Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem depresji, jako choroby, która może dotknąć każdą kobietę, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. Depresji można i trzeba zapobiegać, a w przypadku choroby, trzeba ją leczyć. Z wieloletniego doświadczenia Fundacji ITAKA wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi są depresja i inne zaburzenia nastroju - tak zaangażowanie Fundacji w działania antydepresyjne wyjaśnia Anna Dziurka, prezes zarządu. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry. Chorzy często czują się winni, że ich stan tak wolno się poprawia lub boją się przyznać lekarzowi, że nie brali leków. Bywają zniechęceni do leczenia, a jednocześnie zdają sobie sprawę z oczekiwań rodziny. Te sytuacje wzmacniają u chorych pragnienie ucieczki- mówi Kinga Bystrek, psycholog, specjalista ds. poszukiwań Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
Głównym elementem kampanii jest promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania - 22 654 40 41 ,który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 17.00 - 20.00 dyżurują pod nim lekarze psychiatrzy. Nie leczą przez telefon, ale wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą. Ten telefon jest bardzo potrzebny. Dzwoniący są wdzięczni za rozmowy, mówią, że bardziej rozumieją teraz co się z nimi dzieje, że rozmowa była uzupełnieniem wizyty lekarskiej - mówi Justyna Nowakowska, lekarz - psychiatra dyżurująca przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania. Specjaliści ITAKI przeprowadzają 100 rozmów miesięcznie. Większość dzwoniących, bo aż 64% to kobiety. http://www.facebook.com/groszkipl?ref=ts#!/StopDepresji
Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu uczucia smutku i przygnębienia. Często określa to uczucie słowem "depresja", na szczęście jednak nie zawsze mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Kilka faktów:
Depresja jest powszechną chorobą, która dotyka 121 milionów ludzi na całym świecie
Co najmniej co piąty dorosły przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan, który można rozpoznać jako depresję i który wymaga specjalistycznego leczenia
Depresja może być zdiagnozowana i efektywnie leczona u lekarza pierwszego kontaktu
Mniej niż 25% osób dotkniętych depresją ma dostęp do skutecznego leczenia
Na Facebooku powstał fan page STOP DEPRESJI zawierający porady antydepresyjne. Więcej informacji o depresji można znaleźć na stronie stopdepresji.pl .
Wystawę fotograficzną można oglądać od 6 do 13 listopada w Złotych Tarasach, I p., 9.00 - 23.00, wstęp wolny. Kampania potrwa do końca listopada. Antydepresyjny Telefon Zaufania jest czynny przez cały rok.