Recepta na dobry sen

Sen to jeden z niezbędnych elementów naszego codziennego funkcjonowania. Niestety, nierzadko nasz sen jest daleki od idealnego. Przerywany, niespokojny, za krótki. Co można zrobić, by spać snem sprawiedliwego?

W czasie snu w naszym ciele zachodzi szereg procesów, które są konieczne dla zachowania pełni zdrowia. Przede wszystkim nasze ciało odpoczywa. Nie jest to jednak zwykły relaks mięśni. W czasie snu uruchamiana jest cała machina procesów biochemicznych i innych. Gdy błogo śpimy i wydałoby się nic nie robimy: wydzielane są niektóre hormony, układ odpornościowy regeneruje się, usuwane jest napięcie z ciała. W czasie snu zyskuje i nasza głowa: utrwala się pamięć, pobudzane są neurony nieużywane w czasie dnia, następuje naprawa uszkodzonych komórek nerwowych. Brak snu sprzyja nadwadze i otyłości. Osoby śpiące nieregularnie są bardziej narażone na rozwój chorób takich jak nadciśnienie, problemy z sercem czy cukrzyca typu II. Część osób cierpiących na bezsenność ma problemy w kontaktach z innymi i mniej przyjaciół, niż ci którzy śpią jak susły. Zaburzenia snu powodują również problemy z koncentracją, ograniczają refleks i jasne myślenie.

Zmęcz się

Może wyda się to banalne, niemniej, to działa: wysiłek fizyczny i dotlenienie, które mu towarzyszy pomogą w zaśnięciu. Nie przestrasz się - nie wymaga się od Ciebie 2 godzinnej aktywności na siłowni. Wieczorny półgodzinny spacer spełni swoją rolę. Ale uwaga! Nie przesadź! Wysiłek fizyczny w ciągu dnia tak, ale nie tuż przed samym zaśnięciem. Ćwiczenia tuż przed snem, jeżeli będą zbyt intensywne, mogą Cię nadmiernie pobudzić i nie zaśniesz. Na wieczór zostaw sobie zestawy relaksacyjne.

Nie zmuszaj się do spania na siłę

Leżenie w łóżku, kiedy nie masz ochoty spać, tylko pogarsza sytuację. Leżąca noc bez zmrużenia oka, zmęczy Cię bardziej, niż taka przesiedziana w fotelu. Jeżeli nie chce Ci się spać - to trudno, poczytaj książkę, posiedź w spokoju i zaczekaj na moment kiedy chęć nadejdzie.

Naucz się do czego służy łóżko

Niestety, wielu z nas wypracowało sobie złe skojarzenie. Na leżąco jemy, oglądamy telewizję, uczymy się czy czytamy. To niedobrze dla snu. Położenie się do łóżka powinno wyzwalać w nas odruch Pawłowa - senność. Jeżeli na leżąco wykonujemy inne czynności - oduczamy się spania. Dlatego zapamiętaj - kładziesz się tylko po to, by spać.

Zmień nawyki

Tajemnicą poliszynela jest, że alkohol, kofeina, nikotyna mogą powodować naszą bezsenność. Jeżeli mamy problemy ze snem - rezygnujemy z używek. Nie bez znaczenia ma też zapełnienie naszego żołądka. Do spania nie powinniśmy kłaść się z uczuciem dyskomfortu: przejedzenia, głodu i pragnienia. Wszystko to może mieć wpływ na jakość naszego snu i częstość budzenia w nocy.

Sypialnia ostoją

Sypialnia ma być tylko miejscem do spania. Nie biurem czy składowiskiem gratów. Zadbaj o to, aby wietrzyć pokój, w którym spisz. Utrzymuj w nim temperaturę 19-20 stopni Celsjusza. Gdy zbliża się pora snu pościel łóżko, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających i oddechowych (nic intensywnego), posłuchaj ulubionej muzyki. Przed snem świetnie zrelaksuje ciepła kąpiel z olejkami aromatycznymi. Zaśnięciu sprzyjają też niektóre zioła: napar z melisy powinien uspokoić Twoje nerwy i ułatwić błogie zaśnięcie. Leki pochodzenia roślinnego również są skuteczne na problemy ze snem. Składniki roślinne w nich zawarte wspierają działanie wewnętrznych regulatorów snu. Pamiętaj, że sen ma realny wpływ na to jak się czujesz. Tylko od Ciebie zależy czy będzie on spokojny, głęboki, relaksacyjny i po prostu: zdrowy.

Perfekcyjne figury gwiazd

Jaki jest Twój sposób na bezsenność?
Więcej o: