Kiedy on przeżywa kryzys

Nie obrażaj się na partnera który nie wie jak zachować się po awanturze, nie radzi sobie z kłopotami lub wraca po pracy zmęczony i nerwowy. Zastosuj 4 proste metody, które pomogą nie tylko jemu, ale i tobie.

Nie zmuszaj do mówienia

Annie Lionnet specjalizuje się w popularnym w Wielkiej Brytanii life-coachingu. Jest autorką wielu poradników, w tym m.in "Brillant Relationships". Czytelnicy w książce znajdą wskazówki na temat tego jak zbudować mocny i zgodny związek. Według Lionnet w sytuacji kryzysowej najważniejsza jest tolerancja. To że twój partner zamyka się w sobie, przestaje rozmawiać, nie oznacza, że cię ignoruje. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem jest wycofanie się. W takich momentach - według Lionnet - najlepiej jest poczekać i dać partnerowi czas. Rozmowa jest lekarstwem na problemy, ale nie warto przeprowadzać jej na siłę.

To co denerwuje ciebie nie musi denerwować jego

Empatia to według Lionnet cecha bez której nie przetrwa żaden związek. Zdrady, rozwody, rozstania to najczęściej skutek braku zrozumienia ze strony partnera. Nie wyśmiewaj, nie ignoruj, nie umniejszaj kłopotów czy dylematów partnera. Co dla ciebie wydaje się mało ważne, dla niego może być sprawą istotną. Nie musisz identyfikować się z problemem partnera, ale możesz postarać się go zrozumieć.

Zadbaj o siebie

Nie jest łatwo żyć pod jednym dachem z człowiekiem, który przeżywa kryzys, ma kłopoty w pracy itd. Wspólne użalanie się i popadanie w grupową histerię nie uleczy sytuacji. Zamiast tego, zadbaj o siebie. Jeśli coś cię cieszy, okazuj to. Pozostanie sobą, zachowanie normalności to doskonały sposób na rozładowanie napięcia.

Zapomnij na chwilę o oczekiwaniach

Jeśli to twój partner do tej pory był ostoją waszego związku, zwolnij go z tego obowiązku. Pokaż mu, że ty też potrafisz pewne sprawy udźwignąć na swoich barkach. Zamiana ról jest trudna, ale - jak pisze Annie Lionnet w swoim poradniku - niesłychanie przydatna w związku.

Na podstawie artykułu Sary Neish "How to help a stressed partner" opublikowanego w magazynie "Psychologies".

Więcej o: