Polecamy na jesień - książki dla 30-parolatki

W podstawówce miałyśmy Anię z Zielonego Wzgórza, Jeżycjadę Musierowicz i Jezioro Osobliwości Siesickiej. "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa, "Gra w klasy" Cortazara, "Wilk stepowy" Hessego, Remarque i Marquez w całości to kanon czasów licealnych i studenckich. A jakie książki trafiają w nastroje kobiet po 30-tce? Próbujemy to ustalić!

30-parolatka zmienia zdanie

I już się tego nie wstydzi. Nawet jeśli jest znaną autorką powieści. Zbiór esejów i artykułów Zadi Smith pokazuje to bardzo wyraźnie, a ona sama już we Wstępie do "Jak zmieniałam zdanie" przyznaje, że jeśli w czymś jest spójna, to w niespójności ideologicznej właśnie. Na potwierdzenie tej tezy serwuje nam wybór doskonałych tekstów z opisem Oskarowej Gali bez jednego słowa o celebrytach, czy opisem ulubionych książek (wśród nich min. "Pnin" Nabokova) na czele. Po lekturze opublikowanego niedawno zbioru "Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy" można natomiast zmienić zdanie na temat Marilyn Monroe. Ikona kina, symbol seksapilu i dusza każdego towarzystwa? To znamy z mediów, a tu zobaczymy również mądrą, wrażliwą i często zagubioną kobietę.

30-parolatka ma już dzieci

Przynajmniej czasami. I przynajmniej czasami okazuje się, że to, co miało być spełnieniem marzeń o domku z ogródkiem na przedmieściach miasta, kochającym mężu i gromadce uśmiechniętych dzieci, nijak nie przystaje do ideału. Swoje frustracje z tym związane odnaleźć można w "Arlington Park" Rachel Cusk, która bezlitośnie rozprawia się z mitem szczęśliwego macierzyństwa i spełnienia płynącego z tytułu posiadania rodziny. "Kiedy rodzisz pierwsze dziecko, po prostu umierasz" - pod tą tezą autorki większości kobiet raczej trudno będzie się podpisać, ale dobrze wiedzieć, że jest taka alternatywa. A dla poprawy relacji z własnymi dziećmi i mężem można sięgnąć po zawsze na czasie, choć momentami bardzo "amerykańskie", poradniki "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?" i "Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci" duetu Adele Faber i Elaine Mazlish.

30-parolatka podróżuje

Na dodatek coraz dalej i coraz egzotyczniej. Ameryka Południowa, Azja, Afryka? Świat się skurczył i w końcu są pieniądze, żeby go odkrywać. Za przewodnika najlepiej wziąć sobie wtedy Wojciecha Cejrowskiego, który jak nikt przeprowadzi nas przez amazońską dżunglę. Co więcej, po lekturze "Gringo wśród dzikich plemion" czy "Rio Anakonda" można się poczuć, jakby już się tam było, inwestycja w te książki na pewno więc się opłaca. "Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym" Jennie Dielemans to z kolei lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników wyjazdów all inccusive. Jak być gościem, a nie intruzem, jak docenić to, co inne, zamiast porównywać do swojego-znanego i dlaczego powiedzenie "płacę-wymagam" nie zawsze przystaje do lokalnej rzeczywistości to zagadnienia, o których warto poczytać przed spakowaniem walizki!

30-parolatka zna się na rzeczy

A konkretnie na rzeczach, które są ładne, dobrze zaprojektowane, użyteczne i które warto mieć w domu. A swoją wiedzę może pogłębić czytając i przede wszystkim oglądając takie albumy jak "Nowoczesne wzornictwo od A do Z" , czyli ilustrowany pięknymi zdjęciami wybór najlepiej zaprojektowanych przedmiotów z całego świata, zebranych przez Bernarda Polstera, Claudię Neumann, Markusa Schulera i Fredericka Levena. Od szklanki, przez meble, aż po samochody - znajdziemy to wszystko, co warto mieć lub czym warto się inspirować np. urządzając własne mieszkanie. A tym, którzy zamiłowanie do dobrego smaku chcą zaszczepić również u swoich lub cudzych dzieci, na pewno przyda się książeczka DESIGN napisana przez Ewę Solarz i oryginalnie zilustrowana przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.

30-parolatka szuka inspiracji

W różnych sferach życia. Tak jak na przykład Paulina Reiter, która w książce "Sex na wysokich obcasach" pyta dr Alicję Długołęcką o pożądanie, zdradę, o to, co robić, gdy nie mamy ochoty na seks, lub gdy problemy w łóżku ma nasz partner. Pyta również o seks tantryczny i oralny, wibratory i inne erotyczne zabawki, jednym słowem o to wszystko, co 30-parolatka już chciałaby wiedzieć, ale często nie ma kogo zapytać. Wielu ciekawych odpowiedzi na pytania dotyczące duchowości, Boga i sensu życia dostarczają natomiast Tadeusz Bartoś, Wojciech Eichelberger i Wojciech Szczawiński, którzy prowadzą bardzo ciekawą rozmowę "W poszukiwaniu Mistrzów życia". Odpowiedzi te są tym cenniejsze, że udzielane jednocześnie przez chrześcijańskiego teologa, buddystę i agnostyka, których poglądy zamiast się wykluczać, doskonale się uzupełniają. W podobnym duchu włoski reporter Tizano Tarzani tuż przed śmiercią rozmawia ze swoim synem. "Koniec jest moim początkiem" to niesamowita próba zrozumienia choroby, miłości, śmierci i duchowości, która na wiele z tych pojęć pozwala spojrzeć w zupełnie inny sposób.

30-latka na polu walki

A walka ta toczyć się może na przykład między wspomnianym wcześniej światem wartości, a dość twardymi regułami liberalizmu ekonomicznego i seksualnego, o których w swojej pierwszej książce pisze Michel Houellebecq. "Poszerzenie pola walki" to nie tylko jeden z najbardziej interesujących opisów życia 30-paralotka, ale też zupełnie nowa wizja powieści, którą autor rozwija później w "Cząstkach elementarnych", "Platformie" i zapewne również w swojej ostatniej książce "Mapa i terytorium", którą już za kilka dni kupić będzie można w Polsce.

A na koniec dla odsapnięcia po podróżach wakacyjnych i duchowych, urządzaniu mieszkania i walce na froncie dzieci- praca -mąż warto wrócić na chwilę do czasów własnego dzieciństwa i zaopatrzyć się w kubek gorącego kakao oraz ciągle jeszcze świeżutką "Anię z Wysp księcia Edwarda" - ostatni tom przygód bohaterki Lucy Maud Montgomery.

Retro piękności

Czy jesienią czytasz więcej książek?
Więcej o: