Rozkodować dress code - jak się ubrać na konkretne okazje

Na otrzymanym zaproszeniu znaleźliśmy tajemnicze określenie "black tie". Cóż ono oznacza? Czy dzień w pracy nazywany "casual friday" daje mi zielone światło do noszenia sandałów? Kiedy mamy założyć balową suknię? Odpowiedzi na te pytania zakodowane są w dress codzie. My go dla was rozszyfrowaliśmy.

Mianem dress code w społeczeństwie zachodnim określa się przede wszystkim zestaw zasad rządzących tym, w co możemy się ubrać na daną okazję. Niektórzy czują się przez niego ograniczeni, inni uważają go za rzecz niezbędną. Są jednak okazje i miejsca, w których nie możemy sobie pozwolić na żadne faux pas. Dzięki odpowiedniemu odczytaniu dress codu zyskamy pewność, że swoim strojem nie będziemy odstawać od innych. Tym samym pokażemy nie tylko siebie z najlepszej strony, ale i ludzi czy instytucję, którą reprezentujemy.

Casual

Określenie "casual" oznacza swobodę, nie można go jednak mylić z niechlujstwem. Jeśli zostaliśmy zaproszeni na imprezę integracyjną lub grill u szefa w weekend, nie przychodźmy w japonkach, krótkich spodenkach i wyświechtanym t-shircie. Można ubrać dżinsy i bawełnianą bluzkę, ale wszystko musi być schludne i porządne.

Smart Casual

Strój w tym stylu obowiązuje w pracy lub podróży służbowej. W korporacjach zaś, które wymagają od swojego personelu noszenia stroju biznesowego, wprowadzono na początku lat 2000 tzw. "casual friday", zwany też "dress-down day". W tym dniu pracownicy mogą sobie pozwolić na zrezygnowanie z garniturów i garsonek na rzecz nieco wygodniejszego stroju. Wiele osób jednak zapomina, że z tego ustępstwa nie można korzystać zbyt zuchwale. W tym dniu bowiem również obowiązuje dress code. Charakteryzuje go konieczność ubrania się przez mężczyzn w koszulę lub bluzkę polo, długie spodnie (nie dżinsy), sportową marynarkę lub sweter, zaś kobiety dodatkowo bluzkę zakrywającą dekolt i ramiona oraz sukienkę lub spódnicę. Nie powinno się też nosić sandałów.

Strój biznesowy

Dla mężczyzn składa się z garnituru w ciemnych kolorach - grafitowym lub granatowym (czarny kolor przeznaczony jest na garnitury noszone po godzinie 18.00 lub na pogrzeby). Garnitur może być gładki lub w delikatny wzorek, np. prążki. Nosi się go z koszulą w stonowanych, jasnych barwach, z długim rękawem, a do tego krawat. Buty powinny być ciemne, dopasowane do garnituru, skórzane. Współcześnie kobiecy strój biznesowy jest definiowany bardziej szczegółowo niż męski. W swojej najsurowszej formie obejmuje kostium składający się z marynarki ze spódnicą, nie krótszą niż 5 cm nad kolana i nie dłuższą niż 5 cm poniżej kolana, lub ze spodniami oraz bluzkę lub sukienkę zasłaniającą ramiona i niezbyt wydekoltowaną. Buty, tak jak u mężczyzn, muszą zakrywać palce i pięty. Mogą być na obcasie, choć nie powinien być on wyższy niż 5 cm. Koniecznie jest, by kobiety dodatkowo nosiły rajstopy bez względu na porę roku. Kolory muszą być stonowane. Te jaskrawsze można wprowadzić w bluzkach lub apaszkach.

Strój koktajlowy

W obecnych czasach wymagany jest nie tylko na przyjęcia przed 20.00, ale i na wieczór, gdyż nie każdy mężczyzna posiada smoking, a tym bardziej frak. Tak więc męskim strojem koktajlowym będzie ciemny garnitur, biała koszula i krawat w stonowanym kolorze. Kobiety zaś powinny ubrać się w sukienkę koktajlową, bądź też kostium, a więc marynarkę ze spódnicą lub spodniami. Różnią się one od biznesowego stroju damskiego tym, że wykonane są z delikatniejszych materiałów o jaskrawszych kolorach. Można też sobie w tym stroju pozwolić np. na większy dekolt, czy szersze nogawki u spodni.

Black and white tie

Nazywany jest też strojem wieczorowym lub wizytowym. Takie określenie możemy znaleźć na zaproszeniach na bardzo uroczyste przyjęcia i gale. Pomaga on nam określić rangę okazji i dobrać do niej odpowiedni strój. "Black tie" paradoksalnie wcale nie oznacza konieczności założenia krawatu, tylko - muszki i to wraz ze smokingiem. Pamiętać należy, że ubiór ten powinien być noszony wyłącznie po godzinie 20.00. W przypadku "black tie" kobiety mają trudniejszą sytuację od mężczyzn, mają bowiem o wiele większy wybór. Mogą zdecydować się na sukienkę koktajlową do kolan bądź też długą. Ta druga będzie zawsze rozwiązaniem odpowiednim. Kobiety muszą jednak same wyczuć rangę sytuacji, wybierając między stylem skromniejszym a bardziej zjawiskowym, biżuterią drobną lub okazalszą, kolorem stonowanym bądź jaskrawszym. Jeśli na zaproszeniu wyraźnie poproszono o tzw. "long dress" mamy sygnał, że przyjęcie przybierze formę bardziej balową. White tie zaś to uroczysty strój wieczorowy, który obecnie pojawia się niezwykle rzadko, gdyż określa on konieczność ubrania fraku, którego mało kto posiada. Kobiety wtedy obowiązkowo powinny ubrać suknie balowe.

Rozluźnienie dress codu

W obecnych czasach da się zaobserwować mocne rozluźnienie dress codu. Choć wypisane powyżej zasady wciąż są obowiązujące, wiele osób zaczyna je łamać wprowadzając nowe standardy. Nie dziwi nas więc już premier bez krawata lub dyrektorka firmy w kolorowej marynarce. Wraz z demokratyzacją mody zmieniły się zasady strojów wieczorowych, poza bowiem sferą dyplomacji mało który mężczyzna ma w swojej szafie smoking czy frak, a kobieta suknię balową. Niemniej jednak warto zapoznać się z regułami dress codu, gdyż z pewnością zrobimy lepsze wrażenie stosując się do nich, niż je bagatelizując.

A jaki styl Wy wybieracie najczęściej?

Retro piękności

Więcej o: