Ciep³o, ciep³o, jeszcze cieplej

Nie tylko dla zmarzluchów - rozgrzeje, dostarczy przyjemnych doznañ i uleczy. W roli g³ównej - sauna.

Dobroczynne ciepło

Sauna została wynaleziona przez Finów. Ich wynalazek rozpowszechnił się na całym świecie, a sami Finowie nie wyobrażają sobie życia bez sauny. Twierdzą, że sauna oczyszcza ich umysł i ciało z wszystkiego co złe. Twierdzenie to zyskało naukowe potwierdzenie i powszechnie wiadomo, że sauna ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodê, a także przeciwdziała starzeniu się organizmu. Wysoka temperatura pomaga rozgrzać i odprężyć mięśnie. Dodając kilka kropel olejku eterycznego pobyt w saunie wzbogacimy o właściwości inhalacyjne. Taki olejek zaleca się kupować w aptece. W trakcie pobytu w środku nasz organizm wytwarza więcej hormonów w tym endorfin nazywanych hormonami szczęścia. Z sauny wychodzimy zrelaksowani i w dobrym nastroju. Przyciemnione światło, olejki eteryczne - to wszystko sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i odprężeniu. Wysoka temperatura rozszerza pory i powoduje, że szybciej się pocimy. Wraz z potem zostają usunięte z organizmu nagromadzone toksyny. Nasze pory rozszerzają się, a skóra ulega rozpulchnieniu. Dzięki pobudzonemu krążeniu skóra staje się bardziej dotleniona i odzyskuje swój naturalny koloryt. Sauna to również świetny sposób na ujędrnienie i oczyszczenie skóry. Dodatkowo wysoka temperatura przynosi ulgę przy nadwyrężeniu mięśni, jak również i w bólach reumatycznych i korzonkach. Ponadto ma korzystny wpływ na nasze drogi oddechowe, które podczas przebywania w saunie oczyszczają się, bo na skutek wysokiej temperatury zaczynamy oddychać szybko i głęboko. Dlatego też sauna polecana jest osobom z nieżytami oskrzeli i zapaleniem zatok. Przebywanie w saunie powoduje utratę około 0,5 - 1,5 litra płynów, dlatego też bardzo ważne jest ich uzupełnienie. Najlepiej sprawdzi się niegazowana woda mineralna. Pamiętajmy też o kremach i balsamach do ciała. Po saunie, nasza skóra o wiele lepiej przyjmuje wszelkiego rodzaju kosmetyki.

Nie dla wszystkich

Przed skorzystaniem z sauny warto poradzić się lekarza, gdyż niestety osobom z pewnymi schorzeniami nie jest dane korzystać z jej dobrodziejstw. Przeciwwskazania zdrowotne to min.: trądzik różowaty, epilepsja nadciśnienie tętnicze, nowotwory złośliwe, niewydolność krążenia, choroby organiczne układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby, jaskra, daltonizm, grzybica. Z sauny powinno się korzystać do dwóch razy w tygodniu. Ilość czasu spędzonego w pomieszczeniu zależy od rodzaju sauny. W przypadku najpopularniejszej - sauny fińskiej jedno wejście powinno trwać od kilku do kilkunastu minut. Po wyjściu z sauny należy wejść pod chłodny prysznic. Pobyt w saunie najlepiej podzielić na kilka części. Po kilku minutach w pomieszczeniu wyjść na chwilę i wejść pod natrysk, następnie ponownie wrócić do kabiny. Różne rodzaje saun różnią się między sobą warunkami jakie panują w ich wnętrzu. Każdy rodzaj sauny ma trochę inny wpływ na organizm korzystających z niej osób. Sauny różnią się między sobą przede wszystkim temperaturą powietrza oraz jego wilgotnością.

Sauna parowa

Temperatura waha się tu pomiędzy 45 a 60°C, a wilgotność powietrza od 65 nawet do 100%. Odczuwalna temperatura jest wyższa, ale łatwiej się w niej oddycha niż w saunie suchej, a korzystanie z niej przynosi ulgę przy dolegliwościach dróg oddechowych. Oczyszcza organizm i pobudza krążenie, ułatwia wchłanianie pielęgnujących kosmetyków.

Sauna fińska

Charakteryzuje się najwyższą temperaturą (od 85°C do nawet 120°C) i bardzo niską wilgotnością powietrza. Powietrze jest bardzo suche, ostre, gorące i trudno w nim oddychać. W takiej temperaturze skóra szybko się poci i bardzo szybko wysycha, błyskawicznie więc się rozgrzewa. Pobyt w saunie fińskiej świetnie oczyszcza skórę z toksyn, poprawia mikrokrążenie i rozprawia się z nadmiernym odkładaniem się wody w organizmie.

Na podczerwień (infrared)

To typ sauny, w którym nośnikiem ciepła jest promieniowanie podczerwone, którego źródłem są specjalne promienniki. Temperatura w saunie infrared wynosi około 50 - 60°C. Pocimy się w niej mocniej niż w innych saunach ponieważ ciepło wnika głębiej w skórę. Pobyt w niej ma właściwości poprawiające ukrwienie skóry, zalecany osobom zmagającym się z cellulitem.

Ruska bania

Bania z zewnątrz przypomina drewniany domek, dlatego najczęściej można ją spotkać w SPA, ośrodkach wypoczynkowych. Z wyglądu przypomina drewniany domek z piecem opalanym drewnem, na którym podgrzewa się kamienie i polewa je wod±. By schłodzić ciało, wskakuje się do baseniku z zimną wodą lub naciera się ciało śniegiem. Śnieg poprawia krążenie krwi i ma działanie peelingujące. To prawdziwy rytuał, nadzwyczajny relaks i wspaniałe przeżycie, ale też ogromny wysiłek dla organizmu. Poprzez intensywne pocenie się traci się dużo płynów, więc należy je uzupełniać. W takcie odpoczynku pije się ziołowe herbaty. Korzystanie z bani ma dobroczynny wpływ na organizm. Naprzemienne stosowanie ciepła i zimna hartuje ciało i wzmacnia odporność. Ma również korzystny wpływ na układ krążenia i układ oddechowy.

Wiêcej o: