La Perla i Jean Paul Gaultier

Francuski projektant Jean-Paul Gaultier wypuści na rynek po raz kolejny kolekcję bielizny. Powstanie ona we współpracy z firmą La Perla.

To nie pierwszy raz, gdy Gaultier wykreuje kolekcję bielizny. Do historii przeszły już bardzo prowokujące stożkowe biustonosze, będące częścią kostiumów scenicznych zaprojektowanych dla Madonny. Piosenkarka nosiła je podczas swej, najbardziej znanej trasy koncertowej Blond Ambition, która miała miejsce w 1990 roku. A jak twierdzi projektant, bielizna zaprojektowana dla La Perla będzie równie prowokacyjna, co ta stworzona dla Madonny. Bielizna to niemal cześć mojego DNA: zawsze wykorzystywałem ją w swoich kolekcjach. A La Perla to, dla mnie idealny partner do współpracy - powiedział Gaultier w rozmowie z magazynem "Wedding Style". La Perla to jedna z najbardziej znanych i ekskluzywnych marek bielizny na świecie. Jest zawsze zmysłowa, elegancka i na wysokim poziomie.Zaznaczył również, że stworzona we współpracy z firmą La Perla kolekcja będzie swego rodzaju kontynuacją wizji kobiety według Gaultier. Projektant zawsze podkreślał wzrost niezależności i siły kobiet we współczesnym świecie. Od początku swojej kariery nazywany enfant terrible francuskiej mody, zarzuty o nieustającą chęć prowokowania uznawał za nieporozumienie. Szokowanie nigdy nie było moim celem. Kiedy nieco niweluję różnice płci, nie chodzi mi o prowokację. Myślę, że wizerunek mężczyzn się zmienia i nie jest już wstydliwe odkrywanie kobiecej strony swojej natury. Poza tym, czy uwodzicielski wygląd przynależy tylko kobiecie?

Wolność przede wszystkim

Chciałbym dać kobietom wolność, by mogły być tym, kim chcą. Osobiście uważam, że kobiety są o wiele bardziej inteligentne i silniejsze od mężczyzn. Zawsze starałem się przekazać ten punkt widzenia w swych kolekcjach, pokazać silne kobiety, które uwodzą, tylko dlatego, że mają na to ochotę" - stwierdził Gaultier. Kolekcja bielizny dostępna w sprzedaży w butikach La Perla i firmowych butikach Jean-Paul Gaultier na całym świecie. Niedawno miało miejsce inne bardzo ważne wydarzenie związane z pracą Jean-Paul Gaultiera. W czerwcu tego roku w Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu otwarto wystawę będącą swego rodzaju retrospekcją jego dokonań. Projektant swoją przygodę z modą rozpoczął od wysyłania szkiców prac do różnych projektantów. Jego talent jako pierwszy dostrzegł Pierre Cardin, który przyjął go na stanowisko asystenta w 1970 roku. Pierwszą kolekcją francuski projektant zaprezentował w 1976 roku. Jest również autorem kostiumów do wielu znakomitych filmów (m.in. "Kika" czy "Piąty element").

Co wniósł do świata mody?

Udowodnił, że moda idzie w parze z technologią i naturą (zamiast tkanin wykorzystywał blachę, słomę)

Połączył wysoki obcas ze sportowym fasonem

Wprowadził na wybieg brzydotę (w pokazach brali udział ludzie starzy lub modelki niezwykłe otyłe)

Zatarł granicę między modą damską i męską (prowokacyjnie ubiera mężczyzn w spódnice i sukienki)

Uczynił z gorsetu strój wierzchni

Charakterystyczne detale w kolekcjach: niebanalne nakrycia głowy, błyszczące metaliczne tkaniny, etniczne elementy z całego świata: hafty, frędzle, pióra, koraliki , kolorowe nadruki (np. o tematyce religijnej lub inspirowane malarstwem), asymetryczne cięcia, sprzączki, sznurowania.

Motto Gaultiera: W modzie nie ma pytania: "Dlaczego". Istnieje: "Dlaczego nie".

Kolekcja bielizny Gaultiera z 2010 roku

 
Więcej o: