Czy może pomóc nam opinia innych?

Rodzice wpajają nam pewien wzorzec oczekiwań i zachowań. Jeśli na drodze rozwoju zaczynamy eksperymentować i wyłamujemy się z utartych schematów, musimy liczyć się z różnymi reakcjami. Możemy spotkać się z krytyką i oburzeniem lub uzyskać przestrzeń do podążania własną ścieżką. W czym nam może pomóc opinia innych?

Szanować odmienne zdanie

Często spotykamy ludzi, którzy twierdzą, że nie robią na nich wrażenia wypowiadane opinie pod ich adresem. Jednak często jest to sprzeczne z ostateczną reakcją. Nieraz w rozmowie powracają do tej oceny podkreślając, że to nie ma dla nich znaczenia. Wielokrotnie z oburzeniem analizują temat. Takie rozpamiętywanie może świadczyć o tym, że całkowite emocjonalne odcięcie się od sądów innych ludzi jest trudne. Jest też tak, że opinie innych na nasz temat stają się tematem żartów, gdyż są tak nietrafione, że możemy podsumować je jedynie śmiechem. Tym lepiej nam to wychodzi, im większy dystans mamy do siebie i poczucie humoru. Są jednak wokół nas osoby, które naprawdę nie przejmują się opiniami innych, lub niezależnie od opinii umieją na nią pozytywnie zareagować. Czym to może być spowodowane? Zazwyczaj mają świadomie wyznaczone cele, wiedzą do czego dążą, mają wysokie poczucie własnej wartości, znają swoje mocne i słabe strony. To bardzo pomaga zdystansować się do opinii ludzi. Każdy z nas ma inne wartości czy sposób postrzegania świata, inne pojęcie estetyki czy piękna. Warto nauczyć się szanować odmienne zdanie i przyjąć, że dzięki temu poznajemy sposób postrzegania innych, uczymy się widzieć świat ich oczami. Każdy ma prawo do wydawania własnych ocen, my nie musimy się z nimi zgadzać. Przede wszystkim nie powinniśmy przejmować się zdaniem osób, które według nas mogą wyrażać swoje opinie nieszczerze lub z zawiścią.

Opinia z zewnątrz

Mało uwagi poświęcamy faktowi, jak bardzo duży wpływ na nasze życie ma opinia innych. Zwracamy się o radę do specjalistów, by pomogli nam przezwyciężyć kryzys finansowy, dobrać kredyt, wybrać odpowiedni samochód, wyleczyć się z uporczywych chorób czy zaaranżować odpowiedni wystrój wnętrza. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, w której opinia drugiego człowieka była niezbędna, by podjąć kroki nienarażające nas na straty. Gdy wydaje nam się, że sytuacja jest bez wyjścia, prosimy o radę bliską nam osobę. Skoro opinie innych pomagają nam polepszyć jakość życia, to mogą także pomóc nam w pozytywnym rozwoju siebie. To, co sądzimy na własny temat opiera się na dotychczasowych doświadczeniach czy przekonaniach, ale także na porównywaniu siebie z innymi. Często wrażenia ludzi o nas różnią się znacząco z tym, jak sami siebie postrzegamy. Zazwyczaj nie doceniamy się, są też sytuacje, w których przeceniamy swoje możliwości. Sztuką jest nauczyć się konstruktywnie czerpać z opinii innych. Weryfikujemy efekty naszych działań: kiedy odnosimy sukcesy, a kiedy porażki. Jeśli mamy problem z osiągnięciem wyznaczonego celu, to na jakimś etapie zazwyczaj popełniamy błąd. Jest duże prawdopodobieństwo, że sami go nie znajdziemy. Wtedy właśnie może nam się przydać opinia z zewnątrz. Wspólna analiza działań może być pomocna w odszukaniu błędnych kroków. W każdym zawodzie potrzebnych jest szereg umiejętności, dzięki którym praca będzie satysfakcjonująca, efektywna i przynosząca sukcesy. Gdy walczymy z nieśmiałością lub nie umiemy wyrażać swojego zdania, spytajmy najbliższych jak sobie z tym poradzić. Przyglądajmy się reakcjom innych na nasze działania, to także jest cenna informacja zwrotna. Jeśli ziewają na naszym przemówieniu, może warto popracować nad swoimi zdolnościami komunikacyjnymi.

Ile osób tyle opinii

Musimy jednak być bardzo uważni, by opinie innych ludzi nie stały się jedynym słusznym wyznacznikiem naszego funkcjonowania. Zacznijmy przyglądać się swoim motywacjom "Do czego potrzebuję opinii innych?" Mogą one być bardzo różne. Czasami pytamy kogoś o zdanie tylko po to, by nawiązać z nim rozmowę. Niektórzy zaczynają przyjmować opinie innych jako własne, niezależnie od tego, czy są zgodne z ich zdaniem. We wszystkim trzeba szukać "złotego środka", by nie zatracić siebie. Ile ludzi, tyle opinii. Trzeba znaleźć własny sposób postrzegania siebie i świata, dzięki któremu nasze życie będzie lepsze, łatwiejsze, otworzą się nasze horyzonty myślowe i droga do własnego rozwoju.

 

Czy jesteś asertywna? Sprawdź to! Nie potrafisz wytrzymać w związku? Zmień to! Przyjaciele cię nie rozumieją? Sprawdź dlaczego! Wejdź na Fidbek.pl

Fidbek.pl to metoda rozwoju osobistego, dzięki której będziesz lepiej układać sobie relacje z innymi.

Kompleksy gwiazd

Czy liczysz się z opinią swoich bliskich?
Więcej o: