Dynia, przebrania, zabawy na Halloween - tradycja krok po kroku

W Polsce z roku na rok Halloween ma coraz więcej zwolenników. Moda na makijaż i przebranie na Halloween przyjmuje się jednak powoli. Poznajmy więc historię i zwyczaje panujące tej nocy.

Odstraszyć duchy

Halloween (All Hallows Eve czyli wigilia Wszystkich Świętych) to święto obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października. Dziś zwyczaj ten jest okazją do zabawy, 2 tysiące lat temu był on traktowany śmiertelnie poważnie. Tradycja wywodzi się od starożytnych Celtów (dzisiejsze tereny Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii). Ludy te wierzyły, że w wigilię Wszystkich Świętych duchy zmarłych wracają na ziemię i próbują wejść w ciała ludzi. Aby odstraszyć złe duchy Celtowie palili ogniska, przywdziewali upiorne stroje, przywdziewali maski i hałasowali wokół ognia. W sieni zostawiano również pokarm dla wygłodniałych dusz. Ślady tych wierzeń do dziś zachowały się w Szkocji oraz w Irlandii, gdzie 31 października jest świętem narodowym. Do Ameryki to mroczne święto dotarło wraz z irlandzkimi imigrantami dopiero w XIX wieku. To właśnie amerykańska odmiana z całą maskaradą, strojami i zabawą została zaszczepiona w zachodniej Europie dopiero w drugiej połowie XX wieku. Amerykanie uwielbiają Halloween. Pozwala im wykazać się pomysłowością na wiele zabawnych i ekscytujących sposobów. W Polsce zyskało popularność dopiero w latach 90 tych. Warto wspomnieć w tym miejscu, że jego rodzimą odmianą były staropolskie dziady. Zwyczaj ustawiania dyń, zwanych "Jack-o-lantern", tłumaczy legenda irlandzka, o Jacku - pijaku i włóczędze. Bohater tej legendy namówił diabła, żeby wszedł na drzewo, następnie wyciął w pniu krzyż, co uniemożliwiło szatanowi powrót na ziemię. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba wskutek swoich grzechów, ale nie chciano go także przyjąć do piekła, gdyż przechytrzył diabła. Diabeł podarował mu za to znicz umieszczony w wydrążonej rzepie, aby mógł oświetlać sobie drogę w wiecznej wędrówce w ciemnościach. We współczesnej Ameryce rzepę zastąpiła większa od niej dynia.

Cukierek albo psikus

Popularną formą świętowania tego dnia jest organizowanie przyjęcia. Warto przygotować dekoracje i odpowiednie stroje. Najbardziej znana i rozpowszechniona tradycja tego święta to chodzenie upiornych przebierańców po domach. Dzieci przebrane za potwory, czarownice, straszydła czy duchy pukają do mieszkań i wołają: "Cukierek albo psikus" lub z bardziej rozbudowanym uzasadnieniem swych żądań. Inne to:

Łapanie jabłek - miskę lub wannę napełniamy częściowo wodą i wkładamy do niej jabłka (ogonkami do góry), zadaniem uczestników zabawy jest wyjęcie ich za pomocą zębów. Ten, kto wyjmie jabłko nieuszkodzone, ma gwarantowane szczęście w przyszłym roku!

Uciekające łakocie - komu uda się zjeść (bez pomocy rąk!) dyndające na nitce ciastka i owoce? Ten niewątpliwie jest szczęściarzem! Zadanie tylko z pozoru wydaje się banalnie proste.

Dekoracja

Najważniejsze atrybuty tego święta to: dynie, dziwne stroje oraz mroczne dekoracje. Dominującymi kolorami są pomarańcz i czerń. Idealne będą więc wszelkie dodatki w tej kolorystyce. Dużą rolę odgrywa oświetlenie tworzące nastrój do czarów i sztuczek. Pomyśl więc o świecach oraz lampionach. Dynia, to nie tylko symbol strachów, ale także warzywo, które można wykorzystać do tworzenia jesiennych dekoracji. Pyszne przepisy znajdziesz na stronie ugotuj.to .

Zobacz wideo

Jak przygotować lampion z dyni?

1. Potrzebna będzie ładna, duża dynia, ostry nóż i łyżka. Większa dynia jest o tyle lepsza, że typowy podgrzewacz nie będzie jej przypiekał, dynia ozdobi nasze mieszkanie dłużej.

2. Odetnij jej górną część z ogonkiem tworząc w ten sposób pokrywkę. Odetnij ją płasko, aby leżała na lampionie.

3. Wydrąż dynię. Pestki możesz zostawić do prażenia, a miąższ wykorzystaj do zrobienia kremu lub ciasta dyniowego.

4. Narysuj twarz lub przyklej szablon i przenieś go na dynię - ostrym szpikulcem nakłuj go wzdłuż konturów obrazka. Tak naniesiony projekt wycinamy ostrym nożem o dość cienkim ostrzu.

5. Natrzyj nacięcia i dno dyni aromatycznymi przyprawami korzennymi (np. cynamonem, gałką muszkatołową) - lampiony będą wtedy wspaniale pachniały. Do środka wstaw świeczkę, takie podświetlone dynie największe wrażenie robią w ciemnym pokoju lub przed wejściem do mieszkania.

Lampion z dyni krok po kroku >>>

Halloween znalazło swoje stałe miejsce w kalendarzu świąt, których nie można przegapić. Dziś zwyczaj ten wiąże się przede wszystkim z mrocznymi strojami i dobrą zabawą.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: