Wakacje bez wpadki

Stowarzyszenie edukatorów seksualnych ?Ponton? już po raz czwarty uruchamia wakacyjny telefon zaufania dla nastolatków. Dla młodych ludzi to często jedyne źródło wiedzy np. o skutecznych metody zapobiegania ciąży

>> Najlepsi ratownicy świata

Wakacje to dla nastolatków najlepszy moment na rozpoczęcie współżycia seksualnego. Z danych CBOS wynika jednak, że aż 27 proc. młodych ludzi decyduje się na seks z przypadkowym partnerem, a co trzecia osoba nie stosuje żadnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego stowarzyszenie edukatorów seksualnych "Ponton" na początku lata już po raz czwarty uruchomi Wakacyjne Pogotowie Pontonowe, czyli specjalny telefon zaufania dla nastolatków. By zapytać o antykoncepcję, bezpieczny seks czy relacje z rówieśnikami, wystarczy zadzwonić lub wysłać SMS do dyżurujących edukatorów. Czy taki numer jest potrzebny? W ubiegłym roku telefonów i wiadomości było tak dużo, a ich treść okazała się tak alarmująca, że przedstawiciele "Pontonu" napisali dla Ministerstwa Edukacji Narodowej raport obrazujący stan niewiedzy o seksie wśród polskich nastolatków. Tylko w czasie ostatnich wakacji do stowarzyszenia zgłosiło się aż 15 nastolatek, które przypadkowo zaszły w ciążę, 5 z nich nie miało 15 lat.

- Można założyć, że w całej Polsce takich przypadków może być kilkanaście tysięcy - ocenia Aleksandra Józefowska z Pontonu, którego przedstawiciele już w środę spotkają się z urzędnikami MEN-u. Edukatorzy mają nadzieje, że uda im się przekonać odpowiedzialne za to osoby, o konieczności zmian w szkołach. - Bo dziś edukacja seksualna właściwie tam nie istnieje - dodaje Józefowska.

Jak to jest być zwierzakiem?

Masz temat dla reportera Metra? Pisz: metro@agora.pl

Edukatorzy seksualni dyżurować będą od 1 lipca w godz. 18-21 pod numerem tel. 507-832-741

Więcej o: