Ambitna do przesady

Starasz się być we wszystkim najlepsza? Dążysz do perfekcjonizmu i chciałabyś aby nikt nie dorównał Ci w każdej sferze Twojego życia? Najprawdopodobniej jesteś zbyt ambitna. Uważaj to może stać się poważnym problemem. Odetchnij i zapamiętaj - świat się nie zawali jeśli odrobinę "odpuścisz" zarówno sobie jak i innym.

Ambicja wskazana

Ambicja to cecha niezmiernie pozytywna, jednak tak jak we wszystkim przesada nie jest wskazana. Silne poczucie godności, stawianie sobie coraz trudniejszych celów i ogrom wymagań wobec siebie może okazać się poważnym kłopotem. Ambicja, która jest motorem napędowym do działania, stawiania przed sobą nowych wyzwań, daję siłę do ich realizacji jest cechą niezwykle pozytywną. Przyczynia się do naszego rozwoju i daje poczucie satysfakcji z osiągniętych sukcesów. Jeśli potrafisz wyznaczyć sobie granicę miedzy ciężką pracą a czasem na zwykłe lenistwo i przyjemności wszystko jest w najlepszym porządku. Powszechnie wiadomo, że za każdym sukcesem stoi wytrwałość i często należy odroczyć przyjemność aby coś osiągnąć.

Gdzie leży granica?

Jeśli zdarza Ci się rezygnować z drobnych przyjemności, zaniedbujesz relacje międzyludzkie a Twoje poczucie godności zaczyna wręcz utrudniać Ci życie, warto się nad sobą zastanowić. Ile razy ze względu na pracę odmówiłaś spotkania w gronie przyjaciół? Pamiętaj, że ludzie nadmiernie ambitni tracą przyjaciół. Twoje zdanie jest najlepsze i zawsze musi być na wierzchu? Bądź ostrożna, takie zachowanie rodzi konflikty i powoduje niechęć. Poczucie godności nie pozwala Ci w potrzebie przyjąć od nikogo pomocy? Szkodzisz tylko samej sobie! Czy warto się aż tak poświęcać? Przecież nikt nie jest doskonały. Każdy potrzebuje czasem wsparcia i odpoczynku.

Problem jest w środku

Ambicja staje się problemem wówczas, kiedy koncentrujemy się nie na wymarzonym celu lecz na własnej osobie. Każdy rodzaj krytyki, każde drobne niepowodzenie staje się osobistym dramatem i olbrzymią dawką stresu. Ból wynikający z porażki nie jest współmierny do jej rozmiaru. Gdy zaczynasz stosować nieuczciwe metody, dążysz do upragnionego sukcesu bez względu jaką drogą nie bacząc na konsekwencje, krzywdząc przy tym siebie i innych trzeba koniecznie pomyśleć o zmianie swojego podejścia.

Czy warto?

Zastanów się czy cel który sobie postawiłaś wart jest tylu wyrzeczeń. Jeśli oprócz dążenia do sukcesu nic Cię już nie obchodzi może to oznaczać, że niewłaściwie wykorzystujesz swoją energię i potencjał. Chora ambicja może wiele zniszczyć w Twoim życiu. Skomplikować lub całkowicie zepsuć relacje z ludźmi, skrzywdzić ich, a także narazić na wiele upokorzeń w związku z nadmiernym dążeniem do czegoś, którego nie uda Ci się zdobyć. Postaw sobie realny cel i dąż do niego małymi kroczkami, czuj satysfakcje z drobnych osiągnięć i niech to właśnie ona napędza Cię dalej. Ciesz się życiem, bo nie zawsze musisz być we wszystkim najlepsza. Nikt od Ciebie tego przecież nie wymaga, każdy z nas ma słabości i nie ma w tym nic dziwnego.

Więcej o: