Jak skutecznie porozumiewać się w związku?

Podstawowym środkiem porozumiewania się są słowa. Jak je dobierać i jak rozmawiać z partnerem aby dokładnie wiedział o co nam chodzi i czego oczekujemy? Na temat efektywnej komunikacji rozmawiam z psycholożką Małgorzatą Krzak.

Kiedy potrafimy skutecznie się porozumiewać, tworzymy i utrzymujemy przyjazne relacje z innymi. Jaki jest sposób na efektywną komunikację?

Kluczem do dobrego porozumiewania się i budowania satysfakcjonujących relacji jest szacunek dla siebie i drugiej osoby - uczuć, potrzeb, osobistego widzenia i przeżywania świata. Niezbędna jest gotowość do słuchania i autentyczna ciekawość drugiej osoby i tego, co chce nam powiedzieć. Trzeba umieć zrezygnować z własnych hipotez, wizji, tendencji do osądzania i przyjąć tę drugą osobę i to, co chce nam powiedzieć - dokładnie taką, jaką ona jest lub, jaką chce się przedstawiać, bez chęci poprawiania, zmieniania, forsowania własnych racji. Takie spostrzeganie siebie i innych daje szansę na zrozumienie i porozumienie. Nie da się ukryć, że efektywna komunikacja wymaga dojrzałości i treningu - najpierw w kontakcie ze sobą, a potem w kontakcie z innymi.

Nie zawsze jest łatwo zrozumieć swojego partnera. Po pewnym czasie bycia razem, kłótnie stają się coraz częstsze, jest coraz więcej niedomówień oraz pretensji. Dlaczego tak się dzieje i jak możemy sobie pomóc nawzajem? Od czego zacząć?

Oj niełatwo! Szczególnie wtedy, gdy skumulują się niewypowiedziane żale, westchnienia bez jasnego powiedzenia o co chodzi. Często z lęku przed niezrozumieniem, odrzuceniem partnerzy nie mówią otwarcie o tym, czego potrzebują. Jeśli jeszcze podbudowane jest to przekonaniem jednej ze stron, że w związku należy się poświęcać i rezygnować z siebie, to potęguje to problemy. Co może pomóc? Nieudawanie, że jest wszystko w porządku. Rozpoczęcie rozmowy na temat tego co się dzieje: ,,Jestem zmęczona napięciem między nami. Mam wrażenie, że jesteś rozżalony. Nie chcę, by ten stan trwał dłużej Zastanawiam się, co możemy dla siebie zrobić, żeby między nami było lepiej " To może być dobry wstęp do wzajemnego zrozumienia.

Czy komunikacja z partnerem jest inna niż z przyjaciółmi, znajomymi?

Może być trudniejsza. W związek ludzie wnoszą mnóstwo oczekiwań - tych świadomych, nazwanych, że chcą być na przykład ze sobą szczęśliwi, mieć wspólne cele oraz tych nieuświadomionych - żeby partner zaspokoił głód miłości, której nie otrzymał od rodziców albo by na partnerze zbudować swoje poczucie własnej wartości. Te nieświadome motywy utrudniają porozumienie. Żeby związek dobrze funkcjonował potrzebne są partnerskie relacje, a trudno o nie, kiedy jedna ze stron ustawia się w roli dziecka.

Co utrudnia nam zrozumienie partnera?

Z doświadczenia psychologa wiem, że to co blokuje zrozumienie drugiej strony - wczucie się w jego sytuację, uczucia, pragnienia - to gra w ,,kto jest winny". Polega ona na tym, by w sytuacji, kiedy pojawią się mniejsze lub większe trudności należy znaleźć winnego tej sytuacji. Zarówno obwinianie siebie i pielęgnowanie poczucia winy, czy obwinianie partnera i przeżywanie poczucia krzywdy powoduje oddalanie się od siebie i utrudnia rozwiązanie problemu. A przecież trudności wpisane są w każdą relację.

Jak się kłócić konstruktywnie? Czego absolutnie unikać?

Przede wszystkim nie należy bać się kłótni. Umiejętność konfrontacji, zaryzykowanie odkrycia swoich uczuć, potrzeb tworzy w związku szansę na zmianę. Trzeba pamiętać, żeby kłócąc się atakować problem, a nie siebie nawzajem. Trzeba nauczyć się robić przerwy w kłótni, kiedy para czuje, że emocje narastają, a do porozumienia bardzo daleko. Absolutnie nie wolno wywlekać dawnych spraw i odmawiać litanii ,, bo ty zawsze " Trzymanie się zasady - w jednej kłótni zajmujemy się jedną główną sprawą, a nie wszystkimi sprawami ,,od początku świata", sprawia, że poszukiwanie rozwiązania problemu nie jest ponad siły.

Czy efektywna komunikacja w związku jest kluczem jego powodzenia?

Jeśli przez efektywną komunikację będziemy rozumieć uważność na drugą osobę i siebie, szacunek dla własnych uczuć i potrzeb i taki sam szacunek dla uczuć i potrzeb partnera oraz dodamy do tego odwagę mówienia i słuchania o sprawach czasem dla nas niewygodnych, poczucie humoru i troskę o siebie nawzajem, umiejętność przepraszania ,, Przepraszam, że to powiedziałem, rozpędziłem się" to myślę, że mamy pęk kluczy otwierających drzwi do szczęśliwego związku. Trzeba jednak pamiętać, że każda para może potrzebować własnego specyficznego klucza do szczęśliwego związku, a niektórzy nawet używając wytrycha wydają się być szczęśliwi i nie nam oceniać.

Niektórzy twierdzą, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Czy istnieją zauważalne różnice w sposobach komunikacji u kobiet i mężczyzn?

Upraszczając można powiedzieć, że mężczyźni rozmawiają, kiedy rozwiążą jakiś problem, a kobiety rozmawiają zanim pojawi się problem, kiedy już jest i jak go rozwiążą.

Co z mową naszego ciała? To też sposób na komunikowanie się?

Uśmiech, przytulenie, ciepło w głosie, dotyk dłoni, pocałunek razem ze słowami są sposobem na okazanie uczuć i naszych intencji. Czasem nazwanie zauważonego grymasu na twarzy, wahania w głosie pozwala partnerom na nazwanie kłopotów i poszukanie rozwiązań.

Z jednymi osobami łatwo nawiązujemy kontakty, a z innymi idzie jak po grudzie. Co utrudnia porozumiewanie się z innymi?

Po pierwsze trzeba się zastanowić, do jakich nam ludzi bliżej, z jakimi łatwiej nam się rozmawia - czy z tymi, którzy w otwarty sposób mówią o swoich uczuciach, potrzebach, czy z takimi, którzy raczej są zamknięci w sobie i wolą innych słuchać. Po drugie może być tak, że trudno nam się z kimś rozmawia i mamy poczucie, że pewne cechy charakteru rozmówcy nas drażnią i oddalają od niego - mogą być to takie cechy, których sami u siebie nie akceptujemy. Otwartość, ciekawość drugiej osoby to dobry początek do rozmawiania. Prawda jest też taka, że nie z każdym musi nam się dobrze rozmawiać - tylko, jeśli lubimy siebie poznawać, dobrze jest wiedzieć, dlaczego tak akurat jest.

Kto bierze udział zajęciach wspieranie rozwoju kobiet, efektywne porozumiewanie? Na czym one polegają?

Na warsztatach spotykają się panie z różnym doświadczeniem pracy nad osobistym rozwojem. Są uczestniczki, które przychodzą po raz pierwszy - są ciekawe nowej wiedzy, nowych umiejętności - chociażby takich, które pomagają w kontakcie z partnerem, czy pracodawcą. W zajęciach biorą udział również panie, które mają już za sobą doświadczenie pracy własnej i wiedzą, że spotkania warsztatowe kobiet dają inspirację, siłę oraz wsparcie do wprowadzania zmian w życiu, tak by było im ze sobą i z bliskimi coraz lepiej. Warsztaty są spotkaniem, podczas którego w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze, jest przestrzeń do rozmowy, uzyskania nowej wiedzy, ćwiczenia nowego sposobu myślenia, zachowania i ,,przymierzania" propozycji prowadzącego do siebie. W spotkaniach kobiet jest niezwykła radość, siła i energia, która popycha do zmian - mniejszych lub większych w dbaniu o siebie.

Małgorzata Krzak - psycholożka i trenerka umiejętności psychospołecznych, specjalizuje się we wspieraniu kobiet w rozwoju osobistym i zawodowym. Prowadzi autorskie warsztaty i treningi z zakresu kompetencji ,,miękkich" (m.in. efektywne porozumiewanie się, rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze stresem, budowanie zespołów, asertywność). Pomaga przezwyciężać trudności w relacjach partnerskich oraz towarzyszy rodzicom w przygodzie wychowywania dzieci. Prowadzi warsztaty w ramach Festiwalu Rozwojowego dla Kobiet PROGRESSteronu oraz współpracuje ze ,,Spinką" Strefą Twórczego Rozwoju w Bydgoszczy.

Informacji o 22 Rozwojowym Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron szukaj tutaj

Zapraszamy na oficjalną stronę Dojrzewalni Róż

Więcej o: