W Wielkiej Brytanii w zeszłym roku ukazała się książka napisana przez psycholog z uniwersytetu w Cambridge dr Terri Apter. To poradnik na temat relacji synowa-teściowa zatytułowany "What Do You Want from Me?" (pol. Czego ty ode mnie chcesz?). Psycholog przekonuje w nim, że stereotyp walki synowej z teściową został kobietom kulturowo wprogramowany. Terii Apter przez lata przyglądała się różnym relacjom synowych i teściowych. Doszła do wniosku, że cudem jest, kiedy układają się one przyzwoicie. Z reguły są to skomplikowane, raczej toksyczne układy. Dlaczego tak się dzieje? Według autorki poradnika to wina wychowania i kultury. W naszym społeczeństwie stereotyp, że synowe kłócą się z teściowymi jest tak mocno zakorzeniony, że podświadomie kobiety prowokują konflikty. Ponad to - według Apter - kobiety są przygotowane do walki o najsilniejszą i najważniejszą kobietę w stadzie.
Dr Apter zbierając materiały do książki odwiedzała wiele rodzin. Obserwowała jak kobiety z różnych pokoleń zachowują się względem siebie. Na podstawie wizyt w przynajmniej 200 domach psycholog doszła do wniosków, że w naszej kulturze stereotyp jest silniejszy niż zdrowy rozsądek. Z książki Brytyjki dowiadujemy się, że synowe i teściowe zamiast szukać porozumienia wybierają walkę o dominację. Taka postawa nie tylko powoduje napiętą atmosferę podczas wspólnych, rodzinnych obiadków, lecz nie najlepiej wpływają na zdrowie pań. Rywalizujące ze sobą kobiety popadają w stany nerwowe i depresje. Dwa lata temu w Japonii przeprowadzono badania, z których dowiadujemy się, że synowe i teściowe mieszkające pod jednym dachem są trzykrotnie częściej narażone na choroby serca niż te panie, które mieszkają tylko z mężem.
Terri Apter uważa, że pracę nad zdrowymi relacjami synowa-teściowa należy zacząć od zmiany własnego myślenia. Zamiast myśleć: teściowa to mój wróg, lepiej założyć, że od teściowej można się dużo nauczyć. To jak będzie się układała twoja relacja z teściową w dużej mierze zależy od tego jak się do tego przygotujesz.
Psycholog, dr Sheila Rossan w jednym ze swoich artykułów podaje kilka sposobów jak załagodzić konflikt z teściową. Rossen zwraca uwagę na to, że chcąc mieć dobre relacje z teściową, zawsze lepiej obrócić coś w żart, niż śmiertelnie się obrażać. Czego jeszcze możemy nauczyć się od Rossan?
Zamiast zamykać się w sobie, kiedy teściowa po raz kolejny krytykuje to, że jesteś za gruba zastanów się czy ma racje. Jeśli rzeczywiście uważasz, że mogłabyś schudnąć kilka kilogramów, to weź się za dietę. A jeśli świetnie się czujesz w swojej wadze i nie zamierzasz nic z tym robić, to być może warto o tym powiedzieć? Żartuj, że twój mąż uwielbia twoje krągłości. 2. 2. Doceniaj zalety
Nikt nie jest perfekcyjny. Pamiętaj jednak, że obok wad istnieją też zalety. Każdy z nas ma swoje dobre strony. Twoja teściowa też. Zamiast denerwować się, kiedy wpada do ciebie do kuchni i wyciera blaty, podziękuj jej, za to, że jest taka uczynna i że wyręczyła cię od tego nudnego zajęcia. Fakt, że docenisz czyjeś starania może zdziałać w przyszłości cuda.
Teściowa od zawsze krytykuje twoją kuchnię? Nic jej nie smakuje i zawsze ma lepszy przepis? Poproś ją pewnego dnia o radę. Zapytaj, co ugotować jej synowi, bo chcesz mu sprawić niespodziankę? Twoja teściowa poczuje się nie tylko potrzebna, ale również sprawisz jej przyjemność tym, że liczysz się z jej zdaniem.
Jeśli teściowa ma zwyczaj wpadać do ciebie bez zapowiedzi to prawdopodobnie robi to, dlatego, że czuje się odsunięta i wykluczona z twojego życia. Zadzwoń do niej czasami, zapytaj, co robi i jak się czuje. Wybierz się do niej na kawę z własnej inicjatywy, a może się okazać, że niezapowiedziane wizyty będą zdarzały się coraz rzadziej.
Czasami drobne złośliwości najlepiej obrócić w żart. Kiedy teściowa krytykuje kurz na twoim regale zażartuj, że czekasz, aż uzbiera się jeszcze więcej, żeby móc w nim napisać palcem jak bardzo kochasz swojego męża. Tym sposobem pokażesz, że jej standardy nie muszą być twoimi.
Akceptacja wzajemnych różnić jest ważna w każdym związku i w każdej relacji. Zamiast koncentrować się na tym, co was dzieli, poszukaj tego, co was łączy.