Daphne Guinness następczynią Kate Moss?

"Najem się po śmierci". Takie zdanie wypowiedziała przeraźliwie szczupła angielska artystka, dziedziczka fortuny marki Guiness, Daphne Guinness. Jej stwierdzenie zaszokowało opinię publiczną. Tak samo jak niegdyś słynne powiedzenie Kate Moss, która zapytana o życiowe motto odpowiedziała, że jej ulubione to: "nothing tastes as good as skinny feels" (pol. nie ma nic milszego od bycia chudą). Czy Brytyjki promują modę na anoreksję?

Daphne Guinness: kim jest szczupła piękność?

44-letnia Daphne jest artystką wywodzącą się ze znanej irlandzkiej rodziny Guinnessów, po której odziedziczyła majątek. To córką Johnatana Guinnessa i francuskiej piękności Suzanne Lisney. W latach 80. mieszkała wraz ze swoją siostrą Catherine - towarzyszką Andy'ego Warhola - w Nowym Jorku. W wieku 19 lat poślubiła pochodzącego z Grecji miliardera Stavrosa Niarchosa. Para rozwiodła się 12 lat później, Daphne w ramach ugody zyskała 20 mln dolarów. Owocem małżeństwa z greckim miliarderem jest trója dzieci: Nicolas Stavros Niarchos, Alexis Spyros Niarchos, Ines Niarchos. Piękna dziedziczka nie miała żadnych problemów, żeby wkroczyć do świata mody i stać się jedną z jego ikon. Udzielała się jako dziennikarka modowa, a przede wszystkim zebrała sporą kolekcję kreacji haute couture. Jest wielką fanką wykorzystania w projektowaniu ubrań elementów militarnych jak zbroje i broń. W grudniu 2009 roku można ją było podziwiać w teledysku KiD CuDi - "Pursuit of Happiness". Była też modelką podczas specjalnego, zorganizowanego przez Naomi Campbell, pokazu - "Campbell's Fashion For Relief" - z którego dochód przekazany został w 2010 roku matkom z Haiti. We wrześniu ARS Cosmetics wypuści na rynek linię kosmetyków, których twarzą została właśnie Daphne Guinness.

Daphne nie je kiedy pracuje

Daphne Guinness słynie nie tylko z wyczucia mody i słabości do markowych ubrań. Jest również wyjątkowo szczupła. Niektórzy uważają nawet, że zbyt szczupła. "New Yorker" opisał sytuację, gdy podczas trwania sesji zdjęciowej asystentka Daphne przyniosła jej obiad. Artystka i kolekcjonerka sztuki oburzyła się i stwierdziła, że kiedy je, to nie może pracować. Na koniec dodała: "najem się po śmierci". I tym zdaniem wywołała burzę. Wiele osób uznało, że wyjątkowo szczupła Guinness otwarcie promuje w ten sposób anoreksję. "New Yorker" opisał również dietę Guinness, która sprowadza się do picia napojów energetyzujących i dietetycznych koktajli. Wizerunku niewolniczki mody i współczesnych - nie raz niezdrowych - kanonów piękna dopełnia wywiad, w którym dziedziczka rodu Guinnessów przyznaje, że ma w szafie około 2 500 kreacji, 450 par butów, 70 kapeluszy i 200 torebek. Wiele z tych rzeczy to dzieła pochodzące z kolekcji największych i najbardziej luksusowych domów mody. Guinnes przyjaźniła się między innymi z Alexandrem McQueenem i zaliczana była do jego muz.

Kata Moss: pionierka w promowaniu mody na chudość

Promotorką anoreksji jest również modelka Kate Moss. Słynące z tego, że nie stroni od używek i odżywia się głównie szampanem dwa lata temu wyznała mediom swoje życiowe motto. Podczas wywiadu dla jednego z brytyjskich portali modowych na pytanie o życiowe motto Moss odpowiedziała, że ma ich wiele, jednak jej ulubione to "nothing tastes as good as skinny feels" (pol. nie ma nic milszego od czucia się chudą). Wypowiedz modelki nie tylko szybko stała się mottem dorastających dziewczyn, ale spotkała się z olbrzymią krytykę. Życiowe motto Kate Moss uznano za szkodliwe dla młodych kobiety, promujące anoreksję i niezdrowy tryb życia. Wśród krytyków wypowiedzi Moss znalazły się m.in działaczki organizacja Say No to Size Zero (Stop dla Rozmiaru Zero) i Beating Eating Disorders (BEAT).

Kompleksy gwiazd

Więcej o: