Drobne gesty - czyli sztuka pielęgnowania związku

Aby stworzyć udany związek, nie wystarczy mówić ?kocham cię?. Czasem drobne gesty znaczą więcej niż słowa.

Komplementy

Słysząc komplementy, człowiek rozkwita. Pochwała jest jak magiczna różdżka: działa natychmiast i wyczarowuje dobry nastrój. Oczywiście najprzyjemniej otrzymywać komplementy od ukochanej osoby. Mają one wiele pozytywnych aspektów: są znakiem naszego uczucia, sprawiają przyjemność partnerowi, wzmacniają jego pewność siebie. Człowiek zadowolony z siebie, łatwiej zdobywa się na uśmiech i wnosi więcej radości do związku. Jeśli partnerzy nie prawią sobie komplementów, coraz częściej może dochodzić między nimi do nieporozumień, zaczną wątpić w uczucie. Aby przyjmować pochwały i chwalić innych, najpierw należy docenić samego siebie.

Kompromis

Staraj się polubić słowo "kompromis". To nie oznaka słabości, czy uległości. Kłótnie w związku to rzecz normalna, a umiejętność kompromisu to jedna z kluczowych zasad udanego związku. Jak wiadomo kompromisy bywają bardzo trudne, szczególnie wtedy, gdy partner zdaje się być totalnie nieczuły na nasze argumenty. Niestety wiele kobiet nie mówi wprost o swoich oczekiwaniach, uważając przy tym, że partner powinien odgadnąć o czym w danej chwili myśli jego wybranka. A to najprostsza droga do nieporozumień i kłótni. Postawmy na szczerość, głośno mówmy o naszych pragnieniach i oczekiwaniach.

Gotowość pomocy

Nie od dziś wiadomo, że uczynki przemawiają bardziej niż słowa, utwierdzają nas w przeświadczeniu o szczerości uczuć i intencji partnera. Warto zastanowić się, w czym można pomóc partnerowi. Co może poprawić jego nastrój? Jednych ucieszy widok odkurzonego mieszkania, a innych wyprowadzenie pupila na spacer. Twoje gesty mogą być naprawdę proste, ugotuj dla was kolację lub podaj śniadanie do łóżka. Partner na pewno to doceni.

Drobne upominki

Kogo nie cieszy nawet najmniejszy prezent? Dostając go z rąk najdroższej sercu osoby, otrzymujemy namacalny dowód, że jesteśmy obecni w jej myślach. Z drugiej strony, gdy partner zapomina o dniu naszych urodzin, ważnych dla nas rocznicach, możemy doznać przykrego uczucia bycia ignorowanym. Prezenty drobne i wielkie mają wspaniałą moc przekazywania pozytywnych uczuć. Wykorzystajmy tę moc do podsycania romantycznej miłości. Możesz zaskoczyć ukochaną osobę wręczając jej upominek w jak najmniej spodziewanym momencie nie czekając na żadną okazję. Zamiast powtarzać codziennie słowa "kocham Cię" okaż miłość w inny sposób - kup bilet do kina ma jego ulubionego reżysera. Dobrym pomysłem będzie także miłosny liścik wsunięty do jego marynarki.

Czuły dotyk

Dotyk w związku dwojga ludzi pełni rolę komunikatu: ufam ci, kocham cię, zależy mi na tobie. Bez niego słowa pozostają tylko słowami. Z badań psychologów klinicznych wynika, że związek dwojga ludzi, którzy ograniczają pieszczoty w łóżku, a na co dzień unikają fizycznej bliskości, skazany jest na porażkę. Według psychologów zapewnianie partnera o swoim uczuciu bez okazywania tego czułymi gestami, jest przekazywaniem dwóch sprzecznych komunikatów: "na tak" i "na nie". Nie skąpmy więc czułych gestów dla ukochanej osoby.

Nie wystarczy tylko chcieć. Trzeba włożyć dużo pracy i zaangażowania, aby być szczęśliwym w związku z drugim człowiekiem. Warto świadomie dbać o siebie nawzajem, nie zapominać o czułości. Drobne uśmiechy, spojrzenia, to wszystko ma znaczenie. Nie należy też bać się szczerości. Dzięki rozmowom poznajemy swoje potrzeby i oczekiwania, dowiadujemy się co lubi partner, jakie są jego zainteresowania. Wystarczy jasno określić, czego od siebie oczekujecie w codziennym życiu. Kto jest odpowiedzialny za zakupy, kto wychodzi z psem na spacer? Konflikty z błahych powodów powodują tylko niepotrzebne sprzeczki, ale powtarzane codziennie - mogą poważnie zaszkodzić związkowi.

Więcej o: