Zioła też mogą uzależnić

Leki uspokajające nie są całkiem bezpieczne. Ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do uzależnienia. Jeżeli na przedegzaminacyjne stresy nie pomaga długi spacer, można zażyć lek ziołowy o łagodnym działaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

W środę uczniowie szóstych klas będą pisać pierwszy w swoim życiu ważny egzamin. Sposobów na przedegzaminacyjną tremę jest wiele. Długi spacer, wyczerpująca praca fizyczna czy wielokrotne powtarzanie materiału nie każdemu pomagają. Ostateczną, a zarazem najprostszą "deską ratunku" są środki uspokajające. Warto jednak pamiętać, że leki usuwają jedynie objawy, a nie przyczyny stanów lękowych.

Herbatka inaczej parzona

Preparaty uspokajające pochodzenia ziołowego, dostępne bez recepty, są bardzo skuteczne. Najlepiej, gdy stosuje się je systematycznie przez dłuższy czas i w ściśle określonych dawkach. Mimo że zioła powszechnie uważa się za nieszkodliwe, to nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Dlatego przed ich zastosowaniem koniecznie trzeba przeczytać ulotkę, aby poznać też skutki uboczne.

Spośród znanych ziół tak naprawdę tylko cztery rośliny wykazują potwierdzone badaniami działanie uspokajające oraz ułatwiające zasypianie: kozłek lekarski, zwany powszechnie walerianą, melisa lekarska, chmiel zwyczajny oraz męczennica cielista, zwana passiflorą. Z większości ziół przygotowuje się preparaty uspokajające w formie tabletek, drażetek, kapsułek, kropli i syropów; najczęściej z przewagą jednego z ziół. Dodaje się do nich również zioła o działaniu rozkurczowym, ułatwiającym trawienie, np. ziele dziurawca, liść mięty, kwiat lipy czy rumianek .

Zobacz wideo

Sproszkowana mieszanka

Ziołowe leki uspokajające nie nadają się do leczenia poważnych depresji lub silnych stanów lękowych. Najpopularniejszy wśród nich jest kozłek lekarski (Valeriana officinalis). Jest to skuteczny i bezpieczny preparat - uspokajający, ale nie nasenny. Rzadko wywołuje uczulenia, ale przy regularnym przyjmowaniu może nastąpić stopniowe osłabienie jego działania. Waleriana dostępna jest w postaci kropli, herbatki lub tabletek, takich jak nervostop, valdispert, oraz w preparatach złożonych, np. neospasmina, kalms. Preparaty te różnią się między sobą składem, np. kalms to mieszanka wyciągów z kozłka lekarskiego i goryczki oraz lupuliny - pyłku z szyszek chmielowych, lek nervendragees ratiopharm zawiera wyciąg z kozłka lekarskiego, chmielu i męczennicy, a tabletki uspokajające to mieszanka sproszkowanego korzenia kozłka, liścia melisy i chmielu.

Równie popularna jak kozłek jest melisa lekarska (Melissa officinalis). Ma działanie uspokajająco-tonizujące i przeciwbólowe. Jest dostępna jako odrębny lek lub w preparatach złożonych (np. relax, nervonit, nervobonisol).

Kolejny ziołowy lek uspokajający to serdecznik pospolity (Leovunus cardiaca). Oddziałuje on na układ sercowo-naczyniowy. Powoduje zwolnienie pracy serca i lekkie obniżenie ciśnienia tętniczego. Roślina jest dostępna jako ziele serdecznika - do parzenia oraz w preparatach złożonych (np. cardiogran, neuroflos).

Znanym środkiem uspokajającym jest dziurawiec (Hypericum perforatum). Występuje on pod postacią nalewki, ziół do parzenia albo np. w preparacie deprim. Należy jednak pamiętać, że dziurawiec może wywołać uczulenie na światło słoneczne lub solarium, a więc podczas stosowania należy unikać opalania .

W przypadku kłopotów z opanowaniem stresu może pojawić się bezsenność lub kołatanie serca. Wtedy można sięgnąć po tabletkę, np. validolu, łagodnego i nieszkodliwego leku uspokajającego.

Należy ściśle przestrzegać sposobu przechowywania podanego przez producenta. Wiadomo jednak, że żadne farmaceutyki nie powinny być narażone na wilgoć, zbyt wysoką temperaturę czy nadmiar światła.

Przykładowe ceny preparatów:

waleriana - 15 zł,

neospasmina - 4 zł,

kalms - 13-28 zł,

melisa - 5-6 zł,

relax - 5 zł,

deprim - 12-29 zł,

valused - 4-7 zł

Czytaj także:

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis syn. L. angustifolia)

Babka lancetowata

Żurawina (Oxycoccus)

Antydepresyjne substancje namierzone w żywności

Stres - poznaj jego 4 główne źródła

Więcej o: