Ach, co to był za rok!

Dla niektórych 2011 był rokiem wielkich i doniosłych wydarzeń, dla innych tragedii i klęsk. Były wzloty, upadki, śluby, rozstania, narodziny i śmierć. Co się działo? Wiele. Tak wiele, że przypominamy tylko to, co sami pamiętamy. Za wydarzenia pominięte przepraszamy.

Na poważnie

Planeta Ziemia po raz kolejny dostała po globie. Tym razem sama zapoczątkowała lawinę zdarzeń w Japonii - zaczynając od trzęsienia ziemi. Fala tsunami i wielka powódź spowodowały katastrofę w Japonii. Nawet w kraju od lat narażonym na kaprysy natury, działającym jak w zegarku, nie udało się przewidzieć i zapobiec najgorszemu -awarii w elektrowni atomowej. W innych klęskach ucierpiały także inne kraje - Nowa Zelandia, Brazylia, Tajlandia.

2011 rok to także wielka Arabska Wiosna Ludów. Zaczęło się od Tunezji. Po niej przeciwko władzy występowały kolejne kraje. Dla części z nich skończyło się to obaleniem dotychczasowych rządów, dla innych wprowadzeniem reform, dla kilku pożegnaniem z dyktaturą.

Na wesoło

Wszyscy dorośli fani Justina Timberlake'a kolejny rok cierpią z powodu jego milczenia. Timberlake gra w filmach - fajnie, prowadza się z kolejnymi dziewczynami - wow, ale ciągle nie wchodzi do studia. Prawdziwych wielbicieli jego talentu nie są w stanie zaspokoić wygłupy z Lady Gagą i nabijanie się z boys bandów. Dlatego w sieci pojawił się apel do Justina. Niestety, na razie bez odpowiedzi.

Skoro już o sieci mówimy, to niestety w tym roku nie było hitów na miarę: "Forfitera" czy "Ale urwał". W rankingu najczęściej oglądanych filmików na YouTube znalazł się Projekt Warszawiak "Nie ma cwaniaka nad warszawiaka", a na drugim miejscu turbo rapujący MC Silk. Nie mogło także zabraknąć ulubieńca internautów, czyli Krzysztofa Ibisza w remiksie KlejNuty. W wyszukiwarce Google najczęściej poszukiwane w 2011 roku hasła to m.in.: Rebecca Black, Ryan Dunn, Casey Anthony, Battlefield 3, Adele i Steve Jobs. Jeśli niektóre z tych haseł to dla Ciebie zagadka, to. zgoogluj je.

W kinie i na kanapie

2011 rok pozytywnie zapisał się w kinie i telewizji. Było dużo polskich produkcji, które dały do myślenia, wciągnęły i udowodniły, że rodzima kinematografia ma się dobrze. "Wymyk", "Sala Samobójców", "Chrzest", "Ki", "Kret", "Daas". Kto nie widział w kinie, może nadrobić braki, oglądając filmy na dvd. Wielbiciele seriali także nie mieli na co narzekać. Wampirza "Czysta Krew" była lekko psychodeliczna, ale postać Eryka jak zawsze wynagrodziła wszystko. "Dexter" poradził sobie ze wszystkimi killerami, a odkrycie jego drugiego życia przez siostrę gwarantuje emocje w następnej serii. Swoich fanów zyskały także całkiem nowe produkcje: "Zakazane Imperium" ze Steve'em Buscemim w roli głównej, serial o zombie "The Walking Dead" czy "Sherlock" o detektywie Holmesie przeniesionym do współczesnego Londynu.

Miłośnie

Jeśli chodzi o światowe romanse lub ich koniec, to na naszym podwórku największym wydarzeniem było rozstanie Dody i Nergala. Tym bardziej, jeśli zestawimy je z ofiarnym wspieraniem piosenkarki w walce Nergala z białaczką. Nergal rzucił się w wir życia i nowych znajomości, a Doda znalazła pocieszenie w ramionach choreografa. Innym szokiem był także rozwód Jennifer Lopez i Marca Anthony'ego. Zaskoczył zwłaszcza tych, którzy uwierzyli w rodzinne szczęście kreowane przez parę.

Ślubem roku niewątpliwie były zaślubiny Kate Middleton i księcia Williama. Było drogo, wystawnie, po królewsku. Przy okazji wydarzenia, postacią medialną stała się siostra księżnej Cambridge - Pippa. Nieustannie szczęścia w miłości szuka także Paul McCartney - trzeci raz stanął na ślubnym kobiercu. Za mąż wyszła także - w tym wypadku po raz pierwszy - supermodelka Kate Moss. W rodzinie Victorii i Davida Beckhamów pojawił się kolejny owoc miłości - długo oczekiwana dziewczynka. W ciągu kilku miesięcy mała Harper wyrosła także na ikonę mody wśród niemowlaków i jedną z bardziej wpływowych osób poniżej 20. roku życia.

Pożegnania

Umarło oczywiście wiele znanych, kochanych i wpływowych osób. Jedną z bardziej zaskakujących śmierci było odejście Amy Winehouse. W ostatnim miesiącu zmarła Violetta Villas oraz Vaclav Havel. Odeszli również Liz Taylor, Andrzej Lepper, Małgorzata Dydek, Irena Kwiatkowska, Adam Hanuszkiewicz, a także wiele innych osobistości.

Sporty inaczej

Na kanałach sportowych w kablówkach pojawiły się nowe sporty, które dostarczają rozrywki wszystkim znudzonym koszykówką i nie rozumiejącym zasad piłki nożnej. Nasi faworyci to zawody ujeżdżania byków - panowie w kowbojskich kapeluszach i spodniach z frędzlami muszą utrzymać się przez minimum kilka sekund na byku. Zwierzęta są imponujące - najbardziej zwrotnym byczkom wystarczy sekunda na pozbycie się jeźdźca. Po zrzuceniu spokojnym truchtem grzecznie wracają do swojej zagrody. Druga, równie ciekawa dyscyplina to wyścigi po specjalnym torze zawodników, którzy wyglądają jak hokeiści. Wyobraź sobie czterech kolesi z nożami na nogach jadących na lodzie w dół. Emocje i dużo śmiech - zwłaszcza kiedy ostatnie metry pokonują na pupie.

Nowe bożyszcze kobiet

Brad Pitt i George Clooney są już kompletnie passé. Teraz liczy się tylko Ryan Gosling. Ciężko powiedzieć, co konkretnie wzbudza takie zainteresowanie wśród kobiet. Uroda? Może, chociaż jest dosyć nieoczywista. Styl - na pewno, bo Gosling należy do jednych z lepiej ubranych gwiazdorów. Tajemnica? Pewnie tak, zwłaszcza że postaci, w które się wciela, mają całkiem pokręcone życie. Nawet całkiem dojrzałe panie przyznają się do fantazjowania na temat Goslinga.

A Ty co zapamiętałaś? Tylko bez politykowania!

Więcej o: