Najnowsze trendy z klubów fitness

Trendy nie omijają sportu. Bądź na czasie i zobacz co się teraz ćwiczy.

Promocja zdrowego i aktywnego stylu życia ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. W Polsce fitness pojawił się tak naprawdę na początku lat 90 tych. Jego poprzednikiem był aerobik, którego nazwa wywodziła się od greckich słów - powietrze i życie. Starożytni wierzyli, że dostarczając organizmowi tlenu człowiek będzie zdrowszy. I tu się nie mylili. Początki aerobiku to lata 60-te i są one związane z nazwiskiem amerykańskiego lekarza wojskowych jednostek specjalnych Kenetha Coopera. Opracował on i rozwinął podstawy treningu wytrzymałościowego. Jest również twórcą nazwy aerobik - pod tym pojęciem krył kombinowany ruchowo-wytrzymałościowy trening kosmonautów. Zasady treningu Coopera trafiły do gwiazd np. Jane Fonda, która zaczęła je popularyzować, dodała do nich muzykę i oprawę estetyczną. To był początek popularności aerobiku. Prawdziwym hitem okazały się kasety na których gwiazdy światowego formatu prezentowały zapracowanym paniom domu, jak wzmocnić pośladki, wyrzeźbić mięśnie ud i spłaszczyć brzuch. Wszystko to w domowym zaciszu, przed telewizorem. Kobiety pragnęły ćwiczyć przy muzyce tak, jak to robiła słynna aktorka i tak jak ona chciały być sprawne i piękne. Modne stały się kolorowe getry, opaski i obcisłe legginsy.

Definicję słowa "fitness" można rozłożyć na czynniki pierwsze: F - flexibility - elastyczność I - independence - niezależność T - taste of life - smak życia N - naturality - naturalność E - energy - energia S - strenght - siła S - stop aging strategy of life - strategia mająca na celu opóźnienie procesów starzenia Po latach okazało się, że aerobik nie jest dla każdego. Zaczęły się kontuzje, bóle kolan i kręgosłupa. Specjaliści alarmowali - zestawy ćwiczeń proponowane przez instruktorów były dobre, ale dla osób całkowicie zdrowych i sprawnych. Współczesne zajęcia bazują na najnowszych osiągnięciach nauk zajmujących się sportem, ćwiczenia powinny mieć właściwości zdrowotne. Duży nacisk instruktorzy kładą na efektywność oraz bezpieczeństwo ćwiczącego. Jednak do dziś podstawą w prowadzeniu zajęć pozostaje choreografia. Aktualnie w klubach dostępny jest szeroki wachlarz możliwości. Każda osoba bez problemu powinna znaleźć coś dla siebie. Oczywiście warto wcześniej porozmawiać ze specjalistą o dopasowaniu ćwiczeń. Oto fitnessowe hity!

Zumba

Zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku. Poprzez świetną zabawę kształtuje się nasza sylwetka, poprawia kondycja oraz wprawia nas w świetne samopoczucie, które zostaje na długo, długo poza zajęciami. Proste kroki taneczne, świetne kombinacje ruchów i motywująca muzyka stwarza atmosferę świetnej imprezy i totalnie porywa nas do zabawy. Dzięki Zumbie można spalić 700 kalorii w ciągu godziny!

Body art

Zajęcia zawierają elementy jogi, fizjoterapii, oraz technik oddychania i relaksacji. Celem zajęć jest stopniowe zapewnienie właściwego funkcjonowania całego ciała poprzez funkcjonalne wzmocnienie oraz stabilizację wszystkich elementów mających związek z ruchem.

Aqua aerobik

To bezpieczna dla kręgosłupa i przyjemna dla ćwiczących forma aktywności fizycznej. Wykorzystuje elementy aerobiku do ćwiczeń na basenie. Przeznaczone są zarówno dla osób młodych jak i starszych, dla szczupłych jak i otyłych. Dzięki temu, że zajęcia prowadzone są w wodzie, odciążone zostają stawy i kręgosłup. Ćwiczenia w wodzie są bardziej efektywne, ze względu na opór wody.

Spinning

To trening wytrzymałościowy pozwalający na modelowanie całej sylwetki (nie tylko nóg), spalanie ogromnej ilości kalorii oraz poprawiający wydolność krążeniowo-oddechową. Trening połączony z wizualizacją zapewnia jednocześnie wspaniałą zabawę. To zajęcia dla wszystkich, którzy oczekują intensywnego treningu i oderwania się od codzienności.

Aeroboks

Zajęcia łączą w sobie cechy różnych systemów walki. Ruchy są proste, trening ma charakter zajęć cardio. Dzięki takim ćwiczeniom poprawiamy wydolność, zwinność, ukształtujemy mięśnie.

Pole dance

To nic innego jak taniec przy rurze. Zajęcia płynnie łączą w jedno elementy: artystyczne, gimnastyczne i taneczne. Umożliwia on wykonywanie przeróżnych układów tanecznych od tych najprostszych po bardziej skomplikowane. Podczas treningu angażowane są wszystkie grupy mięśni, wyrabia się siłę i wytrzymałość, a także poprawia koordynację. Na zajęciach kształtują się ramiona, uda i pośladki, prostuje kręgosłup. Mięśnie stają się bardziej elastyczne i giętkie, zmienia się sposób poruszania na bardziej seksowny. Warto pamiętać, że ćwiczenia wymagają siły, wytrzymałości oraz elastyczności.

Trening personalny

W ostatnich latach bardzo prężnie się rozwinął. Coraz więcej instruktorów szkoli się w kierunku trenera personalnego, a duża liczba klubów posiada w swojej ofercie tzw. trening indywidualny - który przyciąga coraz większe grono klientów. Modne stało się mieć osobistego trenera.

Połącz fitness z dietą - schudnij i spełnij marzenia!

Kompleksy gwiazd

Więcej o: