Ćwicz przed komputerem

Siedzący tryb życia nam nie sprzyja. Bolą plecy, łzawią oczy. Każda okazja jest dobra, aby znaleźć chwilę na rozciągnięcie się i odrobinę ruchu. Zacznij już dzisiaj w pracy.

Oczy

Z czasem nasze oczy stają się przekrwione, łzawią, a spojówki są zaczerwienione. Często towarzyszy temu uczucie pieczenia i szczypania, bóle głowy czy senność. Większość uskarża się na objawy zaburzenia ostrości widzenia, oraz wrażenie "wysychania" oczu. Co nam może pomóc?

Szeroko otwieraj oczy - rozluźniają się wtedy mięśnie twarzy i oczu, ćwiczenie pobudza wydzielanie łez. Ręce trzymaj zgięte w łokciach, ułożone na udach. Zaciśnij dłonie w pięści, mocno ściśnij powieki i wargi. Otwórz dłonie, rozchyl palce, równocześnie otwórz szeroko oczy i usta.

Wodzenie oczami - pobudzi ruchliwość gałek ocznych. Odprężysz mięśnie barków i karku, dotlenisz organizm. Oddychaj głęboko, siedź prosto. Rozluźnij ramiona i kark. Wyobraź sobie, że twój nos jest czarodziejską różdżką, za pomocą której możesz malować. Zacznij "obrysowywać" nim kontury pokoju. To co "pomalowałeś" z otwartymi oczami, pomaluj z zamkniętymi. Powtórzy ćwiczenie kilka razy na przemian z zamkniętymi i otwartymi oczami. Po każdym otwarciu oczu zobaczysz więcej wyraźnych szczegółów.

Oderwij wzrok od komputera - odprężysz wzrok, zwiększysz pole widzenia, pobudzisz ruch gałek ocznych.

Pracując przed komputerem koncentrujesz wzrok na jednym punkcie znajdującym się w tej samej odległości. Od czasu do czasu daj oczom wypocząć "w nicości". Odwróć wzrok od ekranu i skieruj go daleko przed siebie. Jeśli możesz, popatrz za okno.

Możesz korzystać również z nawilżających kropli do oczu, tzw. sztucznych łez.

Postawa

Spędzając wiele godzin przy komputerze zadbaj o właściwe przygotowanie swojego stanowiska pracy. Pracodawca powinien zapewnić: fotel z regulowaną wysokością siedzenia i odpowiednim kątem nachylenia oparcia, biurko, pod którym można swobodnie założyć nogę na nogę i właściwie ustawiony monitor komputera. W ten sposób złagodzisz lub zapobiegniesz bólom kręgosłupa, głowy czy schorzeniom rąk. Złe ustawienie klawiatury np. podniesienie jej nóżek powoduje nadwerężenie ścięgien nadgarstka.

Rozciągaj dłonie i nadgarstki

Maksymalnie wyprostuj i rozsuń na boki palce rąk tak, aby poczuć rozciągnięcie. Wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund, a następnie rozluźnij dłoń i ugnij ją w pięść. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Możesz też złączyć dłonie przed sobą i spleść palce. Wykonaj krążenie dłoni zgodnie z ruchem wskazówek zegar. Powtórz po 10 razy na każdą ze stron.

Rozluźniaj mięśnie szyi

Wykonuj ruchy głową - skręty, krążenia, skłony. Pochylaj głowę na prawe ramię i wytrzymanie tak przez 5 sekund, następnie przechylenie głowy na lewe ramię i wytrzymanie 5 sekund. Oczywiście należy pamiętać o prostych plecach. Ćwiczenie warto powtórzyć kilka razy.

Rozciągaj plecy

Pracownicy biurowi często skarżą się na ból kręgosłupa. Najczęściej jest on wynikiem wielogodzinnego siedzenia w niewłaściwej pozycji. Aby rozluźnić mięśnie pleców, należy położyć dłonie na podłokietnikach krzesła i unieść ciało aż do wyprostowania rąk, głowę trzeba wyciągać jak najwyżej i wytrzymać tak przez 10 sekund.

Wzruszaj ramionami

Zrób głęboki wdech i unieś ramiona jak najwyżej. Trzymaj je uniesione i napięte, wstrzymując oddech i licząc w myślach do pięciu. Wyrzuć z siebie całe powietrze, opuszczając energicznie ramiona. Powtórz 4 razy.

Warto odejść od biurka i wykonać kilka skłonów i ćwiczeń rozciągających, przejść się po dworze lub chociaż po schodach. Często okazuje się, że ból pleców i inne dolegliwości spowodowane są nie tylko siedzącą praca, ale także stresem. Warto ćwiczyć również w domu, aby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość ruchu.

Więcej o: