Kiedy wkraczasz na drogę do celu

W każdym momencie życia jesteś na drodze do jakiegoś celu. Bez względu na to czy jesteś tego świadoma i wnikliwie się temu przyglądasz czy zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy. Zawsze towarzyszy ci jakiś cel i nie ma takich momentów w życiu, w których twoje dążenia byłyby uśpione. Ale to uświadomienie sobie celu i dokładne określenie go pozwala mieć wpływ na to jak będziesz kroczyć po swojej drodze.

To czy twoja droga będzie długa czy krótka, łatwa czy uciążliwa w dużym stopniu zależy od wewnętrznej gotowości na przyjęcie wszystkiego, co wiąże się z osiągniętym celem. To przekonania, o tym jak powinno się osiągać cele, na co zasługujesz lub co jest dla ciebie osiągalne, są najważniejszym zasobem, który cię przybliża lub oddala od jego realizacji. Możesz zakładać, że w bardzo krótkim czasie będziesz się cieszyć finansową niezależnością i odnosić sukcesy zawodowe, ale jeżeli wierzysz, że na to nie zasługujesz, to czas dotarcia do takiego celu może być bardzo długi, a droga niezwykle wyboista. Może się też okazać, że nigdy tam nie trafisz. Najefektywniejszą receptą na ułatwienie sobie tej drogi jest praca nad zmianą przekonań: obserwowanie własnych myśli, analizowanie tego, w co wierzysz, odnajdywanie przekonań, które cię blokują i transformowanie ich na wspierające. To ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądać twoje urzeczywistnienie celu, bo masz wpływ na to w co wierzysz. Możesz przywiązać się do stereotypów, które cię ograniczają i do jednostronnego patrzenia na świat. Możesz też wybrać nowe idee, które będą cię wspierać i ułatwiać osiąganie zamysłów. Kilka dni temu oglądałam jeden z odcinków cyklu dokumentalnego emitowanego przez TV Planet "Wnikając w tajemnice umysłu" (gorąco polecam tę serię każdej rozwijającej się Liderce). W filmie przedstawiono dwie wersje bajki Ezopa "Konik polny i mrówki". Morał pierwszej, oryginalnej wersji jest taki, że wszyscy musimy ciężko pracować, lenistwo jest niedozwolone i nie popłaca. Tylko ciężka praca prowadzi do sukcesu i bogactwa. Mrówka mozolnie znosząca zapasy przez całe lato i budująca dom, mogła się zimą cieszyć ich dobrodziejstwem w zaciszu swojego ciepłego i przytulnego gniazdka. Natomiast konik polny, który wyśpiewywał serenady i prowadził hulaszczy tryb życia, został bez dachu nad głową i skończył marnie. Druga, tzw. kreatywna wersja, mówi, że ciężko harująca mrówka skończyła ze złamaną nogą i uszkodzonym kręgosłupem w szpitalu, natomiast konik polny został światowej sławy piosenkarzem.

Która z tych wersji pasuje do Ciebie?

Ta historia może być doskonałym barometrem twoich przekonań. Jeżeli myśląc o kreatywnej wersji też bajki odczuwasz bunt i poczucie niesprawiedliwości, jest to znak, że twoje przekonania są zbliżone do: "tylko ciężka praca może mnie zaprowadzić do celu". Jeżeli natomiast czujesz wewnętrzną zgodę na leniwy styl życia konika polnego i jego karierę, to jest to sygnał, że jesteś blisko przekonań typu "wcale się nie muszę męczyć, żeby zdobywać szczyty". Żyjesz w fantastycznych czasach, w których pojawia się coraz więcej metod rozwoju osobistego i pracy nad sobą. Masz do nich łatwy dostęp, możesz szukać, dopasowywać, eksperymentować i przyjmować te, które działają w twoim przypadku. Na rynku dostępnych jest mnóstwo warsztatów, które jeżeli nie zajmują się bezpośrednio podążaniem do celu, to poprzez pracę nad własnym rozwojem uczą jak zmieniać sposób patrzenia na siebie, innych ludzi i na świat. Pojawia się coraz więcej publikacji, które mogą cię wesprzeć lub zainspirować. Korzystaj z tych bogactw, po to aby ułatwić sobie osiąganie wymarzonych celów. Bez względu na to, czy chcesz je osiągać szybko czy masz czas i cierpliwość na długie oczekiwanie. Wyznaczenie celu to nie wszystko, to tylko pierwszy krok, wszystkie następne zależą od tego, w co wierzysz.

Sięganie do różnych źródeł rozwoju emocjonalnego, mentalnego i duchowego

Jeżeli chcesz świadomie wybrać cel, pamiętaj, żeby wybrać taki, który cię będzie rozwijał. To jest ważne, aby cel był dla ciebie wyzwaniem i mobilizacją do poszukiwań. Mój ulubiony autor książek o kreowaniu własnej rzeczywistości, Mike Dooley, twierdzi, że człowiek żyje nie po to, aby przetrwać, ale po to aby się rozwijać. Rozwój daje ci możliwość słyszenia samej siebie, wzmacnia cię i upewnia w tym, że jesteś wyjątkowa. Takie "budowanie" swojego "ja" ułatwia świadome przyglądanie się drodze do celu lub zdolność korygowania jeżeli z niej zbaczasz. Dzięki rozwojowi możesz podjąć w pełni zgodną z tobą decyzję o zmianie celu i przejściu na inną drogę. Rozwój jest nieodłącznym elementem podążania do celu. Jednak kiedy już zrobisz ten pierwszy krok i znajdziesz się na swojej ścieżce przestrzegam cię przed jedną rzeczą. Przed ślepym słuchaniem różnych ekspertów i przyjmowaniem tego, co "powinnaś lub musisz" zrobić, aby zdobyć to, na czym ci zależy. Ta przestroga jest również przewrotnym ostrzeżeniem przed moimi słowami. W książce Barbel i Manfred'a Mohr'ów przeczytałam cudowną prawdę, że każdy autor, choćby nie wiadomo jak bardzo starał się być obiektywny zawsze będzie pisał o własnych przekonaniach, doświadczeniach i koncentrował się na tym, co w danym momencie jest ważne w jego życiu.

Z pewnością spotkasz na swojej drodze stwierdzenie, że niezbędnym warunkiem do osiągnięcia twojego celu jest wykonanie określonych zadań lub ćwiczeń lub podjęcie takiej, a nie innej (sugerowanej przez autora) decyzji. Kopiowanie na ślepo cudzych porad może namieszać w głowie i skomplikować realizację wybranego celu.

Wewnętrzny głos

Na swojej drodze potrzebujesz przede wszystkim zaufania do samej siebie i słuchania swoich wewnętrznych komunikatów. Doskonale wiesz, co jest potrzebne do spełniania twoich marzeń. Nikt nie może tego wiedzieć lepiej od ciebie. Przecież to są twoje własne marzenia! Pamiętaj, że zawsze masz wybór, przyjmuj tylko te porady, które faktycznie do ciebie pasują. Ty sama decyduj o tym, co będzie się sprawdzać w twoim życiu i będąc na drodze do celu nie porównuj się z innymi drogami. Jedyna uniwersalna prawda jest taka, że jesteś wyjątkowa i unikalna, tym samym twoja droga jest wyjątkowa i unikalna. Nie ma jednego sposobu, który nas wszystkie w tak samo efektywny sposób doprowadzi do celu. Zamykając ten temat jeszcze raz odwołam się do słów Mike'a Dooley'a: "Możesz pragnąć czegoś całą duszą i sercem, ale jeżeli nie uwierzysz, że jest to osiągalne, zwyczajnie nie będziesz w stanie podtrzymać myśli niezbędnych do realizacji." Życzę ci wspaniałych celów i rozwijających dróg!

Agnieszka Rzymka - trener, Strefa Sensum (www.strefasensum.pl ), ekspertka w Szkole Liderek.

Szkoła Liderek jest częścią kampanii społecznej na rzecz wspierania przedsiębiorczości i postawy proaktywnej kobiet, organizowanej przez Instytut Przemiany oraz Akademię Kobiet Sukcesu. Szkoła Liderek to interdyscyplinarny program edukacyjny, którego celem jest wyzwalanie kobiecej przedsiębiorczości, rozumianej zarówno jako prowadzenie własnej firmy jak i przede wszystkim wykazywanie proaktywnej postawy życiowej a także doskonalenie poprzez praktykę kompetencji liderki. Więcej informacji na: kobietyisukces.pl Mecenasem Szkoły Liderek jest Bank BPH wspierający przedsiębiorczość kobiet w ramach kampanii edukacyjnej "Kobieta w świecie finansów", a serwis kobieta.gazeta.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej o: