Jak się spakować i nie zwariować

Przeciętna kobieta zabiera ze sobą w walizce 2 razy więcej rzeczy niż naprawdę potrzebuje. Na pakowanie swojego wakacyjnego bagażu poświęca 4 godziny. Wszystko po to, żeby być gotową na wszelkie ewentualności. Ale czy to w ogóle możliwe? Nie! Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w wakacyjnej walizce, a z czego najlepiej zrezygnować.

Pakujesz walizkę już kilka godzin, ciągle wydaje ci się, że czegoś zapomniałaś a bagaż staje się coraz większy i cięższy? Stop! To najgorszy z możliwych początek urlopu. A potem, kiedy będziesz musiała dźwigać swój bagaż, będzie jeszcze gorzej. Żeby przeprowadzić akcję "wakacyjne pakowanie" w miarę bezboleśnie, wystarczy 5 prostych kroków.

1. Zabierz swoje ulubione rzeczy

Nigdy nie nosiłaś tej spódnicy, ale może przyda się na jakieś wieczorne wyjście? Liczysz na to, że sandały kupione 2 lata temu i znalezione na dnie szafy sprawdzą się na wieczornym ognisku? Nic z tego, nie łudź się - jeśli nigdy dotąd nie nosiłaś tych rzeczy, najprawdopodobniej i tak ich nie założysz. Zamiast zastanawiać się, czy na pewno dobrze w nich wyglądasz i z czym je zestawić, wychodząc na plażę czy śpiesząc się na śniadanie wybierzesz znane, wygodne i sprawdzone połączenia, w których czujesz się najlepiej. Od razu zrezygnuj więc z taszczenia w walizce lub plecaku rzeczy, których nie nosisz lub nie używasz na co dzień.

Wiesz, co zwykle pakujesz do walizki. A bez czego nie wyobrażają sobie urlopu inni? Zobacz w naszej sondzie, co mieszkańcy Warszawy zabierają na wakacje:

Co zabieramy na wakacje

2. Jeśli zastanawiasz się, czy coś się przyda - nie przyda się na pewno

Od kwadransa myślisz nad tym, czy zabrać w góry bezprzewodowy czajnik, albo czy nad morzem przyda ci się rozkładane łóżko polowe? To znak, że te rzeczy są całkowicie zbędne. Ich brak na pewno nie okaże się dramatem. Jeśli nie możesz zdecydować się, który kolor lakieru do paznokci schować do kosmetyczki, nie bierz ze sobą żadnego. Wakacje to czas, który dobrze poświęcić na coś, co pozwoli się zrelaksować, a podejmowanie decyzji to jedna z najbardziej stresujących czynności w naszym życiu. Tak przynajmniej twierdzą psychologowie. Zamiast myśleć nad doborem lakieru do paznokci, lub wybierać jedną z 6 par butów - odpoczywaj.

3. Myśl logicznie i planuj

Żeby nie zapomnieć o niezbędnych szczegółach, pamiętaj o zależności między czynnościami i przedmiotami. O co chodzi? Jeśli bierzesz ze sobą telefon, aparat, laptopa, pamiętaj że musisz także wziąć ładowarkę i inne potrzebne do zasilania, odtwarzania, ładowania gadżety. Jeżeli wybierasz się na wczasy z rowerem, musisz przewidzieć, jakie drobne usterki mogą się przydarzyć. Gdy idziesz w góry, pamiętaj o telefonie komórkowym, mapie, przeciwdeszczowym ubraniu i odpowiednim do pieszych wycieczek plecaku, w którym ulokujesz wszystkie niezbędne w trasie drobiazgi. Dostosuj zawartość swojego bagażu do miejsca, gdzie się wybierasz. Odwiedzasz koleżankę za granicą i będziecie balować do białego rana? Buty trekkingowe czy dresy mogą zostać w domu. Podobnie jak suszarka do włosów, bo koleżanka- jak większość z nas, na pewno ma taką w domu. Nie zapomnij za to o wygodnych butach, ulubionych ciuchach i perfumach - tych rzeczy raczej od nikogo nie pożyczysz. Jeśli w tym roku jako cel wyjazdu wybrałaś agroturystyczne gospodarstwo na Lubelszczyźnie, szpilki, składane podróżne żelazko i prostownicę do włosów spokojnie możesz zostawić w domu.

4. Wyobraź sobie, co będziesz robić

Żeby wiedzieć, co- oprócz Absolutnie Niezbędnego Minimum- musisz zabrać, wyobraź sobie, co będziesz robić podczas urlopu i jak chcesz spędzać wolny czas. Wybierasz się na zagraniczną plażę? Po dwóch dniach leżenia plackiem i jedzenia do syta na pewno będziesz żądna jakichś atrakcji lub rozrywek. Jeśli jedziesz z przyjaciółmi lub rodziną, może przydadzą się zwykłe karty do gry lub gra planszowa albo piłka siatkowa? Na plaży miło jest poczytać ulubiony tygodnik lub książkę, na której lekturę do tej pory nie było czasu. Jeśli chcesz podróżować na własna rękę, weź ze sobą smartfone'a, aktualną mapę lub zaktualizowaną nawigację samochodową, którą posłużysz się podczas wycieczki wynajętym autem.

5. Absolutnie Niezbędne Minimum

To lista rzeczy, których potrzebuje każda z nas, niezależnie od okazji i okoliczności. Nieważne, dokąd się wybierasz, zawsze musisz sprawdzić, czy zabrałaś: bieliznę, zapasową parę skarpet, ciepłą bluzę, sweter lub kurtkę (te przydają się zawsze - nawet kiedy lecisz do Egiptu czy na Dominikanę), wygodne sportowe buty, ulubione ubrania na co dzień, własny ręcznik, klapki pod prysznic, kosmetyki i środki higieny potrzebne na co dzień. Te ostatnie najłatwiej spakować tuż przed wyjściem. Kiedy szykujesz się do drogi, używasz zwykle kosmetycznego minimum - myjesz się rano i doprowadzasz do takiego stanu, żeby swobodnie wyjść z domu. Spakuj po prostu wszystkie rzeczy, których przed chwilą użyłaś - szampon, mydło, krem do twarzy, odżywkę, szczotkę i pastę do zębów, antyperspirant. Każda z nas ma swoje rutynowe poranne czynności. Pakując się zaraz po ich wykonaniu, na pewno niczego nie zapomnisz.

Jeśli jesteś już spakowana, najtrudniejszą część wakacyjnych przygotowań masz za sobą. I pamiętaj: nawet jeśli o czymś zapomnisz, na pewno sobie bez tego poradzisz. W ostateczności możesz kupić lub pożyczyć to, czego będzie ci najbardziej brakować.

Więcej o: