Dewiacje seksualne w pigułce

Dawne poradniki i podręczniki, których zwykły, niepatologiczny seks w ogóle nie interesował, lubowały się w drobiazgowych opisach dewiacji i zboczeń. I można byłoby odesłać Czytelników do nich, a tu się nimi nie zajmować, gdyby nie to, że zainteresowanie tym tematem jest ciągle żywe. Niech więc będzie kompromisem bardzo skrótowy rejestr dewiacji.

Odchylenia seksualne dotyczące obiektu

Fetyszyzm - zamiast partnera seksualnego do uzyskania podniecenia i orgazmu wystarczy część jego ciała, należący do niego fragment garderoby czy jakikolwiek inny przedmiot.

Narcyzm - tu fetyszem jest własne ciało, całe lub tylko narządy płciowe, stanowiące źródło pobudzenia seksualnego.

Nekrofilia - obiektem pożądania i warunkiem uzyskania orgazmu jest kontakt z martwym ciałem.

Transwestytyzm - zdolność do czynności seksualnych i rozkosz można uzyskać tylko poprzez zakładanie ubiorów przeciwnej płci.

Pedofilia - uprawianie seksu z dziećmi.

Gerontofilia - pożądanie skierowane jest w stronę osób, których ciała mają wyraźne cechy podeszłego wieku. Ta dewiacja dotyczy tylko ludzi młodych i aktywności wynikającej z seksualnego upodobania do ciał o wyglądzie starczym.

Zoofilia - skłonność seksualna do zwierząt może dotyczyć ich w ogóle lub określonego zwierzęcia i pojawiać się stale lub okresowo.

Odchylenia seksualne dotyczące podejmowanych praktyk

Sadyzm - uzyskiwanie rozkoszy seksualnej poprzez zdominowanie partnera i zadawanie mu cierpienia: sprawianie bólu, upokarzanie, krępowanie.

Masochizm - odwrotność sadyzmu: zaspokojenie jest niemożliwe bez bycia dręczonym przez partnera fizycznie, psychicznie lub na obydwa te sposoby.

Ekshibicjonizm - źródłem przyjemności seksualnej jest zaskoczenie i przestrach wywołany przez nagłe obnażenie genitaliów, najczęściej przed osobami płci przeciwnej.

Ocieractwo - polega na podniecaniu się przez dotykanie i ocieranie się członkiem o ciało kobiety, zwykle w tłoku, np. w środkach komunikacji miejskiej.

Oglądactwo - satysfakcję osiąga się poprzez podglądanie ciała, obnażonego częściowo lub całkowicie, albo czynności seksualnych innych osób.

W różnych publikacjach można znaleźć znacznie więcej dewiacji i zboczeń, każde z wymienionych bywa dzielone na rozmaite bardziej specyficzne. Nie sądzę, żeby to służyło lepszemu współżyciu par, których te rzadko spotykane zaburzenia nie obejmują.

Więcej o: