Często wydaje nam się, że jednorazowe produkty są czyste i sterylne tylko dlatego, że są jednorazowe. Jednak to, że coś jest zapakowane w pojedyncze opakowanie nie znaczy wcale, że zostało wysterylizowane. Tamponów i jednorazowych podpasek nie sterylizuje się, bo to obniżyłoby ich chłonność. Mają tylko na sterylne i czyste wyglądać. Co więcej nasze ciało wcale nie potrzebuje sterylnych podpasek. Gdyby tak było także bieliznę musiałybyśmy sterylizować każdego dnia. Oprócz wybielanej chlorem celulozy podpaski jednorazowego użytku składają się zwykle z warstw folii oraz chłonących wilgoć granulatów, o których składzie producenci nie informują. Wagina jest bardzo delikatna i wrażliwa, bo pokrywa ją jedynie błona śluzowa, jest tak samo chłonna i podatna na działanie wszelkich chemikaliów jak oczy. Substancje zawarte w podpaskach przenikają do naszego ciała: są to zarówno dioksyny, które powstały w wyniku bielenia podpasek, jak i środki chemiczne podnoszące ich chłonność. Dlatego jednorazówki wywołują alergie u coraz większej ilości kobiet oraz podnoszą ryzyko zapaleń i infekcji waginy. Folia użyta w podpaskach jako siateczka na wierzchu i wkładka na dnie podpaski (polietylen lub polipropylen) sprawia, że podpaski nie przepuszczają powietrza. Jedyną alternatywą do tej pory były tampony, których używanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia TSS (Syndromu Szoku Toksycznego) oraz owrzodzeń pochwy. Poza tym zużyte jednorazowe podpaski stają się na bardzo długie lata odpadami, zatruwającymi Ziemię i morza. Szacuje się, że rocznie Polki "produkują" dwa miliardy zużytych podpasek.
Podpaski wykonane z naturalnej bawełny zapewniają swobodny przepływ powietrza, co zapobiega odparzeniom, które często mają miejsce przy stosowaniu podpasek jednorazowych. Naturalny materiał sprawia, że są bardziej przyjazne ciału niż podpaski syntetyczne. Podpaski posiadają zapinane na zatrzask skrzydełka. Można samemu regulować ich długość poprzez umieszczanie w specjalnej kieszonce jednego lub dwóch chłonnych wkładów. Są dostępne w trzech rozmiarach: na dzień, na noc i w wersji mini, która służy jak wkładka higieniczna. Każda z ekologicznych podpasek na dzień zawiera komplet składający się z podpaski i dwóch wkładów. W zależności od intensywności krwawienia miesiączkowego, możesz umieścić w kieszonce jeden lub dwa wkłady. Potem za pomocą zatrzasku przypinasz podpaskę do bielizny. Zapinane skrzydełka chronią brzegi bielizny przed poplamieniem, a wkłady zawierają bardzo chłonną frotte zapewniające największą skuteczność. Jeśli masz bardzo silne krwawienia miesiączkowe , możesz używać podpasek na noc, które zawierają dwie warstwy frotte. jeśli są używane i utrzymywane w czystości zgodnie z powyższymi wytycznymi, mogą służyć nawet do 4 lat. Do kupienia na www.sklep.miesiaczka.com.
Pierwsze wzmianki o dopochwowych zbiorniczkach pojawiły się pod koniec XIX wieku. W 1932 roku w USA opatentowano pierwszy kubeczek menstruacyjny wielokrotnego użytku pod nazwą Daintette. Kubeczek wykonany jest z najwyższej jakości silikonu medycznego. Jest to niewielki pojemnik, który zastępuje tampony oraz podpaski. Ponadto w przypadku prawidłowej konserwacji, można go używać nawet 15 lat - jest trwały i zapewnia skuteczną ochronę. Wykonany jest ze specjalnego medycznego silikonu na bazie krzemionki. Umieszcza się go podczas okresu w pochwie. Dzięki swojej elastyczności kubeczek dopasowuje się do jej ścianek i zbiera krew. Co kilka godzin należy go wyjmować, opróżnić i dokładnie umyć. Jest higieniczny, nie powoduje alergii ponieważ nie zawiera żadnych wybielaczy, środków zapachowych ani absorbujących. Producenci kubeczka menstruacyjnego zgodnie twierdzą, że ten wynalazek jest wygodny, nie dotyka szyjki macicy ani nie wysusza pochwy. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić środowisko. Do kupienia na ekokobieta.com.pl
Pieluszki wielorazowe to zdrowa i przyjazna środowisku alternatywa dla jednorazówek. Niestety wielu mamom wielorazówki kojarzą się ze stertą tetry do prania i prasowania. Wykonane z biodegradowalnych surowców ekologiczne pieluszki są bezpieczne dla środowiska, a przede wszystkim zdrowe dla dziecka. Dzieci przeciętnie pieluchowane są przez około 2,5 roku życia, daje to 25000 godzin spędzonych w pieluszce. W rozrachunku końcowym pieluszki wielorazowe są przeciętnie o połowę tańsze od jednorazówek. Minusem jest tylko fakt, że wydatek nie rozkłada się na kilkanaście miesięcy, a trzeba go ponieść w czasie pierwszych miesięcy życia dziecka. Wielorazowe pieluszki do kupienia na www.pieluszkarnia.pl.
Źródła: miesiaczka.com, kubeczek-menstruacyjny.ladycup.eu