Przyjaciółka samotnego dziecka

Wieloetapowa, trwająca nawet po kilka lat adopcja to nie jedyna droga ku temu, aby podzielić się doświadczeniem, czasem i uczuciami z dziećmi. W ostatnich latach coraz częściej zostajemy rodzinami zaprzyjaźnionymi lub zastępczymi. Tego wyzwania mogą podjąć się również osoby samotne.

Zanim zostaniesz rodziną zaprzyjaźnioną

Fundacja Bene Vobis rozpoczęła II edycję Programu Anioł Stróż, który ma na celu udzielenie wsparcia osobom, które chcą stać się rodzinami zaprzyjaźnionymi dla dzieci z domów dziecka. Od października grupa kandydatów rozpocznie szkolenie kwalifikacyjne. Wybrane rodziny będą miały okazję do spotkania się z dzieciakami i zawarcia przyjaźni. Pierwsza edycja Programu rozpoczęła się w lutym 2010 roku. Zakwalifikowanych na rodziny zaprzyjaźnione zostało 9 rodzin. Część z nich w wyniku zdarzeń życiowych, jak narodziny dziecka lub choroba, musiały zrezygnować z Programu. W sumie do domu dziecka w podwarszawskim Konstancinie weszło 6 rodzin i powoli krok po kroku zawierali przyjaźnie. Dzisiaj z uśmiechem na ustach wspominają swoje pierwsze wizyty u dzieci, nieśmiałe zaczepki dzieci, harmider w placówce czy własne zdenerwowanie. Dziś czują się tam stałymi bywalcami, ważnym elementem funkcjonowania domu. Na przedwakacyjnej grupie wsparcia, które są elementem Programu, jedna z Anielic powiedziała - to co zastałam w domu dziecka przeszło moje wyobrażenia, ale wiedziałam też jedno, że byłam na to przygotowana. Przygotowały mnie zajęcia w ramach Programu Anioł Stróż. Żeby nie kwalifikacja nie wiem, czy bym nie uciekła.

Kwintesencją idei Programu jest przygotowanie rodzin do wejścia do domu dziecka, a następnie towarzyszenie im w pełnieniu tej, często niełatwej, roli - mówi Joanna Kulpińska, koordynator Programu Anioł Stróż - Posługując się językiem Małego Księcia - oswoiliśmy Aniołów i teraz jesteśmy za nich odpowiedzialni. Aniołowie oswoili dzieciaki i też są za nich odpowiedzialni. To zamknięte koło wzajemnych powiązań i przyjaźni. Najpiękniejszym owocem, a właściwie wartością dodaną, o której nikt wcześniej nie myślał jest będąca właśnie w toku przemiana dwóch Rodzin Zaprzyjaźnionych w rodziny zastępcze. Dwójka dzieci z konstancińskiego domu dziecka niedługo trafi do prawdziwego domu, z ukochaną ciocią, babcią, zwierzętami. To nasz największy skarb.

II edycja Programu Anioł Stróż

Zarząd Fundacji Bene Vobis postanowił cały dochód z 1% podatku przeznaczyć na II edycję Anioła Stróża. Dzięki temu w październiku kolejni kandydaci będą się sprawdzać w drodze do zostania Aniołami.

Kim jest rodzina zaprzyjaźniona?

Zanim podejmiesz decyzje o tym, że chcesz zostać rodziną zaprzyjaźnioną warto odpowiedzieć na pytanie, kim są takie zaprzyjaźnione osoby? Jak tłumaczy Joanna Kulpińska, członek zarządu Fundacji Bene Vobis, pedagog, profilaktyk społeczny, rodzina zaprzyjaźniona to rodzina/osoba samotna, która na zasadzie wolontariatu wspiera dziecko przebywające w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Na początku formuła regularnych spotkań z dzieckiem nie wymaga zgody sądu, jedynie placówki. Kiedy dziecko i rodzina chcą pogłębić znajomość poprzez wizyty dziecka na weekendy, wakacje, czy święta, wówczas potrzebna jest jednorazowa zgoda sądu. Często sędzia rodzinny pisze, że wyraża zgodę, a ostateczną decyzje pozostawia każdorazowo placówce. Rodzina zaprzyjaźniona nie ma wobec dziecka żadnych zobowiązań prawnych, ale ponosi odpowiedzialność opiekuńczą i moralną za nawiązanie więzi emocjonalnej. Natomiast rodzina zastępcza to prawna forma sprawowania opieki nad dzieckiem całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej (rodzice mają zawieszoną, ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawieni). Podsumowując - rodzina zaprzyjaźniona nie sprawuje prawnej opieki i nie zajmuje się dzieckiem przez cały czas, jak rodzina zastępcza. Rodzina zaprzyjaźniona wspiera placówkę w wypełnianiu jej funkcji wychowawczych.

Więcej na temat rodzin zaprzyjaźnionych, działalności Fundacji Bene Vobis i o Programie Anioł Stróż czytaj na stronie fundacji Bene Vobis .

Czy myslałaś kiedyś o tym, aby zostać rodziną zaprzyjaźnioną?
Więcej o: