Jak być bardziej eko?

Nie musisz wcale wiele zmieniać, by zmienić wiele. Segregacja śmieci, rozważne zakupy czy oszczędność energii to pierwsze, podstawowe kroki, na Twojej drodze do świadomie ekologicznego życia w zgodzie z naturą.

Małym kosztem

Zanim zaczniesz się zmieniać, sprawdź, kiedy najbardziej szkodzisz planecie. Na stronie Ziemia na rozdrożu znajdziesz aplikację, która pozwoli Ci obliczyć Twój ślad węglowy, czyli ilość dwutlenku węgla, którą przez swoje działania uwalniasz do atmosfery. Możesz się zdziwić, ale latanie samolotami to jeden z czynników, który ma ogromny wpływ na emisję dwutlenku węgla. Aby żyć bardziej świadomie, wcale nie musisz przeprowadzać rewolucji. Podczas zakupów kupuj produkty, które mają mało opakowań - krem nie musi być w pudełku i jeszcze zapakowany w folię, podobnie tubka pasty do zębów. W domu segreguj śmieci - na papier (nie wrzucaj tu brudnych zatłuszczonych kartek), plastik, szkło białe i kolorowe. Być może w Twojej altance śmietnikowej nie ma pojemników do segregacji - możesz się zawsze o nie upomnieć (każda gmina ma obowiązek zapewnić ich dostępność) lub zawozić do pobliskiego miejsca segregacji. Zużyte baterie przechowuj w jednym miejscu, a kiedy zbierze się ich więcej, wyrzuć do specjalnych pojemników (znajdziesz je np. w sieci sklepów Rossmann). Ogranicz do minimum używanie jednorazowych opakowań - możesz prosić o zapakowanie jedzenia na wynos do pojemnika wielorazowego użycia. Kupując nowy sprzęt AGD zwracaj uwagę na klasę energetyczną - wybieraj te oznaczone A i A+ (im więcej plusów, tym lepiej). Obniż temperaturę w mieszkaniu - wyjdzie to na zdrowie Tobie, Twojemu portfelowi i atmosferze, a zanim zaczniesz wietrzyć, zakręć kaloryfery.

Diabeł tkwi w szczegółach

Kiedy pierzesz i zmywasz, zapełniaj sprzęty do końca i stosuj programy "eko". Reklamy zmywarek nie kłamią, Jak można przeczytać na stronie WWF - zmywając ręcznie, zużywamy 80 procent wody więcej, niż korzystając ze zdobyczy techniki. Poczciwy odkurzacz także może być bardziej ekologiczny - jeśli tylko będziesz regularnie oczyszczała filtry i wymieniała worki. Robiąc zakupy, pewnie się nie zastanawiasz nad konsekwencjami sprowadzania do Polski zagranicznych towarów. Im dany produkt ma więcej tzw. food miles, czyli odległość od Twojego sklepu do miejsca jego wyprodukowania czy wyhodowania jest dłuższa, tym gorzej dla Ziemi. O wyjmowaniu ładowarek z wtyczek i wyłączaniu sprzętu z funkcji stand by już pewnie słyszałaś milion razy. Czy wiesz, że gotując w garnku z przykrywka oszczędzasz 30 procent energii? A w lodówce powinnaś trzymać mało rzeczy i wstawiać do niej tylko ostudzone jedzenie? Rzadkie otwieranie lodówki i zamrażarki także służy środowisku. Nierozsądne drukowanie i kserowanie pociąga za sobą postępujące wylesianie Ziemi. Dlatego zamiast kupować kolorowe magazyny zamów ich e-prenumeratę, drukuj, wtedy, kiedy rzeczywiście musisz i zawsze dwustronnie.

Większe zaangażowanie

Wiąże się z większymi zmianami, często wymagającymi inwestycji i przebudowy. A propos budowy, robiąc remont, pamiętaj o zamówieniu specjalnego kontenera na gruz. W pierwszej kolejności ociepl dom i uszczelnij okna. W ubikacji zamontuj dwuklawiszowy przycisk do spłuczki, który dozuje ilość wody w zależności od aktualnej potrzeby. Wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne lub LED to kolejny etap uzieleniania domu. Jeśli mieszkasz w wolnostojącym domku z ogrodem, wrzucaj organiczne resztki do kompostownika, będziesz je mogła później wykorzystać jako nawóz dla roślin. Jeśli jesteś mieszczuchem dojeżdżającym wszędzie samochodem - zadbaj o jego stan techniczny. Może dasz się namówić na korzystanie ze środków komunikacji miejskiej albo jeszcze lepiej przesiadkę na rower?

Więcej o ekologicznym życiu i przykazaniach, do których możesz się zobowiązać znajdziesz na stronie WWF

Polskimi gwiazdami, które wyjątkowo mocno angażują się w bycie eko są piosenkarka Reni Jusis i aktorka Izabela Miko. Reni Jusis wraz z Magdą Targosz napisała podręcznik "Poradnik dla zielonych rodziców" dla wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą, a Miko ma swoją stronę w internecie . Na You Tube można znaleźć krótkie filmiki jej autorstwa:

 
Więcej o: