Dla wielu z nas czas dorastania był źródłem wielu niespodzianek. Niestety pozostawił po sobie także przykre doświadczenia. Najczęściej przyczyną tych ostatnich był brak odpowiedniej edukacji, a przede wszystkim znikome zaangażowanie rodziców w spokojne, rzeczowe rozmowy na temat problemów i zmian jakie niesie ze sobą tak wyjątkowy w życiu każdej dziewczynki okres dojrzewania. Nie można przecenić jak ważne jest, by tym wszystkim momentom towarzyszyło częściej zrozumienie i akceptacja niż silny stres wywołany ich brakiem. I choć żyjemy w dobie internetu i innych sprawnych źródeł komunikacji , nie warto wierzyć, że wszystko to zastąpi szczerą, naturalną rozmowę z dorastającym dzieckiem. W znacznej mierze od nas ostatecznie zależeć będzie jak przygotujemy naszą córkę na metamorfozę, jakiej doświadczy i czy w przyszłości będzie umiała dostrzec i pielęgnować atrybuty swojej kobiecości.
W okres dojrzewania dziewczynki wchodzą często dużo szybciej, niż myślimy. Pierwszy etap dojrzewania - zmiany w wyglądzie i strukturze piersi - rozpoczyna się średnio około 10 roku życia. Czas wzmożonego wzrostu masy ciała, masy mięśniowej u dziewcząt ma początek mniej więcej rok później. Miesiączka pojawia się w okolicach 13 roku życia. Dobrze, by rozmowa, którą planujemy z córką odbyła się więc przed, a nie po fakcie. Istnieje wiele sposobów, w jakich można tę rozmowę poprowadzić. Może to być forma pytań i odpowiedzi, wspólnej lektury lub opowieści, która pomoże zrozumieć i zaakceptować zmiany fizyczne, które zajdą w ciele naszej córki. Najważniejsze, by nasze dziecko zrozumiało, że jest to część naturalnego procesu, jaki towarzyszy każdej przeszłej kobiecie. Tematów, o których należy pamiętać podejmując rozmowę o dojrzewaniu jest więcej, niż tylko pojawienie się pierwszej miesiączki: gwałtowny wzrost ciała, przyrost tkanki tłuszczowej, rozwój piersi, pojawienie się owłosienia, poszerzenie bioder, zmiana kształtu sylwetki, zmiany skórne, często trądzik
To, czego potrzebują nasze dorastające dzieci, to dokładnie to samo, czego my oczekiwaliśmy od naszych rodziców w tym wieku. Warto przypomnieć więc sobie własne problemy z czasu dojrzewania, by jak najlepiej pomóc naszym podopiecznym. Dojrzewanie to okres, kiedy wbrew pozorom dzieci bardzo potrzebują naszej obecności i opieki, choć zdecydowanie bardziej dyskretnej, by nie krępować i zbyt nachalnie wkraczać w ich intensywnie zmieniający się wówczas świat. Na co zwrócić uwagę w tym szczególnym czasie, by jak najlepiej towarzyszyć im na drodze w dorosłość?
Poczucie własnej wartości. W okresie dojrzewania nasze dzieci bardziej niż kiedykolwiek potrzebują pewności, że zostaną przez nas docenione ich wysiłki i osiągane sukcesy.
Poszanowanie intymności. To bardzo istotne, by dorastające dziecko miało poczucie, że granice jego prywatności są przez nas w pełni respektowane.
Wiarygodność. Dzieci doskonale wiedzą, kiedy próbujemy uciec przed problemem. Pragną, byśmy potrafili przyznać się do własnej niewiedzy czy błędu. Dużo łatwiej im wtedy zaakceptować własne pomyłki.
Na koniec warto sobie uświadomić, że relacje z dzieckiem buduje się od momentu jego narodzin. To, jaka będzie nasza więź w trudnym okresie dojrzewania córki czy syna, tak naprawdę zależy od pracy i jakości naszych wcześniejszych starań. Zaufania i bliskości nie da się bowiem zdobyć w kilka dni. Kiedy dziecko dorasta, znacznie trudniej znaleźć wspólny język. Jeśli jednak towarzyszymy mu w pokonywaniu codziennych trudności od początku, dużo łatwiej zrozumieć jest, zaakceptować i podążyć za nowym, niezwykle ważnym etapem jego życia. Czasem, który poprzedza dorosłość.