Uśmiech zmienia postrzeganie rzeczywistości

Uśmiech może sprawić, że będziemy lubiani przez innych, sami nim możemy sprawić komuś przyjemność lub dodać otuchy. Od uśmiechu na twarzy może zmienić się nasze nastawienie do świata. Zatem nie szczędźmy go sobie i innym.

Z łatwością można rozpoznać uśmiech szyderczy czy z nerwów. Znacząco różni się od tego życzliwego, gdyż wtedy nie śmieją się oczy. Znane przysłowie mówi: "Jak cię widzą, tak cię piszą". Można je odnieść nie tylko do wyglądu fizycznego, dbałości o siebie czy ubiór. To, jak zachowujemy się wobec innych i jakie sprawiamy wrażenie, także ma wpływ na postrzeganie naszej osoby. Jeśli zazwyczaj na naszej twarzy będzie gościło niezadowolenie, znudzenie i brak humoru, to nie będziemy dobrze odbierani przez innych. Taka postawa z czasem staje się męcząca dla otoczenia. Jak zmieni się stosunek ludzi, gdy zaczniemy częściej się uśmiechać? Nie od dziś wiadomo, że szybciej nawiązuje się kontakty z osobami uśmiechniętymi. Jest to spowodowane tym, że nie wyczuwa się wrogości. Pogodny wyraz twarzy może sprawić, że będziemy odbierani jako osoby pozytywnie nastawione, przyjazne, otwarte i serdeczne. Już na starcie nie stawiamy barier w postaci srogiej miny. Uśmiech sprawi też, że będziemy postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Pogodny wyraz twarzy odejmuje lat i sprawia, że nasze ciało także młodnieje, wydzielają się hormony szczęścia i mamy energię do życia.

Nieodłączny element życzliwości

To oczywiste, że każdy chciałby być lubiany, adorowany i postrzegany jako osoba wzbudzająca sympatię. Zazwyczaj jest tak, że to, co dajemy innym ludziom, wraca do nas w podobnej postaci. Jeśli więc chcemy, żeby serdecznie nas traktowano, najpierw sami musimy odnosić się do ludzi z należytym szacunkiem i delikatnością. Żeby szczerze okazywać komuś życzliwość, trzeba nauczyć się cieszyć jego szczęściem. W tej sytuacji niezbędne jest wyzbycie się zazdrości i zawiści. Szczery uśmiech ma wielką pokrzepiającą moc. Nawet na odległość może dodać otuchy. Jeśli ktoś potrzebuje naszego wsparcia, okażmy zainteresowanie i wyciągnijmy do niego pomocną dłoń. Niewiele potrzeba, by sprawić komuś przyjemność. Wystarczy miłe słowo, serdeczny gest czy komplement. Uśmiechem można się zarazić, więc nie szczędźmy go innym. Odwzajemniony może dać dużo radości. Wpływa on także na poprawę relacji nie tylko w życiu osobistym, ale także w pracy. Tryb rozkazujący zmieńmy na prośby. Wprowadźmy do codziennego słownika słowa pochwały, one motywują i zachęcają do działania. Docenienie czyjejś pracy także może wywołać uśmiech na twarzy.

Uśmiechać się do przyszłości

W życiu wszystko może zmieniać się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia możemy wiele zyskać, ale też możemy wszystko stracić. To samo dotyczy bliskich nam osób. Zadbajmy więc o jakość naszych relacji z innymi. Nie obrażajmy się bez potrzeby, gdy ktoś ma inne zdanie, lub nie wykazuje wystarczającego zainteresowania naszą osobą. Jeśli tylko jest to możliwe, to nie kończmy spotkań w złości, gdyż nigdy nie wiemy, czy będziemy mieli szansę na kolejną rozmowę. Każdy dzień traktujmy tak, jakby był najważniejszym w naszym życiu. Wszelkie niejasności próbujmy od razu wyjaśniać, szczególnie wtedy, gdy mają związek ze znaczącymi dla nas osobami. Wyzbądźmy się też nadmiernej podejrzliwości. Nie zawsze jest tak, że ludzie mówią miłe rzeczy tylko wtedy, gdy czegoś chcą. Uwierzmy w ich szczere intencje. Od najmłodszych lat wykorzystujemy uśmiech do komunikacji. Ta niewerbalna informacja pokazuje innym, że jesteśmy zadowoleni i szczęśliwi, ale sprawia też, że sami czujemy się lepiej. Czasami przeszłe ciężkie doświadczenia odbierają chęć do uśmiechania się i radości. Sprawiają, że postrzegamy świat jako wrogi i taki właśnie dla nas będzie. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie mamy nastawienie. Jeśli zmienimy sposób patrzenia, być może rzeczywistość nabierze przyjaznego charakteru i na nowo zachwycimy się światem. Nawet, jeśli trudno jest oderwać się od przeszłości, to warto jest wykonać ten wysiłek, by zacząć nowy etap życia. Można spróbować uśmiechnąć się do swoich planów na przyszłość, pofantazjować o lepszym jutrze. Jedynie od naszej gotowości zależy, kiedy ten czas na zmiany ma nadejść. Uśmiech zmienia postrzeganie rzeczywistości, ale żeby faktycznie mogły zajść w niej zmiany, niezbędne jest nasze działanie.

Fidbek.pl to metoda rozwoju osobistego, dzięki której będziesz lepiej układać sobie relacje z innymi.

Gwiazdy z efektem jo-jo

Więcej o: