Pierwszą kartkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłał Anglik - Henry Cole w 1843 roku. Pomysł kartki z ilustracją Johna Calcotta Horsley'a i życzeniami "Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku dla Was" został zrealizowany na życzenie Cole'a ze względu na... chęć oszczędzenia czasu. Powielenie kartki w drukarni i rozesłanie do wszystkich znajomych miało zaoszczędzić jego czas, który wcześniej poświęcał na wypisywanie życzeń odręcznie. I pomyśleć, że to właśnie ten powód, wynikający z chęci oszczędzenia czasu, zapoczątkował piękną tradycję bożonarodzeniową.
Dziś z kolei, 168 lat później, wielu z nas z tego samego powodu wysyła życzenia świąteczne drogą elektroniczną (e-kartki, smsy, e-maile). Zapewne sami doświadczyliście, jak 24. grudnia następuje przesilenie sieci mobilnych od ilości wysyłanych smsów z życzeniami świątecznymi.
Po pierwsze, każdy z nas wie, iż tradycyjna kartka wymaga poświęcenia tak cennego dziś czasu, którego nam ciągle brak. Począwszy od jej zakupu, poprzez odręczne wypisanie życzeń, skończywszy na pójściu na pocztę bądź najbliższej skrzynki pocztowej (jeśli posiadamy znaczek). Po drugie, kiedy już taką kartkę dostaniemy, z chęcią stawiamy ją gdzieś w widocznym miejscu (albo np. wieszamy na lodówce). Bo często są to kartki piękne, które idealnie pasują do świątecznego wystroju. A po trzecie, najważniejsze, jakie to miłe zerkać na kartkę od czasu do czasu, by przypomnieć sobie, że ktoś o nas pamiętał.
Kliknij w zdjęcie, aby wysłać kartkę
">
Aby Wam ten proces ułatwić, specjalnie dla Was przygotowaliśmy świąteczną akcję pt. "Wyślij kartkę". Akcja organizowana jest przez gazeta.pl we współpracy z InPost. Wystarczy, że wejdziecie na stronę wyslijkartke.gazeta.pl a Wasza e-kartka, bez żadnych opłat, zamieni się w prawdziwą tradycyjną kartkę świąteczną! Nie wierzycie? Wejdźcie i przekonajcie się sami! Już od dziś na darmową wysyłkę czeka 100 tysięcy tradycyjnych bożonarodzeniowych kartek.