Kochanie, jeszcze tylko jedno piwo i idziemy....

On stale powtarza, że wszystko jest pod kontrolą, ale ty wiesz, że już dawne przestał liczyć ilość wypitych piw. Kolejny drink po pracy z kolegami, ważna kolacja biznesowa, po której on wraca wstawiony. Czasami trochę empatii, stanowczości i miłości wystarczą, aby nałóg nie zniszczył waszego związku.

Kto ma problem?

Co się dzieje, kiedy on wypija więcej niż powinien? Obraża wspólnych znajomych, wyżywa się na rodzinie, prowokuje kłótnie z tobą? Nie podoba ci się to, że on nigdy nie wie, kiedy powiedzieć stop i pije dalej? Skoro zdarzyło cię się pomyśleć chociaż o jednej z powyższych sytuacji to znaczy, że temat nadużywania alkoholu nie tylko dotyczy twojego partnera, ale i w jakimś sensie dotyczy i ciebie.

Co mówią statystyki?

Szacuje się, że przynajmniej dwa miliony Polaków nadużywa napojów alkoholowych. Chociaż na tle innych państw Unii Europejskiej nie jesteśmy rekordzistami to mimo wszystko z roku na rok rośnie u nas spożycie alkoholu. W ostatnich latach pijemy nieco mniej wódki, ale dużo więcej piwa i wina. Rekordzistami w ilości wypijanego alkoholu są dzisiaj Brytyjczycy. To na Wyspach powstaje najwięcej antyalkoholowych kampanii rządowych i programów służby zdrowia, które mają za zadanie zniechęcić Wyspiarzy do picia nadmiernych ilości alkoholu. Lou Lewis to żona alkoholika, przez 20 lat zmagała się z problemem męża, który zmarł na raka 3 lata temu. Wraz z byłym alkoholikiem, doktorem Johnem McMahonem Lewis napisała książkę "Bottled Up". To poradnik, z którego dowiadujemy się, kiedy partner przekracza cienką granicę picia dla przyjemności a uzależnienia. Według autorów książki wystarczy wykonać prosty test, aby przekonać się czy partner potrzebuje pomocy. Jeśli czytasz ten artykuł, jeśli chociaż raz wpisałaś do internetowej wyszukiwarki hasło "alkohol/uzależnienie", jeśli nie wierzysz swojemu partnerowi, kiedy mówi, że w domu będzie na czas, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że alkohol to w waszym związku poważny problem.

Prosty test

Jeśli chociaż jedna z poniższych sytuacji zdarzyła się w twoim związku w ciągu ostatnich 12 miesięcy, to według autorów poradnika "Bottled Up" macie problem z alkoholem. Autorzy wyróżniają cztery alarmujące zachowania. Są to:

- twój partner zaczął zaniedbywać swoje zawodowe obowiązki z powodu kaca

- zdarzyło mu się prowadzić po alkoholu

- miał problemy z prawem z powodu alkoholu

- twój partner pije, mimo że wie, iż po alkoholu robi się agresywny

Co jeśli powyższe kryteria pasują do twojego partnera? Według autorów książki, którzy problem nadużywania alkoholu przeżyli na własnej skórze, najważniejsze w walce z problemem alkoholowym jest nastawienie i optymizm. Oskarżanie, osądzanie, awantury, prędzej doprowadzą do rozwodu niż porozumienia.

Twoje zachowanie i jego picie

Chce ci się krzyczeć, płakać, masz ochotę wylać do zlewu wszystkie puszki piwa, najchętniej trzasnęłabyś drzwiami i wyszła z domu, aby już go więcej nie oglądać? To klasyczne zachowanie. Autorzy książki namawiają jednak, aby panować nad sobą. Proponują, aby odłożyć agresję na bok i nauczyć się nieco innych technik postępowania z osobą nadużywającą picia. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że jego picie to nie twoja wina. Mimo to zmiany należy rozpocząć od siebie. Pozwól mu doświadczyć konsekwencji picia, postaraj się zorganizować wspólny czas, kiedy jest trzeźwy i nadal myśl o nim w kategoriach miłości, nie nienawiści.

Nich sam się leczy

Lewis i McMahon zarówno w książce, jak i na łamach brytyjskiego dziennika "The Daily Mail" namawiają, aby przestać pomagać pijanemu. Oglądanie bliskiej osoby w opłakanym stanie jest bolesne, ale pomaganie i zmniejszanie negatywnych skutków picia też nie jest rozwiązaniem. Jeśli za każdym razem będziesz mu podkładała poduszkę pod głowę, to prawdopodobnie sytuacja ta się będzie powtarzać częściej. Jeśli zawsze sprzątasz po pijanym, usprawiedliwiasz jego picia, to nie spodziewaj się, że przestanie chodzić po pracy na piwo. Według autorów książki wszystkie konsekwencje picia powinna ponieść osoba pijącą. Nie sprzątaj po nim, nie ochraniaj go, nie ściel łóżka, nie podawaj tabletek przeciwbólowych następnego dnia rano. Być może dzięki temu picie stanie się dla niego mniej atrakcyjne?

Wspólny czas alternatywą

Bardzo ważne jest, aby spędzać jak najwięcej czasu razem. Łatwej zmusić kogoś do zmiany zachowania, kiedy w zamian oferujemy coś atrakcyjnego. Proponując mu, aby spędził czas z tobą pokazujesz, że nie tylko nadal ci zależy, ale że życie może być ciekawe na trzeźwo i bez alkoholu. Jeśli mimo wszystko wybiera wieczór z kolegami przy drinkach nie obwiniaj się.

Kochaj pijanego

Wcześniej czy później zaczniecie rozmawiać o jego problemach z alkoholem. Bez względu na to, co powie i jak się będzie zachowywał nie zapominaj, że jest to osoba, którą kochasz. Warto, szczególnie w takich sytuacjach, pokazać ludzie uczucia. Chwalenie nawet najmniejszych chęci zmiany sprawdzi się lepiej niż krytyka, obrażanie się, ciche dni. Autorzy książki przekonują, że zrozumienie i wspieranie partnera w chęciach do zmiany może uchronić od konsekwencji nałogowego picia.

Poszukaj miejsc gdzie można uzyskać pomoc

Ma stronie internetowej Centrum Praw Kobiet w poradniku o tym jak postępować, kiedy partner pije autorzy zachęcają, aby zebrać informacje o dostępnych formach i miejscach uzyskania pomocy. Jeśli partner zadeklaruje chęć skorzystania z pomocy, zadzwoń i umów go na spotkanie. Jeśli jest taka konieczność możesz towarzyszyć mu podczas pierwszej wizyty. Jeśli twój partner odrzuca twoją chęć pomocy, nie zapominaj, że masz prawo odejść. Żadne życie nie powinno być podporządkowane nałogowi.

Test na uzależnienie od alkoholu zrobisz tutaj

Więcej o: