Modelki na emeryturze

Życie zawodowe modelek, podobnie jak baletnic nie trwa wiecznie. Kiedy nadchodzi czas na przejście na emeryturę, nazwisko należy zamienić na markę. Jak to robią modelki, które powoli ustępują miejsca nowym twarzom?

W Stanach Zjednoczonych istnieje specjalna fundacja założona przez Caroline Newhouse, która wspiera w zmianie zawodu baletnice, kończące karierę. Modelki nie mają takiego wsparcia. Karierę, która kiedyś niewątpliwie dobiegnie końca, można jednak zakończyć na kilka sposobów.

Alternatywne zajęcia

Modelka może się zabezpieczyć finansowo, wychodząc bogato za mąż. To dosyć popularne rozwiązanie, które nie gwarantuje jednak spokojnej starości. Mąż może okazać się skąpy, niewierny, nieobliczalny albo z bogatego, stać się biedny. Gwarancją wysokich alimentów w przypadku rozstania jest urodzenie bogatemu mężowi dzieci. Merkantylne podejście do życia może okazać się nietrafione.

Czeska piękność Karolina Kurkova postanowiła pójść przetartym szlakiem Heidi Klum. Kończy właśnie kręcenie quasi dokumentu dla niemieckiej telewizji zatytułowanego Das Perfekte Model. W przeciwieństwie do amerykańskich produkcji traktujących o wyborze topmodelki w drodze castingu, Karolina miała duży wpływ na decyzje dotyczące swojej roli w produkcji (nie będzie złym gliną).

Dzieci i przerwy w karierze

Niektóre trzydziestoletnie dzisiaj, "emerytowane" modelki miały przedsmak sytuacji, w której telefon przestaje dzwonić. Kurkova w wyniku konfliktu ze swoim agentem, przeszła załamanie nerwowe. Miała ataki paniki, migreny, bardzo przytyła. Z pulpecikiem nikt nie chciał pracować, ale okrąglutką Karolinę pokochał jej obecny mąż - Archie Drury. Modelka wyszła z kryzysu szczęśliwsza, bardziej pewna siebie, zakochana i z dzieckiem u piersi. Jeśli spodoba jej się bycie gwiazdą telewizji - świetnie. Być może w tym kierunku pójdzie.

Z kolorowych magazynów i reklam zniknęła także Angela Lindvall. Po urodzeniu dwójki dzieci przeniosła się do Kalifornii, gdzie oddaje się lansowaniu ekologii i organicznego jedzenia. Modelka zdaje sobie sprawę, że nie stać jej na przejście na emeryturę i że już niebawem będzie musiała poszukać zajęcia. Na razie trzyma się ekologii - brała udział w tworzeniu biżuterii z recyklingu dla Johna Hardy'ego, czy powstawaniu linii Pure dla DKNY.

Social media

Coco Rocha to najbardziej społecznościowo obecna modelka. Na Twitterze, Facebooku, Tumblrze i Google+ jej poczynania śledzi w sumie ponad półtora milionów obserwatorów. Coco sama zdecydowała, kiedy obraz i pozowanie zamienić na wyrażanie własnych opinii. Modelka słusznie doszła do wniosku, że budując armię własnych fanów będzie atrakcyjna dla reklamodawców i zleceniodawców. Nie pomyliła się. Dając swoim dokonaniom ludzką twarz, głos i śmiech, zyskała sympatię internautów.

Kariera po polsku

Nasze rodzime modelki także stoją przed dylematem, w którą stronę pójść. Małgorzata Bela, Katarzyna Smutniak i Magdalena Mielcarz próbują swoich sił w aktorstwie. Karolina Malinowska trzyma się blisko mody - jeszcze do niedawna była współprowadzącą program telewizyjny, w którym oceniała stylizacje gwiazd, a w jednym z kolorowych magazynów prowadziła rubrykę poświęconą temu samemu zagadnieniu. Magdalena Mielcarz, jak koleżanki po fachu, Karen Elson i Irina Lazareanu, próbuje swoich sił także w muzyce. O modelkach, które zajmują się pracą biurową nie słyszeliśmy, ale chętnie usłyszymy!

Magdalena Mielcarz w debiutanckim numerze:

 

Coco Rocha w domu:

 

Małgorzata Bela w filmie "Ono":

 
Więcej o: