Kwestionariusz MBTI to wskaźnik psychologiczny opracowany przez Katharine Briggs i jej córkę Isabel Briggs - Myers (nazwa narzędzia pochodzi od ich nazwisk Myers - Briggs Type Indicator.) Powstał on w oparciu o teorię typów psychologicznych Carla Gustava Junga, psychiatry i psychologa, który uważał, że nie ma lepszych czy gorszych typów osobowości. Wierzył, że wszystkie są unikatowe i równie ważne w budowaniu różnorodności, a zarazem komplementarności wszystkich ludzi. Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, że każdy człowiek jest inny. Każdy z nas posiada niepowtarzalny zapis genetyczny, determinujący nasz wyjątkowy wygląd, charakter, temperament, talenty i zdolności. W procesie dojrzewania i wychowania kształtują się także nasze preferencyjne style działania i to właśnie je bada MBTI . Jego twórczynie podzieliły preferencje ludzi na cztery kluczowe kategorie. Możemy sobie wyobrazić każdą z nich jako linię prostą zakończoną z obu stron skrajnymi podejściami:
Czy jestem ekstrawertyczką czy introwertyczką?
Czy interesują mnie głównie fakty czy raczej ich interpretacje?
Czy w podejmowaniu decyzji kieruję się logiką czy ufam swojej intuicji?
Czy swoje życie prowadzę w sposób zaplanowany czy spontaniczny?
Odpowiadając na 88 pytań kwestionariusza oraz wykonując z trenerem MBTI odpowiednie ćwiczenia naprowadzające na odkrycie swoich naturalnych styli działania, odnajdziesz swoje miejsce gdzieś na linii pomiędzy jedną skrajnością a drugą. W wyniku kombinacji 8 preferencji opisanych zostało 16 różnych typów osobowości. Bardzo duży nacisk kładziony jest na to, że żaden z nich nie jest właściwy czy lepszy. Twój wynik jest po prostu Twój, a jego celem jest Ci służyć w rozwoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwijać w sobie także preferencje przeciwne, jeżeli uznasz, że jest Ci to potrzebne. Najlepsze jest to, że wraz z wynikiem otrzymasz nawet konkretne wskazówki, jak to zrobić. Mogłoby się wydawać, że autorka niniejszego artykułu wychwala MBTI co najmniej w taki sposób, jakby "coś" z tego miała. Ja jednak jestem po prostu adeptką Szkoły Liderek, która od twórczyń tego projektu dostała link, by przed pierwszym zjazdem wypełnić pewien kwestionariusz. Jako córka pani psycholog, byłam przez całe życie maglowana wieloma testami osobowości. Myślałam, że nic mnie już nie zaskoczy i wiem o sobie wszystko, a tymczasem kwestionariusz naprawdę zrobił na mnie wrażenie.
Nie tylko pomógł mi uświadomić sobie, czym się kieruję w życiu, ale także zaakceptować swoje słabości i zrozumieć, że nie mogę mieć wszystkiego. Nie mogę być równocześnie spontaniczną, energiczną inspiratorką i zorganizowaną, spokojną realistką. Mogę jednak przy odrobinie wysiłku uczyć się od osób z przeciwnego bieguna, jak lepiej planować swój dzień i czasem przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę również fakty, a nie tylko polegać na wewnętrznych odczuciach. Co więcej, MBTI pozwoliło mi zgłębić nie tylko swoją osobowość, ale też przyjąć do wiadomości, że inni są inni. Umiejętność współpracy z osobami o różnych preferencjach i połączenie ich mocnych stron daje olbrzymie możliwości. Dla każdej liderki jest to ciekawe wyzwanie, a przy okazji dobra szkoła cierpliwości. Dziś bardzo się cieszę, że zostałam "zmuszona" do wypełnienia tego kwestionariusza, a wskazówki do rozwoju zawarte w moim wyniku służą mi aktualnie jako drogowskaz w życiowych poczynaniach.
Kiedy podejmie się decyzję o byciu liderką własnego życia, najważniejsze jest zdrowe poczucie własnej wartości i wiara w siebie. Indywidualny wynik MBTI jest wyjątkowy również dlatego, że podnosi samoocenę i wzmacnia poczucie sprawczości. Autentycznie daje kopa do działania. Mamy wielkie szczęście żyć w tej części świata, która oferuje bardzo korzystne warunki do harmonijnego rozwoju i samorealizacji. Czasem jednak brakuje nam odwagi, motywacji bądź inspiracji do korzystania z tych możliwości. Z doświadczenia wiem, że bardzo dobrym sposobem na nabranie rozpędu jest poznanie swojego indywidualnego wyniku. Trzymając go w ręku niczym mapę, dużo łatwiej jest podejmować odpowiednie decyzje i pokonywać bariery, które stają nam na drodze do sukcesu. Bo jak powiedział Henry Ford "Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej." Właśnie tego uczy kwestionariusz i takiego sukcesu życzę wszystkim czytelniczkom!
Niniejszy artykuł został zainspirowany szkoleniem "Uwolnij swój potencjał! Poznaj siłę swojego typu osobowości MBTI!", który dla Adeptek Szkoły Liderek poprowadziła Anna Ressel, trenerka, certyfikowany specjalista MBTI. Więcej informacji znajdziesz na stronie: intergia.pl
Szkoła Liderek jest częścią kampanii społecznej na rzecz wspierania przedsiębiorczości i postawy proaktywnej kobiet, organizowanej przez Instytut Przemiany oraz Akademię Kobiet Sukcesu. Szkoła Liderek to interdyscyplinarny program edukacyjny, którego celem jest wyzwalanie kobiecej przedsiębiorczości, rozumianej zarówno jako prowadzenie własnej firmy jak i przede wszystkim wykazywanie proaktywnej postawy życiowej a także doskonalenie poprzez praktykę kompetencji liderki, niezbędnych w skutecznym działaniu. Więcej informacji znajdziesz na stronie: kobietyisukces.pl
Mecenasem Szkoły Liderek jest Bank BPH wspierający przedsiębiorczość kobiet w ramach kampanii edukacyjnej "Kobieta w świecie finansów", a serwis kobieta.gazeta.pl jest patronem medialnym wydarzenia.