Nie czytanie, lecz działanie

Jak pisała Iwona Opiełka-Majewska, ?Sukces to działanie na najwyższym poziomie swoich możliwości w kierunku realizacji własnych, w pełni uświadomionych pragnień?. Zatem - jeśli chcesz odnieść sukces - musisz poznać lepiej swoje pragnienia, wytyczyć cel i zacząć działać!

Ostatnie kilka lat, to czas fenomenalnego przebudzenia się kobiet i ich konsekwentnego dążenia do zwiększenia własnej świadomości i zadbania o własny rozwój, zarówno w sferze zawodowej jak i osobistej. Na półkach w księgarniach pojawia się masa różnorodnych książek i poradników dotyczących szeroko rozumianego rozwoju kobiet, także w Internecie pojawiają się coraz to nowe portale, blogi, e-booki, artykuły inspirujące do świadomego rozwoju. A my - kobiety, czytamy, czytamy i czytamy, a nasza wiedza na temat psychologii i rozwoju staje się coraz bardziej obszerna i kompleksowa. Lecz mimo to, u większości z nas nagromadzona wiedza wcale nie przekłada się na życie. Mimo świadomości tego, co powinnyśmy robić, by osiągać stan samorealizacji, często wciąż nie czujemy w sobie wystarczającej siły, odwagi i motywacji, by wdrożyć w życie wszystkie te mądrości, o których się dowiedziałyśmy z książek lub z Internetu. Zatem co robić, gdy chcemy faktycznie wziąć sprawy w swoje ręce i świadomie wpływać na jakość naszego życia?

Aktywna zmiana przekonań

To, co możemy zrobić w pierwszej kolejności, to zidentyfikować, jakie cechy i umiejętności chcielibyśmy posiadać, by lepiej żyć i jakie przekonania byłyby pomocne, by te cechy i umiejętności nabyć. Jeśli np. denerwuje nas nasz "słomiany zapał" i fakt, że często nie doprowadzamy do końca różnych działań, wtedy warto zająć się stworzeniem i umocnieniem w sobie przekonania "umiem finalizować przedsięwzięte zamierzenia". Żeby stworzyć takie przekonanie, warto zdać sobie sprawę jak przekonania powstają.Przekonania są kształtowane przez środowisko, w którym dorastaliśmy, role, które odgrywaliśmy w dzieciństwie, splot różnych mniej lub bardziej znaczących okoliczności, ale także wyniki osiągane w przeszłości, tj. rzeczywiste osiągnięcia. I tak, jak nie mamy wpływu na to, co wydarzyło się w przeszłości, tak możemy za to świadomie kształtować teraźniejsze i przyszłe osiągnięcia, które potwierdzą i ugruntują przekonanie, które chcemy wypracować.

To oznacza, że jeśli chcemy być skuteczni w doprowadzaniu działań aż do końca lub pragniemy być pewnymi siebie mówcami, musimy dążyć do takich działań, które będą stopniowo i konsekwentnie potwierdzać nasze początkowo bardzo nieśmiałe zaczątki pozytywnych przekonań, często sprzecznych z tym, w co dotychczas wierzyliśmy. To trudne, ale ile razy nieśmiało wyjdziemy poza naszą strefę komfortu, poza to, co znane i dotychczas stosowane, tyle razy zdobędziemy wartościową informację zwrotną o tym, co faktycznie umiemy i w czym tkwi nasz potencjał. A możemy praktycznie wszystko, w co potrafimy uwierzyć, że umiemy. Dlatego, jeśli chcesz wprowadzić w życie pozytywne, wspierające Cię przekonania, przestań martwić się tym, co o Tobie myślą inni i Ty sama, natomiast skoncentruj się na tym, by wytyczyć sobie szlak małych i dużych dokonań, które potwierdzają to przekonanie, w które chcesz uwierzyć. Kluczowe jest to, by nauczyć się własne dokonania dostrzegać.

Nawiązując do podanych wyżej przykładów, by stworzyć w sobie przekonanie pt. "umiem finalizować przedsięwzięte zamierzenia", codziennie dostrzegaj (a najlepiej także wypisuj) wszystkie te zamierzenia, które uda ci się doprowadzić do końca - każdy Twój mały sukces, każde dokończone zadanie. To Ci uświadomi, że faktycznie to potrafisz. Gdy zaczniesz naprawdę wierzyć w takie przekonanie, zniknie podświadoma bariera i lęk, który dotąd nie pozwalał Ci dokończyć przedsięwziętych spraw i odbierał motywację do działania. W ten sposób świadomie kształtujesz swój charakter i rozwijasz takie cechy, które pomogą Ci lepiej funkcjonować. I w tym właśnie tkwi klucz do rozwoju postawy proaktywnej - by świadomie i systematycznie zamieniać negatywne przekonania na przekonania wspierające, wszystkie "nie potrafię i nie umiem" na "potrafię i mogę", wszelkie "obawiam się" na "spróbuję". By oprócz czytania i zdobywania wiedzy, także działać i aktywnie kształtować własne przekonania - wtedy wiedza przełoży się na jakościową zmianę w Twoim życiu.

Moc Skutecznego Działania

Paradoksalnie, nic tak nie wzmacnia naszej mocy do działania, jak właśnie samo działanie! Warto odważyć się zrobić pierwszy krok, bo potem każdy następny jest już łatwiejszy. Warto też dowiedzieć się, jakie wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wpływają na skuteczność naszych działań i naszą codzienną pro aktywność oraz poszukać wsparcia w przezwyciężeniu przeszkód, które nas hamują w realizacji celów. W tym wszystkim może być Ci pomocny warsztat Moc Skutecznego Działania, organizowany cyklicznie przez Akademię Kobiet Sukcesu (najbliższy termin 11 grudnia 2011) - dla wszystkich osób, które pragną wreszcie zacząć realizować marzenia, a nie tylko odkładać je "na półkę". Więcej informacji znajdziesz na stronie href="http:// www.kobietyisukces.pl/warsztatykobietyisukces.pl

Małgorzata Sawicka - założycielka i liderka Akademii Kobiet Sukcesu, współorganizatorka Szkoły Liderek, autorka warsztatów rozwoju osobistego dla kobiet, m.in. "Moc Skutecznego Działania", "Wyprawa do źródeł motywacji". Od ponad czterech lat praktykuje skuteczne działanie, realizując swój autorski projekt - Akademię Kobiet Sukcesu (wcześniej Tydzień Kobiet Sukcesu), wcielając w życie ideę społeczności kobiet wspierających się nawzajem w rozwoju osobistym i osiąganiu życiowego sukcesu.

Szkoła Liderek jest częścią kampanii społecznej na rzecz wspierania przedsiębiorczości i postawy proaktywnej kobiet, organizowanej przez Instytut Przemiany oraz Akademię Kobiet Sukcesu. Szkoła Liderek to interdyscyplinarny program edukacyjny, którego celem jest wyzwalanie kobiecej przedsiębiorczości, rozumianej zarówno jako prowadzenie własnej firmy jak i przede wszystkim wykazywanie proaktywnej postawy życiowej a także doskonalenie poprzez praktykę kompetencji liderki. Więcej informacji na: kobietyisukces.pl Mecenasem Szkoły Liderek jest Bank BPH wspierający przedsiębiorczość kobiet w ramach kampanii edukacyjnej "Kobieta w świecie finansów", a serwis kobieta.gazeta.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej o: