Kochać...jak to łatwo powiedzieć

Dlaczego tak trudno powiedzieć kocham cię? O problemie okazywania uczuć pisze psycholog, ekspertka forum "Świadomy rozwój kobiety" Dominika Cieślakowska.

Mam 23 lata. Mam problem z okazywaniem miłości mojemu partnerowi. Nie umiem okazywać mu czułości. Z wielkim trudem przychodzi mi mówienie mu komplementów, przytulenie, pochwalenie za coś. Kocham go, ale nie umiem mu tego okazać, chciałabym to zmienić. Jestem DDA. Dziękuję za wszelkie porady.

Kwestia o jakiej piszesz dotyczy pewnie nie tylko Ciebie, i nie tylko DDA, ale wielu osób. Jest wiele oczekiwań społecznych, szczególnie wobec kobiet i tego w jaki sposób okazują emocje i czułości. A jakie są sposoby okazywania uczuć? Wszystkie, różnorodne, nietypowe, "niefilnowe"? Zrób sobie listę tych sposobów i sprawdź czy faktycznie ich nie okazujesz.

Osoby okazują emocje, uczucia, czułość, miłość, troskę na bardzo wiele sposobów. To mogą być słowa, miny, gesty, komplementy, obrazki, prezenty, ale i codzienne czynności wykonane na znak uznania ważności drugiej osoby, gotowości do zrobienia czegoś bezinteresownie dla niej. Nie tylko słowami, czy gestami, ale przede wszystkim czynami można okazywać uczucia. Zrobiona na śniadanie kanapka z ulubionym twarożkiem - jeśli zapamiętasz jaki jest przysmak Twojego partnera/rki - , wykonanie za ukochaną osobę jakiegoś zadania, pozostawienie tej osobie spokojnego wieczoru w domu na odpoczynek wolny od obowiązków i zadań lub wręcz przeciwnie - kupienie biletu do kina by aktywnie i poza domem spędziła czas.

Oczywiście filmy (szczególnie te "romantyczne"), książki, gazety pokazują nam jakie są "wzorce" na okazywanie uczuć i uczymy się przez nie stawiać sobie i innym wymagania odnośnie tego jak to powinno być, ale w każdym związku, każda osoba, kobieta i mężczyzna, ma szansę stworzyć swój własny kod okazywania uczuć. Zupełnie inny niż ten lansowany w mediach. Taki własny język miłości, słownik czułości czy jak to nazwiemy. Nie trzeba mówić wprost, prawić słownych komplementów, bo na wiele innych sposobów możemy przekazać nasz stosunek do innej osoby. Porozmawiaj z osobą dla Ciebie ważną, bliską, ukochaną, jaki może być Wasz słownik. W jaki sposób będziecie sobie przekazywać czułość, bliskość, miłość? Czego oczekuje i co lubi każde z Was w tym obszarze. Bardziej słowa, gesty, prezenty, czy jeszcze coś innego?

Jeśli jednak bardzo chcesz próbować okazywania uczuć w sposób bezpośredni, za pomocą słów, to postaw przed sobą jasno zadanie: codziennie jeden mały lub większy gest, zdanie, słowo na cześć ukochanej osoby. I wieczorem sprawdzaj czy się powiodło. Jak nabierzesz wprawy to podwyższaj poprzeczkę. Postaw przed sobą wyzwanie dwóch gestów/ słów/ oznak miłości. I po jakimś czasie, jak nabierzesz wprawy, obiecaj sobie trzy wyrazy czułości na dzień. I stawiaj przed sobą te zadanie tak długo aż się okaże, że zupełnie spontanicznie wychodzi z Ciebie kilkanaście czy kilkadziesiąt oznak czułości na dzień!

Powodzenia

PS: A jakie Wy macie sposoby na okazywanie ciepłych i dobrych uczuć swoim bliskim?

Psycholog i trenerka umiejętności psychologicznych Dominika Cieślikowska

Więcej na temat uczuć szukaj na naszym forum Świadomy rozwój kobiety

Więcej o: