Czy umiesz przystosować się do otoczenia?

Mało mówi się o tej niezwykle ważnej kompetencji, a przecież na co dzień obserwujemy coraz szybszy rozwój gospodarki, technologii i zmianę tempa życia. To właśnie dzięki umiejętności przystosowania się mamy szansę nadążyć za tym pędzącym rozwojem świata, osiągać wyznaczane sobie cele i optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Kiedyś żyło się wolniej. Dziś ludzie chcą osiągać coraz więcej, bo nie wystarcza im to, co mają, bo chcą się sprawdzić, bo chcą udowodnić, że są w stanie osiągnąć coś niemal niemożliwego, bo chcą żyć na wysokim poziomie, bo świat ma dla nich tak interesującą ofertę, że trudno nie chcieć z niej skorzystać. Aby mieć w sobie gotowość i odwagę do osiągania wyznaczanych sobie celów, ciągłego dążenia do poznawania siebie i rozwoju, trzeba optymistycznie patrzeć na świat i wierzyć w siebie. Można schować się w cieniu innych ludzi, za zasłoną własnych kompleksów i niedowartościowania. Jest to też jakiś sposób na przystosowanie się - próba stania się niewidzialnym dla innych. Jeśli komuś odpowiada taki sposób na życie, ma do tego prawo. Można jednak żyć inaczej. Każdego dnia rozbudzać własną ciekawość świata i innych. Pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko, które z radością chce doświadczać nowości.

A co z niepowodzeniami? Zdarzają się każdemu w życiu, jednak to od nas zależy, jakie nadamy im znaczenie. Możemy załamać ręce i mimo upływającego czasu tkwić przy porażce. To jednak hamuje nasz potencjał i wiarę w lepsze jutro. Czy nie lepiej wyciągać wnioski na przyszłość i nie rozpamiętywać przeszłości? Warto zaakceptować to, na co już nie mamy wpływu, by z pozytywną energią zabierać się za nowe działania. Powinniśmy także jak najczęściej korzystać z własnych kreatywnych pomysłów. Posługiwanie się znanymi schematami myślenia ogranicza nas i staje się barierą dla rozwoju. Zadbajmy o to, by wszystko co robimy, było zgodne z naszymi wartościami. Może czasami warto wybrać ścieżkę, w której nie osiągniemy pełni zadowolenia, ale dzięki temu nie zrobimy nic kosztem innych? Nauczmy się wybierać takie zachowania, które pomogą nam osiągać cele przy jednoczesnym ponoszeniu minimalnych strat.Wielu osobom trudno jest przystosować się do otoczenia i panujących w grupie zasad, gdyż godzi to w ich poczucie wolności. Tak bardzo chcą być odmienni, odrębni i indywidualni, że funkcjonowanie wśród ludzi staje się problemem. Aby móc stworzyć satysfakcjonujące relacje z innymi, trzeba uruchomić swoją elastyczność. Działać w zgodzie z sobą, ale nie zapominać o potrzebach jednostki czy grupy. Zawsze można znaleźć rozwiązanie zadowalające wszystkich. Jednak wcześniej należy zacząć odróżniać pojęcie podporządkowania się od kompromisu: "Dzisiaj skorzystajmy z twojej propozycji, jutro zrobimy tak, jak ja proponuję". Nie wymagać jedynie od innych, ale także dać coś od siebie.

Czasami jesteśmy niesprawiedliwie traktowani, bo trafiamy na różnych ludzi. Jest wiele sytuacji, w których nie zawsze możemy postawić na swoim. Do takich na przykład należą zdarzające się nieporozumienia w relacjach zawodowych pracownik - pracodawca. Widać to szczególnie wtedy, gdy każdy upiera się przy swoim zdaniu, a prowadzi to jedynie do ostrych sporów. To może być trudne, by nie wchodzić w konfliktowe interakcje. Jednak zwykle jest tak, że nie wygramy z pracodawcą. Kiedy widzimy, że wymiana zdań nie przyniesie konstruktywnego zakończenia, zawsze możemy powstrzymać się od dalszych komentarzy. Przecież milczenie na jakiś temat nie oznacza braku własnego zdania w danej kwestii. Sztuką jest nie podporządkowywać się innym za wszelką cenę, by nie zatracić siebie, własnego "Ja" czy osobowości. To od naszej umiejętności przystosowania się będzie zależało to, jak sobie poradzimy nie tylko z sukcesami, ale także z porażką. Trzeba dbać o własne granice i szacunek dla siebie, jednak nie powinniśmy zapominać o okazywaniu go innym. Życie pisze nieprzewidywalne scenariusze. Jednego dnia jesteśmy czyimś pracodawcą, następnego zaś możemy stać się jego pracownikiem. Jeśli zaczniemy wierzyć w to, że jesteśmy więcej warci od innych, któregoś dnia możemy bliżej zaprzyjaźnić się z odrzuceniem i samotnością. W życiu nie wszystko układa się po naszej myśli. Musimy nauczyć się funkcjonować tak, by nie przerażały nas zmiany. Wszelkie przeciwności losu potraktujmy jak wyzwanie, któremu należy stawić czoła. Zacznijmy optymistycznie i odważnie podchodzić do nowych przedsięwzięć, a z czasem będziemy zbierać tego owocne plony. Być może po latach z satysfakcją spojrzymy na swoje osiągnięcia, które kiedyś wydawały się poza naszym zasięgiem i nie do zdobycia. Świat pędzi, a my z nim.

Czy jesteś asertywna? Sprawdź to! Nie potrafisz wytrzymać w związku? Zmień to! Przyjaciele cię nie rozumieją? Sprawdź dlaczego! Wejdź na Fidbek.pl

Fidbek.pl to metoda rozwoju osobistego, dzięki której będziesz lepiej układać sobie relacje z innymi.

Zobacz lodowate piękności

Więcej o: