Jak pogodzić się z upływem czasu?

?Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić?

Dla nastolatków osoby po 30-tce to starzy ludzie. Wyczekują z niecierpliwością dnia, w którym dostaną upragniony dowód osobisty i wreszcie będą mogli powiedzieć: "Mam 18 lat". To zadziwiające, jak dłuży się czas dla młodych osób. Nie chcą być nazywani dziećmi i nie mogą doczekać się dorosłości. Każdy z nich chce być dorosły, ale nikt nie chce być stary. 18-tka minęła, rozpoczęły się studia, pierwsza praca, huczne imprezowanie, pierwsze poważne decyzje i zdawać by się mogło, że minęło zaledwie parę lat Ale data w kalendarzu pokazuje, że w tym roku 30-tka/40-tka/50-tka Do tej pory czas nieubłagalnie dłużył się, a teraz nieubłagalnie ucieka. Niektórym osobom bardzo trudno jest pogodzić się z upływem czasu, z przemijaniem młodości, pierwszym siwym włosem i zmarszczką. Niby każdy wie, że właściwie starzejemy się od dziecka, jednak wielu dostrzega to dopiero w momencie, gdy sprawność już nie jest ta sama, pamięć zawodzi, ciało traci sprężystość i silniej działa na nie grawitacja.

Lęk przed utratą atrakcyjności

Media kreując model szczupłego ciała i kult młodości ożywiają mit człowieka wiecznie młodego, pięknego i zdolnego stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Głównie kobietom spędza sen z powiek to, że ich młodość nie jest wieczna. Wierzą w wielką moc kremów, maseczek, zastrzyków czy operacji. Potrafią one poprawić wizerunek, ale taka próba zatrzymania młodości niejednokrotnie kończy się karykaturalną maską. Czy nie ma społecznej zgody na starzenie się, czy sami nie dajemy sobie rady z mijającym czasem? Jeśli szereg kobiet decyduje się na operacje plastyczne, to robią to faktycznie dla siebie, czy dla innych ludzi? Jeśli nie widać ich prawdziwego wieku, to oszukują w ten sposób innych, czy same siebie? Czy jest to lęk przed utratą atrakcyjności?

Starzeć się z godnością

Na szczęście jest wiele kobiet, które potrafią przyjąć starzenie jako normalną kolej życia. Opóźniają ją w naturalny sposób zdrowym trybem życia i bez ingerencji chirurgów. Trzeba przyzwyczaić się do takiej myśli, że starość nieuchronnie nadchodzi. Próba oswojenia się z nią może zająć niektórym więcej czasu, ale nie jest niemożliwa. Czy w życiu nie jest najważniejsze zdrowie, pogoda ducha, zadowolenie z siebie i własnych osiągnięć? Przecież zmarszczki - jak wszystko inne - można polubić. To nie data w metryce narodzin świadczy o tym ile ma się lat, ale to, na ile się czujemy. Jeśli nie staniemy się zrzędliwymi osobami, które jedynie narzekają i skupiają się na swoich chorobach, to będziemy mieć wokół siebie przyjaciół, nie tylko starszych, ale i młodych. Radość z życia, poczucie humoru i uśmiech na twarzy odejmuje lat i dodaje atrakcyjności. Są mężczyźni, którzy uważają, że zmarszczki dodają kobiecemu wyglądowi szlachetności, każda z nich świadczy o doświadczeniu życiowym i dojrzałości. Sztuką jest starzeć się z godnością. Czy nie będzie pomocna perspektywa, że w wieku emerytalnym wreszcie będzie czas na realizowanie pasji, które dotąd być może się zaniedbywało? Więcej uwagi będzie można poświęcić sobie i bliskim, służyć radą i wiekową mądrością. Skupiając się na zamaskowaniu wieku tracimy energię i możemy nie zauważyć, że powinniśmy przeznaczyć ją na radość z tego, co mamy i kogo mamy koło siebie. Może świadomość tego, jak przeżyliśmy dotychczasowe życie pomoże nam przygotować się do nadchodzącej starości? Jeśli mamy poczucie, że za dużo czasu zmarnowaliśmy, tym bardziej przeraża nas perspektywa, że niedługo może go zabraknąć.

Bez wyrzutów sumienia

Nie tylko fizyczne oznaki upływu czasu zmuszają do przemyśleń. Refleksja nad tym, jakie było moje życie, nie zawsze jest doświadczeniem przyjemnym. To, co zrobiliśmy w przeszłości, na zawsze się w niej zapisało. Pewnych rzeczy nie da się zmienić, bo nie odwrócimy biegu czasu. Ciężko jest żyć tak, by nigdy nikogo nie urazić, nie zrobić przykrości, gdyż każdy z nas ma inną wrażliwość. To, co rozśmieszy jedną osobę, zrani inną. Warto jednak przyglądać się ludziom i ich reakcjom, żebyśmy w porę mogli zareagować, jeśli kogoś skrzywdzimy. Do wielu osób wracają błędy z przeszłości w postaci wyrzutów sumienia. Warto żyć tak, by wyjaśniać wszelkie niejasności, kłótnie, zatargi. Starać się funkcjonować w zgodzie z sobą, z własnymi potrzebami, wartościami. Minionego czasu już się nie zmieni. W każdym wieku jest dobry moment na to, by zmieniać swoje życie na lepsze, rozwijać się i dążyć do spełnienia. Najważniejsze, by patrząc wstecz nie mieć poczucia straconych chwil, ale odczuwać dumę, że wyznaczyło się ścieżki, którymi mogą kroczyć inni.

Atrakcyjnośc na fidbek.pl

Atrakcyjność to nie tylko wygląd zewnętrzny, na który składa się m.in. ubiór i schludność. Bardzo ważne jest też pierwsze wrażenie, jakie robi się na ludziach, bo decyduje ono często o tym jak później będziemy odbierani. Innymi aspektami atrakcyjności są też charakterystyczny dla każdej osoby sposób bycia oraz atrakcyjność w kontaktach z innymi ludźmi, czyli to czy wydajemy się osobami interesującymi, wartymi poznania i lubianymi.

Czy jesteś asertywna? Sprawdź to! Nie potrafisz wytrzymać w związku? Zmień to! Przyjaciele cię nie rozumieją? Sprawdź dlaczego! Wejdź na Fidbek.pl

Fidbek.pl to metoda rozwoju osobistego, dzięki której będziesz lepiej układać sobie relacje z innymi.

Kompleksy gwiazd

Więcej o: