Jak działa pigułka antykoncepcyjna?

W antykoncepcji stosuje się dwa rodzaje pigułek: jedno- i wieloskładnikowe. Najczęściej stosuje się te ostatnie.

Do pigułek wieloskładnikowych zaliczają się pigułki jednofazowe, które zawierają stałe dawki żeńskich hormonów: estrogenów i gestagenów. Takie tabletki przyjmuje się przez 21 dni i odstawia na kolejne 7 dni. W tym czasie pojawia się krwawienie miesięczne.

Istnieją też pigułki wielofazowe, w których dawka estrogenów i gestagenów nie jest stała. W zależności od dnia cyklu kobieta przyjmuje tabletkę z taką dawką hormonów, jaka jest najbardziej zbliżona do dawek wydzielanych naturalnie przez organizm kobiety. Takie pigułki starają się więc naśladować naturalny cykl kobiety, jednak nie robią tego w sposób doskonały i wywołują objawy uboczne (np. krwawienia między miesiączkami). Z tego powodu pigułki te nie są zbyt popularne.

Działanie wszystkich hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych jest mniej więcej takie samo: pod ich wpływem jajniki nie produkują własnych hormonów płciowych - wystarczają im te hormony, które kobieta przyjmuje w tabletkach. Jednocześnie pigułki dostarczają nieco więcej hormonów, niż produkuje organizm kobiety. W ten sposób oszukuje się przysadkę, która pobudza jajniki do wydzielania hormonów. Przysadka dostaje bowiem sygnał, że hormonów tych jest dostatecznie dużo, zatem nie trzeba stymulować ich wydzielania. Jajniki nie produkują więc własnych hormonów, nie dochodzi do owulacji i kobieta nie może zajść w ciążę.

Pigułki dwuskładnikowe mają też minusy: nie są wskazane dla kobiet z chorą lub uszkodzoną wątrobą, dla kobiet ze skłonnością do żylaków, zakrzepicy lub raka piersi.

Istnieją również pigułki jednoskładnikowe - tzw. minipigułki z gestagenami ( czyli syntetycznymi hormonami, które naśladują oddziaływanie naturalnego hormonu progesteronu na śluzówkę macicy). Minipigułki mogą przyjmować te kobiety, dla których nie są wskazane pigułki dwuskładnikowe. Działanie antykoncepcyjne minipigułki polega na tym, że gestageny oszukują organizm kobiety. Organizm "myśli", że kobieta już jest w ciąży. Nie dochodzi więc do owulacji. Minipigułka może wywoływać efekty uboczne: obrzęki, mdłości, bóle głowy, plamienia.

Dane tu przedstawione maja jedynie wartość informacyjną i nie moga zastapić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: