Samokontrola piersi

Ilona Felicjańska nie boi się publicznie rozmawiać o sprawach, które często przemilczamy. Odważnie przyznała się do uzależnienia od alkoholu. Teraz postanowiła zwrócić uwagę na pierwszy krok w diagnozowaniu raka piersi, czyli samokontrolę.

Zdrowy egoizm

- Kampania "Pamiętaj o samokontroli" dotyczy wszystkich aspektów życia kobiety, a zwłaszcza tego, aby kobiety pamiętały o sobie, bo dla siebie powinnyśmy być najważniejsze. To jest tzw. zdrowy egoizm - po to, aby być zdrowym dla naszych dzieci i naszych bliskich - tłumaczy Ilona Felicjańska, inicjatorka akcji. Według Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych każdego roku prawie 13,5 tysiąca kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka piersi. Spośród nich ponad pięć tysięcy umiera. Nie musi się tak dziać, ponieważ wcześnie wykryty rak piersi pozwala na jego skuteczne leczenie. Do szybkiej reakcji na potencjalne zagrożenie chorobą, potrzeba systematycznego kontrolowania piersi. - Zauważyłam, że kobiety po prostu nie chcą wiedzieć o złych rzeczach. Dlatego chcę, aby moja kampania uświadamiała, że jeśli nie zadbasz o siebie, to może dojść do tragedii - tłumaczy Ilona Felicjańska. Samobadanie powinno wejść nam w comiesięczny nawyk tuż po dwudziestych urodzinach. Badanie piersi powinnaś wykonywać do 10 dnia cyklu (liczy się go od pierwszego dnia miesiączki). Najpierw przyjrzyj się piersiom, stojąc przed lustrem - z poniesionymi wysoko ramionami i z dłońmi opartymi na biodrach. Zwróć uwagę na wielkość, kolor, zmiany na skórze. Później wykonaj badanie palcami - polecamy dokładną instrukcję umieszczoną na stronie Rakpiersi.pl . Piersi dobrze bada się pod prysznicem, gdy masz lepszy poślizg, a także na leżąco. Jeśli wyczujesz guzek, powinnaś od razu zgłosić się do lekarza i co ważne nie martwić na zapas. Zmiany wcale nie muszą być nowotworowe, ale to stwierdzi doktor, zlecając dalsze badania.

Zobacz wideo

Błąd zaniechania

Jeśli po lekturze tego tekstu stwierdziłaś, że będziesz badać swoje piersi - świetnie! Oprócz zrywu potrzebna jest w tym wypadku przede wszystkim systematyczność i opanowanie odpowiedniej techniki. Kilka minut w miesiącu - tylko tyle potrzeba by nie przegapić niepokojących symptomów. Co, oprócz, wyczucia podczas samobadania guzka, powinno Cię potencjalnie zaniepokoić? Jeśli piersi zmieniły ostatnio kształt i wielkość, a nie jesteś w ciąży. Gdy masz obrzęk pod pachą lub wokół węzłów chłonnych. Jeśli uległ zmianie kształt otoczki wokół brodawki, lub pojawiła się w tym miejscu nadżerka (owrzodzenie). Z lekarzem powinnaś także skonsultować świeżo powstałe przebarwienia, naczyniaki i pieprzyki oraz każdy rodzaj wydzieliny z brodawki (jeśli nie karmisz piersią, ani nie jesteś w ciąży)

Na stronie Pamietaj o samokontroli możemy przeczytać wpis dr Marii Monety-Malewskiej, w którym słusznie podkreśla, że: - Samokontrola to wewnętrzny mistrz. Rozwijamy go w sobie już od dziecka. Im jest silniejszy, tym bezpieczniej się żyje i tym radośniejszy jest czas zabawy. To on podpowiada kiedy wyjść z przyjęcia, kiedy zdjąć nogę z gazu, kiedy iść do lekarza i to on spowoduje, że obudzimy się o wyznaczonej godzinie bez pomocy budzika. Jeśli tracimy z nim kontakt, czyli dostęp do swojej głębi, pojawiają się niepokoje, lęki, traci się poczucie własnej wartości. Życie wiruje wokół i przecieka przez palce zaskakując negatywnymi zdarzeniami. Zdarzeniami, które sami z braku samokontroli powodujemy.

Film, który pomoże Ci w prawidłowym badaniu piersi:

 
Więcej o: