Eko-święta

Ekologiczne Święta to takie, które są w zgodzie z racjonalnym postępowaniem wobec środowiska, w których minimalizujemy nasz wpływ na środowisko, zużycie czegokolwiek, marnowanie czegokolwiek. Ekolodzy przygotowali przedświąteczny zestaw podpowiedzi, jak spędzić ekologiczne, zrównoważone święta.

Choinka

Zamiast sztucznej można kupić choinkę w doniczce. Sztuczne drzewka wytwarzane są w fabrykach z polichlorków. Naukowcy wciąż spierają się, jaki jest stopień szkodliwości produktów z PVC. Plastikowa choinka będzie rozkładać się na wysypisku przez kilkaset lat, a doniczkową można posadzić w ogrodzie lub na działce. Warto pamiętać o tym, aby kupować choinki cięte pochodzące ze specjalnych plantacji. Żywa choinka ulega biodegradacji. Sztuczna, nawet wyrzucona raz na 10 lat będzie się rozkładać przez stulecia. Produkcja sztucznych drzewek pochłania ogromne ilości energii, naturalne pochodzą z tzw. zasobów odnawialnych. Drzewko po świętach możesz oddać do ZOO. Bombki i plastikowe ozdoby, można zastąpić samodzielnie zrobionymi aniołkami, gwiazdkami z masy solnej, piernikami, łańcuchami z kolorowego papieru. Kupując lampki na choinkę warto zwrócić uwagę na dwa parametry: jakie tam są żarówki, np. ledowe są jeszcze drogie, ale energooszczędne; warto tez spojrzeć na pobór mocy, bo np. łańcuch z małymi żaróweczkami może pobierać 500-600 watów energii.

Karp z lodu

Na tradycyjnym stole nie może zabraknąć karpia. Ekolodzy postulują jednak, by dbać o ryby nie tylko w stawach, ale także podczas transportowania i sprzedaży. Klub Gaja wraz z Robertem Makłowiczem, Magdaleną Różczką i Julią Pietruchą organizuje kolejną akcję przeciwko męczeniu karpi. Uśmiercanie karpi nie może być oddane w niesprawne ręce tysięcy obywateli. Karp ma prawo umrzeć bez zbędnego cierpienia. Bezwzględnie nie mogą przyglądać się temu dzieci. Punkty sprzedaży muszą mieć wydzielone miejsca, gdzie karp będzie zabijany i patroszony. Konieczne jest także ciągłe uświadamianie ludzi, że karp szczelnie owinięty foliową torbą dusi się i umiera w męczarniach, ponieważ oddycha całą powierzchnią skóry. Dusi się także wówczas gdy jest trzymany w wodzie, w której brakuje tlenu. Męczy się w małych basenach przepełnionych rybami. Nie sprzyja mu zbyt wysoka temperatura wody.

Wielkie śmieci

Rocznie każdy z nas produkuje około 300 kg śmieci. Co trzeci śmieć w naszym koszu to opakowanie. Pamiętaj o zasadzie 3 R czyli reduce, reuse, recycle - ograniczaj, używaj ponownie, odzyskuj. Czy prezent na pewno potrzebuje opakowania, może wystarczy wycięta z papieru wstążka, albo zeszłoroczne torebki świąteczne. Do pakowania prezentów najlepiej użyć papieru makulaturowego lub tekturowych pudełek pomalowanych lub ozdobionych według własnego pomysłu, np. wycinankami. Zachowaj umiar

Złotą, zachwalaną przez ekologów zasadą jest zachowanie umiaru. "Konsumpcjonizm i hiperkonsumpcja to nie są pojęcia wyjęte z filmów science fiction, lecz opisujące rzeczywistość tu i teraz. Społeczeństwa zachodniej Europy wydają na dobra i usługi więcej pieniędzy niż mają. Polacy także coraz częściej żyją na kredyt" - zauważają ekolodzy. Możemy zostawić samochód w garażu i na pasterkę czy w odwiedziny jechać autobusem lub po prostu przespacerować się dla zdrowia.

Fair Trade

Zakup chociażby jednego produktu ze znakiem Fair Trade to deklaracja, że sprzeciwiasz się nieludzkiemu traktowaniu innych. Podstawową Sprawiedliwego Handlu jest zbudowanie zdrowych relacji pomiędzy producentami w krajach biednych, a konsumentami w krajach bogatych. Fair Trade oznacza m.in., że produkt powstał w miejscu gdzie wykluczona jest praca dzieci i niewolników, zapewnione są co najmniej ustawowe minimalne w danym kraju płace, gdzie dba się o środowisko naturalne.

Dokarmiaj ptaki

To bardzo miłe zajęcie, szczególnie dla najmłodszych. Słonina dla sikorek, okruszki dla wróbli i ziarna zbóż dla gołębi - to podstawowe menu, które można urozmaicać specjalną karmą dla ptaków, dostępną w sklepach z artykułami dla zwierząt. Z okazji świąt w ogrodzie lub na podwórku można zrobić choinkę dla ptaków - powiesić na drzewie różne ptasie przysmaki i obserwować przez okno, jak ptaki spędzają święta.

Przemyślane prezenty

Warto zadbać o to, aby dzieci pod choinką znalazły prezenty ładne, z przyjaznych, naturalnych materiałów. Ważne jest również wyprodukowanie ich z poszanowaniem środowiska naturalnego. Nie zapominaj o bezpieczeństwie, wszystkie zabawki powinny zawierać niezbędne atesty. Nie zapominaj, że liczą się nie tylko dobra materialne. Zamiast kolejnego zbędnego prezentu podaruj rodzinie i znajomym swój czas, którego tak brakuje wszystkim na co dzień. Weź dzieci na spacer, na sanki, odwiedź rodziców i porozmawiaj z nimi bez pośpiechu.

Więcej o: