Kariera na szpilkach: jestem tam, gdzie być powinnam

Dorota Duszyńska, dyrektor HR w Bonduelle Polska, opowiada o swojej karierze zawodowej oraz o tym jakimi wartościami kieruje się w pracy.

Co skłoniło Panią do wybrania branży HR jako miejsca zatrudnienia?

Moje zainteresowania idące w kierunku szukania sposobów wpływania na biznes za pomocą ludzi. Wszak ludzie to klucz do sukcesu każdej firmy. Zasób tak często niedoceniony, o który się nie dba.

Dotychczas była Pani związana a poznańskim rynkiem pracy. Dlaczego zdecydowała się Pani na pracę w firmie Bonduelle i przeprowadzkę do Warszawy?

Byłam na takim etapie swojej kariery, że szukałam i postanowiłam znaleźć firmę, w której mogłabym realizować ważne dla mnie jako HR-owca i człowieka wartości, tzn. uczciwość wobec pracowników, otwartą politykę personalną, zarządzanie oparte na wartościach.

Jest Pani w Bonduelle od niedawna. Jak z perspektywy tych kilku miesięcy ocenia Pani swoje miejsce pracy?

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie - co powoduje, że jestem zadowolona lub nie z pracy w danej firmie - posługuję się 12 pytaniami Instytutu Gallupa. Po 8 miesiącach pracy w firmie, poznawszy już nie tylko filię w Polsce, ale też filie europejskie, stwierdzam, że jestem tam, gdzie chciałam być.

Jakimi zasadami kieruje się Pani w swoim zawodzie?

Po pierwsze staram się pamiętać, że każdy z nas kiedyś znajduje się na początku, czegoś się uczy, dlatego rolą moją i menedżerów jest zadbać o to, aby osoby te zostały przygotowane w taki sposób, by z pełną odpowiedzialnością i rzetelnością mogły wykonywać swoje obowiązki. Po drugie pamiętam o tym, że każdy z nas ma prawo się pomylić. Gdy to się stanie, oczekuję, że zostaną wyciągnięte wnioski a poprawki wprowadzone w życie. Po trzecie uważam, że bieżące dawanie feedbacku pracownikom zabezpiecza mój sukces, a pracownikom zapewnia poczucie bezpieczeństwa i rozwoju.

Z jakimi ludźmi lubi Pani pracować?

Szczerymi, otwartymi na nowe sytuacje i wyzwania, z poczuciem humoru, biorącymi odpowiedzialność za swoje decyzje, proaktywnymi.

W jaki sposób łączy Pani karierę z życiem prywatnym?

Staram się wychodzić o 17:00, a jeśli jestem w delegacji, to nadrabiam zaległości dłuższym porankiem. Weekendy są poświęcone w 100 porc. rodzinie. Szukam też sposobów na znalezienie czasu na moje własne zainteresowania. Jak mi się to udaje? Raz lepiej raz gorzej.

Co może Pani powiedzieć na temat sytuacji zawodowej polskich kobiet?

Osobiście myślę, że kobiety w Polsce wciąż muszą udowadniać, że są bardziej efektywne niż mężczyźni w pracy na podobnych stanowiskach. Cieszy mnie to, że w trakcie wielu już przeprowadzonych przeze mnie rekrutacji, to kobiety okazywały się lepszymi kandydatkami (większa wiedza, lepsze umiejętności interpersonalne, zarządzania ludźmi) na stanowiska - można rzec - tzw. męskie: platform logistic manager, dyrektor finansowy czy kierownik linii produkcyjnej.

Dlaczego zdecydowała się Pani zostać Ambasadorką Programu "Kobieta w Pracy"?

Networkingowe grupy tego typu są bardzo pomocne. Sama na początku kariery szukałam różnych pomysłów, kontaktów. Ceniłam ludzi bezinteresownych, którzy chcieli się dzielić swoim doświadczeniem, mądrością. Pomyślałam, że teraz kolej na mnie. Może któraś z Pań znajdzie podpowiedź, jak poradzić sobie z trudną sytuacją lub po prostu zrozumie, że każdy kiedyś znajduje się na początku swej kariery, a wtedy wiele zależy od niego samego.

O najlepszych pracodawcach w Polsce, o doświadczeniu zawodowym ludzi biznesu czytaj w Rekruterze , pierwszym na polskim rynku miesięczniku stworzonym z myślą o sektorze usług rekrutacyjnych.

Osoby zainteresowane spotkaniami z Kobietą Sukcesu mogą brać udział w cyklicznych spotkaniach o nazwie Tea Time. Raz w miesiącu zaproszona Ambasadorka - Kobieta Sukcesu z jednej ze znanych firm - opowiada o swojej pracy zawodowej oraz radzi, jak pokierować własną karierą. Spotkania odbywają się w Warszawie. Więcej na temat spotkać z Kobieta Sukcesu, a także na temat sytuacji kobiet na rynku pracy szukaj na stronie Verita HR

Więcej o: