Pani lato

Kreatorzy mody lansują w tym sezonie łagodne, gołębie błękity, dymne szarości, delikatne fiolety i chłodne beże. Ze stonowanymi barwami współgrają miękkie, szlachetne tkaniny.

Rzecz nie będzie jednak o modzie, lecz o urodzie. O urodzie osób należących do kolorystycznej pory roku - lata. Można śmiało powiedzieć, że tegoroczna moda została dla nich stworzona. Pierwsze skojarzenie przy odbiorze ich urody to połączenie popielatego i różowego, a ogólny koloryt jest łagodny i jasny.

Skóra lata ma tonację różową albo beżoworóżową. Oczy, na ogół, niebieskie, ale nie wszystkie lata są niebieskookie. Mogą mieć oczy zielononiebieskie lub piwne, wtedy będzie to także kolor z domieszką zielonego. Na tęczówkach takich oczu widzimy jasne plamki, a wokół nich szary pierścień. Są i brązowookie lata. Te brązowe oczy przypominają orzech laskowy. Włosy pani lato są najczęściej popielatoblond. We wczesnym dzieciństwie bywają platynowe, prawie białe. Z wiekiem ciemnieją nawet do popielatego brązu. Skutek jest taki, że pani lato nie jest, na ogół, zadowolona ze swoich włosów. Mówi: "ja mam mysi kolor". Ten kolor może być bardzo piękny i elegancki, zwłaszcza jeśli go trochę podbarwimy, ale o tym później. Usta lata są różowe, z odrobiną fioletu w tonacji. Lato rozmaicie się opala: albo bardzo trudno i zawsze wtedy pozostaje lekko czerwone, albo zyskuje ładną, brązową opaleniznę. Charakterystyczne dla urody lata jest to, że często otrzymuje pocałunki słońca w postaci piegów, różowawych lub szarobrązowych. Takie oto są uroki pani lato.

Jak pani lato powinna się ubierać? Zacznę od tego, czego nosić nie powinna. Przede wszystkim kolorów jaskrawych, w ich otoczeniu karnacja lata wygląda sino. Pani lato powinna unikać czerni. Od czasu do czasu, od wielkiego dzwonu, przy wieczorowym makijażu może założyć czarną suknię, nigdy na dzień. Lato jest chłodną, kolorystycznie, porą roku. Przypomnę, lato i zima lubią chłodne barwy, z domieszką niebieskiego, zaś wiosna i jesień ciepłe, z domieszką żółtego. Lato powinno zrezygnować zatem z wszelkich złocistych odcieni: łososiowego, pomarańczowego, brzoskwiniowego, rudego. Przyjrzyjmy się bliżej kolorowi czerwonemu. Jeśli lato go dla siebie wybiera, ma to być raczej czerwień zbliżona do arbuza niż pomidora czy marchewki.

Najpiękniejsze kolory lata, najbardziej zdobiące, to opisane na początku błękit i jasny lila, złamana biel, chłodne zieleń i czerwień, beż i brąz, aż do odcienia gorzkiej czekolady. Czernią lata jest zgaszony granat. Beże wyglądają trochę smutno, należy je zatem ożywić. Może to być szalik, apaszka albo malutka chusteczka w kieszonce żakietu. Znakomicie wyglądają dwie chusteczki w różnych odcieniach np.: cyklamenu, cytrynowego lub turkusowego. Warto podkreślić, że turkus jest stworzony dla lata. Kolory lata powinny być jak ono - delikatne. Wszystkie jakby rozbielone mlekiem albo lekko przyprószone fioletem bądź różem.

Jak wspomniałam, osoby o urodzie lata często narzekają na swoje mysie włosy. Jest to typ kolorystyczny, który z wielkim powodzeniem może stosować balayage albo pasemka. Włosy rozjaśnione powinny mieć zawsze odcień popielaty, nigdy złotawy. Efektownie wygląda balayage w postaci pomalowanych koniuszków włosów, gdzieniegdzie jasnych pędzelków na końcach włosów albo jasnych fal. Niektóre ciemnowłose lata mogą wypróbować kolor mahoniu albo bakłażana. Do takich eksperymentów polecam pianki, które barwią do następnego mycia włosów. Wreszcie hitem dla lata może być platynowy blond. Zwłaszcza dla osób, które w dzieciństwie takie właśnie włosy miały.

Wykonując makijaż należy pamiętać o jego chłodnej tonacji. Podkład i róż powinny być beżoworóżowe. Pastele do powiek mogą być, nawet na dzień, perłowe, jeżeli są właśnie modne. Kolory błękitne, rozbielone róże, zielenie i szarości najdoskonalej ozdobią oczy lata. Tusz do rzęs najlepszy jest grafitowy lub w kolorze gorzkiej czekolady, podobnie farba do rzęs (henna). Najlepsze odcienie szminki to jasny róż i łagodny, niebieskawy fiolet. Na okazje wieczorowe lato świetnie wygląda z ustami pomalowanymi dość intensywnym różowym kolorem i z makijażem oczu ograniczonym do mocnego pomalowania rzęs.

Biżuteria, tak jak jej właścicielka, ma wygląd szlachetny. Metale dla lata to srebro, platyna, białe i różowe złoto. Z kamieni - rubiny, granaty, niebieskie opale, akwamaryna, zielone nefryty. Pani lato powinna również mieć sznurek różowych pereł. Naturalne - te są najdroższe. Nie martwmy się jednak, bo doskonale mogą je zastąpić sztuczne.