Poprawa nastroju następuje zwykle po 7-14 dniach.

Inną sprawdzoną metodą walki z jesienną (i nie tylko) melancholią jest zwiększona aktywność fizyczna. Badania sugerują, że uprawianie sportu ma skuteczność porównywalną z lekami przeciwdepresyjnymi, warto więc wygospodarować czas np. na spacery, aerobik, pływanie czy jogging. W diecie należy zadbać o produkty bogate w magnez, selen, cynk, witaminy z grupy B (w tym szczególnie kwas foliowy i witaminę B6), witaminę D, tryptofan (występujący przede wszystkim w produktach bogatych w białko) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie Omega 3). Składniki te znajdziemy w orzechach, sezamie, siemieniu lnianym, pestkach dyni i słonecznika, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie i otrębach, płatkach owsianych, tłustych rybach i owocach morza oraz w zielonych warzywach liściastych.

'Wspomagacze nastroju'

"Wspomagacza nastroju" znajdziemy też w aptece. Największą grupę stanowią środki na bazie wyciągu z dziurawca. Należy szukać tych, które mają dokładnie określoną ilość substancji czynnej - hiperycyny. Większe dawki hiperycyny zawierają: Deprim Forte (Lek, 20 kaps., 27 zł), Silenil (Biofarm, 30 tabl., 23 zł), Remotiv (Ewopharma, 30 tabl., 24 zł). Dziurawiec ma jednak pewne wady - wchodzi w interakcje z niektórymi lekami (np. zmniejsza skuteczność pigułek antykoncepcyjnych) i powoduje nadwrażliwość na światło. Kuracja powinna trwać kilka tygodni, a pierwsze efekty pojawiają się zwykle po dwóch. Jeśli po sześciu tygodniach nie zauważysz poprawy, idź do lekarza.

Oleje rybie, np. tran z dorsza, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 słyną z korzystnych właściwości zdrowotnych. Istnieje wiele danych wskazujących na ich działanie przeciwdepresyjne. Są też źródłem witaminy D, której niedobory powiązano ostatnio z depresją. Na rynku jest wiele tego typu środków. Osoby zabiegane docenią zapewne wygodne dawkowanie (1 kaps. dziennie) preparatu Doppelherz Activ Omega-3 (Queisser Pharma, 30 kaps., 17 zł). Ciekawą opcją jest Deprisan Oleomed łączący wyciąg z dziurawca z bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno (A-Z Medica, 60 kaps., 28 zł).

Jesienny brak energii

pomogą zwalczyć tak zwane adaptogeny, które zwiększają wydolność fizyczną, poprawiają odporność na stres i infekcje oraz dodają sił witalnych. Najlepiej znanym adaptogenem jest wyciąg z żeń-szenia. Jego zaletą jest szybkość działania - pierwsze efekty odczuwa się zwykle po siedmiu-dziesięciu dniach stosowania. Wyjątkowo dużą jego dawkę oraz podstawowe witaminy i minerały znajdziemy w tabletkach Multi-Tabs Active (Ferrosan, 30 tabl., 18 zł). W preparacie Bodymax Plus solidną porcję żeń-szenia wzbogacono sporą ilością ważnego dla dobrego samopoczucia magnezu oraz zieloną herbatą, witaminami i minerałami (Dansk Droge, 30 tabl., 32 zł).

 

Przeciwdepresyjny wyciąg z dziurawca połączono z żeń-szeniem w kapsułkach Depribon (Bonimed, 30 kaps., 15 zł). Jako jedną z przyczyn depresji wskazuje się niedobór serotoniny. Tryptofan to aminokwas, który jest przekształcany w organizmie w serotoninę, dzięki czemu poprawia nastrój i działa odprężająco. Jego źródłem oprócz żywności mogą być także tabletki. W preparacie Astres Forte (Medicofarma, 30 tabl., 13 zł) połączono go z witaminami z grupy B oraz mikroelementami korzystnie wpływającymi na układ nerwowy - magnezem, cynkiem, selenem i manganem. Białko soi będące bogatym źródłem tryptofanu stanowi główny składnik środka Don't Worry II (Gefa Laboratoire, 120 tabl., 66 zł). Jego skuteczność wzmocniono dodatkiem żeń-szenia, kwasem foliowym, witaminami B6, B2 i C. Pamiętajmy jednak, że jeśli stan przygnębienia nie mija, należy iść do lekarza, bo zły nastrój może być zwiastunem prawdziwej depresji.

Więcej o: