Zatrzymaj lato na dłużej

Wakacje powoli dobiegają końca. Są jednak sposoby na to, żeby jeszcze długo o nich pamiętać. Jak zachować wakacyjne wspomnienia i nastrój na dłużej?

Utrwal chwile

Najlepsza pamiątka z wakacji? Zdjęcia. Obecnie każdy może zrobić naprawdę udane i atrakcyjne fotografie. Wystarczy odrobina dobrych chęci i aparat fotograficzny. Dzięki popularnym i coraz tańszym aparatom cyfrowym utrwalanie wspomnień jest łatwe, szybkie i tanie. Zakup prostego aparatu to koszt od 500zł w górę. Zdjęć nie trzeba wywoływać, nie potrzebujemy kliszy, więc koszty eksploatacji ograniczone są do minimum. Warto jednak pamiętać o fotografii analogowej. Jeśli umiesz robić zdjęcia tradycyjnym, analogowym aparatem, nie rezygnuj z jego używania. Dobra lustrzanka jest o wiele tańsza w tradycyjnej wersji. Zdjęcia z kliszy mają też inne zalety - zanim coś sfotografujesz, dobrze się nad tym zastanowisz, bo ilość zdjęć, jakie można wykonać, jest ograniczona. Po powrocie z wakacji zdjęcia trzeba wywołać, a to, co się na nich ukaże, może być nie lada zaskoczeniem. Jeśli lubisz wspominać wakacyjne wypady, nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu!

Owocowy zawrót głowy

Owocowe, świeże perfumy i kosmetyki świetnie wprowadzają w letni nastrój. Nawet wtedy, kiedy lato chyli się już ku końcowi. Nawet jesienią, kiedy temperatury są jeszcze wysokie, nie rezygnuj z kosmetyków, których używałaś latem. Poranny prysznic to świetna okazja, żeby użyć owocowego żelu o egzotycznym zapachu. Limitowane edycje kosmetyków z letnich kolekcji pozwolą wyczarować makijaż idealnie podkreślający zdobytą w ciągu lata opaleniznę. Lekkie, świeże perfumy idealnie nadają się na co dzień, nawet jesienią nie musisz z nich rezygnować.

Zadbaj o skórę

Jeśli chcesz się dłużej cieszyć opalenizną, musisz zadbać o skórę. Przede wszystkim ważne jest jej regularne nawilżanie. Im bardziej się opalamy, tym bardziej wysuszamy skórę i narażamy ją na utratę elastyczności. Jak dbać o skórę jesienią? Pij dużo wody, która nawilża skórę od wewnątrz. Pamiętaj o jedzeniu sezonowych warzyw i owoców - to ostatni dzwonek, wkrótce znikną z naszych stołów na długie miesiące. Większość z nich jest bogatym źródłem beta karotenu, który sprzyja zachowaniu zdrowego, lekko opalonego odcienia skóry. Gdzie znaleźć beta karoten? Nie tylko w marchewkach. We wszystkich czerwonych, pomarańczowych, żółtych, fioletowych a także zielonych warzywach i owocach: papryce, pomidorach, bakłażanach, śliwkach - do wyboru, do koloru. Zrezygnuj z długich kąpieli, które wysuszają skórę i sprzyjają utracie elastyczności, zamiast tego weź szybki prysznic. Nie zapomnij o balsamie nawilżającym.

Nie rezygnuj z podróży

Latem podróżujemy o wiele częściej. Dla większość z nas wakacje to właśnie podróż, wypoczynek poza domem, najczęściej na świeżym powietrzu. Nawet kiedy lato się skończy, nie musisz wcale rezygnować z podróży. Zaplanuj weekendy tak, żeby dostarczyć sobie jak najwięcej wrażeń i nie popaść w przygnębiającą rutynę. Sprzątanie, zakupy i obiad u teściowej? Tak, ale nie musisz w ten sposób spędzać każdej wolnej chwili. Krótki wypad do innego miasta, nad wodę, w góry naprawdę może wprowadzić w lepszy nastrój i ekspresowo zrelaksować. Zostaw problemy za sobą i ruszaj w drogę. Podróżowanie nie zawsze musi oznaczać wielkie wydatki lub dalekie wyprawy. Równie dobrze możesz pojechać nad najbliższą rzekę i spędzić tam dzień, lub odwiedzić dawno niewidzianych znajomych. A może zaprosisz ich do siebie i oprowadzisz po swoich ulubionych miejscach?

Zmień klimat

Z rozrzewnieniem wspominasz chwile spędzone na plaży? Jeśli masz ochotę na powrót morskiej bryzy, możesz odwiedzić grotę solną. Zjonizowane, czyste powietrze i panujący tam mikroklimat do złudzenia przypomina ten nadmorski, a znaleźć go możesz w centrum miasta. Relaksująca muzyka i wygodne leżaki pomogą się odstresować i poczuć jak na wakacjach. Tym, którzy tęsknią przede wszystkim za słońcem, z pomocą przyjść może fototerapia. Jeśli czujesz się tym gorzej, im szybciej zachodzi słońce, warto pomyśleć o zakupie lampy do fototerapii. Emituje ona światło kilka razy bardziej natężone niż zwykła żarówka i pozwala walczyć ze złym samopoczuciem spowodowanym brakiem światła słonecznego, a nawet skutecznie zwalczać sezonową depresję.