Aranżacja wnętrz to modne hobby

Urządzenie mieszkania, aranżacja przestrzeni do życia do dla wielu z nas pasja, podążanie za modami, czasami snobizm. Projektantka wnętrz, Katarzyna Paszylk podpowiada jak urządzić idealnie mieszkanie.

Urządzanie wnętrz własnego mieszkania to coraz częściej hobby mieszkańców dużych miast. Zauważyła pani taki trend, że coraz więcej z nas interesuje się wystrojem wnętrz?

Aranżacja wnętrz to obecnie bardzo silna potrzeba każdego świadomego siebie człowieka. Zaczęliśmy bardzo mocno dostrzegać, że to co nas otacza bezpośrednio na nas oddziałuje. Mamy potrzebę przestrzeni. Znikają więc z naszych mieszkań pawlacze, wielkie meblościanki, niepraktyczne pufy i trzeszczące wersalki. Na coraz więcej nas stać, tym samym nasze mieszkania stają się odzwierciedleniem nas samych, naszego smaku i poczucia estetyki. Mamy bardzo bogaty wybór na rynku mebli, materiałów wykończeniowych. Producenci prześcigają się w pomysłach i kampaniach marketingowych, powstają całe centra urządzania wnętrz. Z jednej strony jest w czym wybierać, z drugiej łatwo się w urządzaniu wnętrza pogubić. Myślę, że warto solidnie przygotować się do tematu urządzania domu czy mieszkania. Można oczywiście powierzyć swoje wnętrza profesjonalistom architektom wnętrz, wydaje się mi jednak, że najprzyjemniej urządzać je samemu, z niewielką asystą. Na kursach Projektowania Wnętrz w Akademii Kappa pomagamy zorientować się w materiałach i trendach, rozplanować i znaleźć pomysł na urządzanie wnętrza. Główną jednak przyjemność z kreacji przestrzeni pozostawiamy bezpośrednio samym uczestnikom kursu.

Proszę nam amatorom podpowiedzieć jaki jest największy problem lub przeszkoda podczas projektowania przestrzeni mieszkalnej? Na co warto zawsze zwracać uwagę?

Najważniejszy jest umiar w zakupach i cierpliwość w realizacji pomysłów. Na co dzień obserwuję wnętrza nieprzemyślane, niezaplanowane, gdzie meble, kształty i kolory ze sobą nie współgrają, gdzie światło świeci w pustą podłogę zamiast np. w miejsce gdzie spożywamy posiłki. Widać na pierwszy rzut oka że wnętrzu brak pomysłu generalnego i jego konsekwentnej realizacji. Ważne jest, aby nie ulegać nagłym emocjom, promocjom i wyprzedażom. Do aranżowanej przestrzeni trzeba podejść z cierpliwością i pomysłem. Warto wszystko sobie zaplanować, zacząć od najważniejszych potrzeb jakie ma zaspokajać wnętrze. Zastanowić się gdzie chcemy spać, co dla nas w danym mieszkaniu jest najważniejsze: słuchanie muzyki i relaks czy może gotowanie? Od tych właśnie potrzeb należy zacząć realizację wnętrza. Najlepiej jest oczywiście wszystko sobie narysować i wymierzyć.

W jaki sposób wystrój mieszkania może wypłynąć na zachowanie rodziny w nim mieszkającej? Co warto brać pod uwagę?

Wystrój mieszkania powinien być odzwierciedleniem osobowości jego użytkowników. Kolory i kształty, nawet jeśli ktoś nie wierzy w FengShui, oddziałują na nas. To ważne by zdawać sobie sprawę jak mieszkanie czy biuro w którym spędzamy dużo czasu, może na nas oddziaływać. Ważnym elementem jest tutaj znajomość psychologii koloru, dobór proporcji wyposażenia i wielkości samej przestrzeni. Nie zawsze jest tak, że mała przestrzeń działa negatywnie, a duża pozytywnie. Może zdarzyć się i odwrotnie. Warto także pamiętać, że nawet jeśli mamy pomysł na ekstremalne rozwiązania kolorystyczne czy stylowe naszych mieszkań, powinniśmy z tych planów wyłączyć dzieci. Pokoje dziecinne powinny rządzić się nieco odrębnymi prawami niż reszta mieszkania. Np. jeśli urządzamy przestrzeń minimalistycznie, w zimnych kolorach - nie powinniśmy skazywać dzieci na taki styl. Bo w ogólnej przestrzeni domu takie założenie minimalizmu może być bardzo słuszne, jednak dzieciństwo stanowi raczej przeciwieństwo minimalistycznych pustych przestrzeni. Pokoje dzieci powinny być radosne i pełne fantazji! W urządzaniu przestrzeni dla rodziny warto także pamiętać o komunikacji poszczególnych pomieszczeń, o przestrzeni do spotkań z dziećmi - np. duży stół do wspólnych posiłków. Powinniśmy zadbać o tzw. przestrzeń intymną, np. sypialnie, łazienki, garderoby powinny być tak umiejscowione by ich użytkownicy mieli przestrzeń tylko dla samych siebie.Niezależnie od założeń ogólnych, każdorazowo mieszkania i domy powinny bezpośrednio odpowiadać na potrzeby ich użytkowników i być dokładnie przeanalizowane pod kątem potrzeb życia codziennego domowników. Nie można kierować się tu utartymi schematami.

Wybór kolorów ścian czy mebli bywa trudny. Jakim kluczem doboru kolorów kieruje się Pani w swoich projektach?

Warto dobierać kolory z otoczenia, a nie z pasków kolorystycznych oferowanych przez producentów farb. Sama natura daje nieograniczone źródło inspiracji kolorem, sama podpowiada jakie barwy ze sobą łączyć. Z jednego kwiatu, owocu, liścia jesteśmy w stanie wybrać najlepsze połączenia barw idealnie do siebie pasujących, uzupełniających się. Naszym kursantom proponujemy chodzenie z aparatem na spacery i szukanie inspiracji twórczych w otoczeniu. Transponowanie barw z otoczenia, z natury - to najlepsze co możemy zrobić dla wnętrza. Czy jest doskonalszy odcień czerwieni niż maki, maliny, papryka? Soczysta zieleń traw, kiwi, limonki? Ciepły i słodki odcień banana?

Młodzi rodzice często sami, bez pomocy fachowca, urządzają pokój dla dziecka. Proszę podpowiedzieć, co jest najważniejsze i czego na pewno nie może zabraknąć w przestrzeni w której zamieszka najmłodszy członek rodziny?

Najważniejsze dla maleństwa będzie światło, ale nie bezpośrednie, południowe słońce. Raczej świeże, jasne barwy, jasne tkaniny na oknach, najlepiej barwy naturalnej bawełny, lnu. Miękkie kształty mebli, miękki dywan do nauki raczkowania. I przestrzeń. Zbyt duża ilość mebli i sprzętów (maty, huśtawki, bujadełka, koniki, drabinki) może spowodować że zamiast pokoju dziecinnego powstanie hurtownia artykułów dziecięcych, a sam maluch zniknie pod stertą pluszaków! Rodzice często chcieliby podarować dziecku wszelkie możliwe zabawki i sprzęty dostępne na rynku. A dziecko jak każdy człowiek potrzebuje przestrzeni by wypełnić ją sobą, a nie zagubić się w stercie zabawek. Unikałabym na pewno ciemnych i ciężkich kolorów - to wydaje się oczywiste. Myślę, że wielu rodziców doskonale potrafi urządzić pokoje dla swoich pociech. W końcu każdy z nas był dzieckiem i w głębi nadal nim pozostaje! O wiele trudniej przychodzi urządzanie reszty mieszkania - poszukiwanie połączeń materiałów, dopasowanie sieci elektrycznej, hydraulicznej, przygotowanie wylewek, ścianek pod zabudowy meblowe. Mnóstwo pułapek i spore ryzyko porażki, jeśli w porę wszystkiego nie zaplanujemy.

Według Pani idealne miejsce do odpoczynku po całym dniu pracy to jakie? Sofa z telewizorem czy może coś bardziej oryginalnego?

Na pewno nie z telewizorem! Jeśli sofa to najlepiej dwie - na przeciwko siebie. Po całym dniu warto spotkać się oko w oko z ukochana osobą, twarzą w twarz z dziećmi! To bezcenne chwile. Natomiast telewizorom mówimy zdecydowane nie! Jeśli już musi być koniecznie - to raczej jako opcja dodatkowa, czyli gdzieś w tle, ale najlepiej zamykany w szafie.

W temacie aranżacji wnętrze, tak jak w modzie, obowiązują trendy. Kiedyś było modne wenge, dzisiaj najmodniejsze są mieszkania w stylu prowansalskim i skandynawskim. Proszę przepowiedzieć, co zastąpi tę fascynację, w jakim klimacie w najbliższej przyszłości będziemy urządzać mieszkania?

W epoce globalizacji i świadomości ekologicznej możemy zapewne spodziewać się odejścia od stosowania drewna egzotycznego. Z uwagi na kurczące się zasoby lasów tropikalnych, drewno egzotyczne zaczyna być raczej materiałem podobnym w odbiorze do kości słoniowej. Nie jest obecnie dobrze być przyczyną śmierci słonia. Myślę, że podobne głosy będziemy zaraz słyszeć w sprawie drewna egzotycznego. Bardzo silnym frontem stanie się pewnie nastawienie na poprawność ekologiczną: drewna rodzime, meble z recyklingu, ekonomiczne i ekologiczne oświetlenia itp. Widzę też coraz częstsze nastawienie na oryginalny design i indywidualny charakter wnętrza. Obecnie ludzie poszukują wyjątkowych rozwiązań meblowych, materiałowych. Jeśli chodzi o wnętrza i ich urządzanie to jestem ogromną optymistką. Jest coraz lepiej, ciekawiej. Mam nadzieję, że czasy kiedy każdy musiał mieć w domu wenge i krem, albo wiśnie calvados minęły bezpowrotnie. Jesteśmy coraz odważniejszy. Nie boimy się oryginalnych kolorów i dodatków.

Czy według Pani nasze mieszkanie to nasza wizytówka czy po prostu wygodna przestrzeń do mieszkania?

I jedno i drugie. Bo przecież ma być ładnie i wygodnie! A ładnie dla każdego wygląda inaczej.

Katarzyna Paszylk: projektantka wnętrz, właścicielka Akademii Artystycznej Kappa designconcept. Jej Akademia Artystyczna to placówka edukacyjna dla osób poszukujących dróg ujścia swojego potencjału twórczego. Współpracuje z Ośrodkiem Rozwoju Osobistego kobiet, Dojrzewalnią Róż.

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej, letniej odsłonie Festiwalu PROGRESSteron , który odbędzie się w Sopocie w dniach 12-21.08.2011.Organizatorzy festiwalu to Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet Dojrzewalnia Róż i Centrum Rozwoju i Promocji Ekspresja. Partnerem letniej Edycji Festiwalu jest Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.

Więcej o: